BRATISLAVA. Jeho zdaňovanie zníženou 6-% daňou z pridanej hodnoty (DPH) je navyše v rozpore s európskymi pravidlami.
"V agrárnom stave oveľa viac pomôžeme, keď budeme podporovať regionálne špecifické výrobky, keď odstránime tie bariéry, ktoré idú nad rámec legislatívy EÚ," uviedol Simon v rozhovore pre TASR.
Otázka nestojí podľa neho tak, či agrorezort bude podporovať túto formu predaja zníženou DPH, alebo nie. "Otázka stojí v rovine, či sa SR chce dostať za zavedenie zníženej dane na Európsky súdny dvor, pretože podľa pravidiel EÚ ten istý tovar nemôže byť doma zvýhodňovaný alebo inak zdaňovaný. Je faktom, že mäso, ktoré doveziete napríklad z Čiech a uvediete ho do obehu, bude mať 19-% DPH. Aj mäso, ktoré dodá veľký bitúnok, bude zaťažené 19-% sadzbou DPH. Avšak mäso, ktoré sa predáva formou predaja z dvora, tak to bude mať len 6-% sadzbu DPH," priblížil.
Takýto prístup podľa Simona vytvára nerovnaké a nerovnocenné podmienky uvádzania tovaru na trh. "Toto je v rozpore s legislatívou únie. SR sa tak či tak musí rozhodnúť, či všetky potraviny zníži na 6-% DPH, alebo DPH zníži napríklad len pri mäse, alebo naopak, DPH zvýši. Podoba, v akej je dnes DPH pri predaji z dvora, je v rozpore s legislatívou EÚ," zdôraznil šéf agrorezortu.
Zároveň pripomenul, že aj pri predaji z dvora platí, že pri ročnom obrate do 50.000 eur predaj podnikateľa nepodlieha DPH, lebo nie sú povinne platiteľmi tejto dane.
"Osobne si myslím, že rozdielnosť DPH na rovnaké produkty nie je postačujúcim riešením pre podporu sektora. Skôr vidím riešenie v tom, aby sme do kategórie predaja z dvora zahrnuli ďaleko širšiu škálu produktov, ako je dnes v legislatíve zapísaná. Nech je tam napríklad aj syr, korbáčiky. Povedať, že predaj z dvora pre mlieko áno a pre maslo už nie, toto mi nesedí. Dnes do predaja z dvora nepatrí napríklad ovocie ani zelenina, vôbec nič z toho," dodal.