KOŠICE. Časti hotelov na Slovensku stúpol oproti vlaňajšku počet návštevníkov. Viac hostí potvrdili hotely na horách aj vo väčších mestách, niektoré zariadenia odhadujú nárast počtu ubytovaných ľudí až na 15 percent. V mestských hoteloch pribudla najmä firemná klientela, do hotelov v turistických centrách zas turistov prilákalo dobré počasie. Vyplynulo to z ankety ČTK.
"Tento rok prišlo zatiaľ priemerne o 14 percent hostí viac," uviedla Lenka Besedová z hotela Crowne Plaza Bratislava. V hoteli sa nezmenilo zloženie zahraničných hostí, najviac klientov prichádzalo z Nemecka, Veľkej Británie a ďalších krajín západnej Európy, ako aj z Česka. Hotel oproti vlaňajšku zaznamenal menej turistov, naopak narástla firemná klientela, poznamenala Besedová. V hoteli s 224 izbami ostávajú ubytovaní návštevníci priemerne jednu až dve noci.
Podnikanie v hotelierstve vlani ovplyvnila svetová hospodárska kríza. Viacerým hotelom preto v minulom roku počet návštevníkov klesol.
Za úspešnú považuje tohtoročnú sezónu aj obchodná riaditeľka hotela Yasmin v Košiciach Rozwitha Kovačiková. "Nárast je oproti vlaňajšku 15-percentný, prichádzajú k nám turisti aj z Ázie, napríklad z Japonska," uviedla Kovačiková. Medzi hosťami hotela prevažujú firemní klienti. Hotel má 166 izieb.
Naplno je rozbehnutá turistická sezóna na horách. "Návštevnosť v Tatrách rástla už v júni, hneď ako skončilo zlé počasie, za jún stúpol počet ubytovaných hostí oproti vlaňajšku o tri percentá," poznamenal riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý. Na rozdiel od predchádzajúcich rokov návštevnosť Tatier ďalej stúpla aj hneď na začiatku júla, poznamenal Chudý. Zo zahraničných návštevníkov narástol najmä počet hostí z Česka a Litvy.
Vyšší počet ubytovaných hostí potvrdil riaditeľ hotela Patria na Štrbskom Plese Jozef Bendžala. "Nám stúpla návštevnosť približne o 15 percent, najviac prichádzajú Slováci, Česi, Poliaci a Nemci," uviedol Bendžala. Mierne tiež stúpla priemerná dĺžka pobytu, hostia na Štrbskom Plese ostávajú zvyčajne tri až štyri dni.
Približne rovnakú obsadenosť ako vlani zaznamenali zatiaľ v hoteli Sojka pri obci Malatíny v Nízkych Tatrách. Hotel navštevujú podľa Zuzany Trnovskej z vedenia hotela často hostia z Belgicka, zariadenie totiž vlastnia belgickí majitelia. Hotel má kapacitu približne 70 miest.
Výrazne viac hostí zavítalo do rodinné penziónu v obci Adidovce. Tamojší Penzión Obšitník leží v blízkosti Národného parku Poloniny. "Nám stúpla obsadenosť o 40 percent, chodia najmä Slováci a Česi, často prichádzajú kvôli cyklistike," uviedol majiteľ penziónu Ľubomír Obšitník.