BRATISLAVA. Na valnom zhromaždení (VZ) Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), prerokovali možný vstup tretieho subjektu do dcérskej spoločnosti Infra Services. To znamená, vklad finančných prostriedkov tohto tretieho subjektu do majetku dcérskej spoločnosti.
Uviedol to dnes generálny riaditeľ BVS, a. s., Daniel Gemeran pre TASR v reakcii na interpeláciu mestských poslancov Ernesta Husku, Jána Hanka a Milana Trstenského (SDKÚ-DS) primátorovi Bratislavy Andrejovi Ďurkovskému (KDH). Hlavné mesto odpovie na interpeláciu poslancov v zákonnej lehote, t.j. do jedného mesiaca od jej prevzatia, uviedla hovorkyňa primátora Beatrice Szabóová.
Mesto je majoritným vlastníkom BVS, a. s., a jej dcérskou firmou je Infra Services, a. s.
"Ďaleko väčšie znepokojenie u nás vyvoláva možnosť, že podstatným akcionárom Infra Services, a. s., naše informácie hovoria, že až do výšky 49 percent, sa môže stať tretí subjekt z podnikateľských kruhov, čiže mimo samospráv," uvádzajú poslanci v interpelácii. Navrhovaný spôsob navýšenia základného imania, s výnimkou, že by to bol vstup priamo vodární, pokladajú za tichú privatizáciu mestského majetku. Takto sa, podľa nich, síce legálne, ale neeticky obchádza názor mestského zastupiteľstva.
Gemeran ozrejmil, že finančné prostriedky sú nevyhnutné pre plnenie Strategického plánu rozvoja dcérskej spoločnosti do roku 2013. Uznesenie VZ BVS však nehovorí o "treťom subjekte z podnikateľských kruhov", ale všeobecne o "treťom subjekte". Nevylučuje sa ani realizácia prijatého uznesenia navýšením základného imania a kapitálovým vstupom napríklad niektorého z akcionárov BVS.
"Označiť takýto postup za tichú privatizáciu majetku mesta považujeme za neprimerané," zdôraznil generálny riaditeľ. Dodal, že vodárne v súčasnosti nesú bremeno a riziká z úveru, ktorým financujú rekonštrukcie a modernizácie najmä čistiarní odpadových vôd, napríklad čistiarni odpadových vôd v mestských častiach Petržalka a Vrakuňa.
Primátor Malaciek Jozef Ondrejka so vstupom súkromného investora do dcérskej spoločnosti súhlasí. Povedal, že regulácia cien výrazne znižuje zisky BVS, čo ju obmedzuje v investičnej oblasti. Preto BVS pristúpila k oddeľovaniu činností, ktoré nie sú priamo potrebné v BVS. Takou je Infra Services, a. s., ktorá zabezpečuje služby a údržbu. Umožnenie vstupu kapitálu súkromného subjektu do nej znamená spôsob, ako dostať peniaze do celého vodárenského systému, uviedol.
"S návrhom súhlasím z jednoduchého dôvodu. BVS a jej dcérska spoločnosť naozaj potrebujú peniaze na nové technológie a techniku. Navrhol som, aby podiel súkromného investora bol len do 49 %. Aby si Infra Services, a. s., ako aj BVS a samosprávy zachovali možnosť túto dcérsku spoločnosť kontrolovať," konštatoval primátor Pezinka Oliver Solga. Chápe poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí upozorňujú na problém vstupu cudzieho kapitálu. "My si však musíme zariadiť mechanizmy tak, aby sme stále mali kontrolu nielen nad činnosťou, ale aj nad funkciami, ktoré od BVS a jej dcérskych spoločností vyžadujeme," mieni.