BRATISLAVA. Výber firiem či nemocníc, ktoré budú poskytovať záchrannú službu, by sa mal zmeniť. Vyplýva to nielen z vyjadrení ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH), ale aj z návrhu programového vyhlásenia vlády. Píše sa v ňom, že „na prevádzku rýchlej zdravotnej pomoci a rýchlej lekárskej pomoci zabezpečíme komplexnú reorganizáciu výberového konania“.Držitelia licencií za mesiac získajú:Víťazi tendra:
Vláda chce podľa návrhu svojho programu podmienky sprísniť. Nových poskytovateľov plánuje vyberať postupne. To potvrdzuje aj ministerstvo zdravotníctva. „Rozdeľovanie licencií musí byť postupné. Nemôže sa stať, že sa 140 bodov mení naraz. Z hľadiska logistiky to môže byť veľký problém a mohlo by sa ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ povedal Uhliarik.
Bude licencia dlhšia?
Bývalý tender na záchranky
Počet rozdelených bodov: 270.
Ministerstvo rozdeľovalo licencie v troch kolách.
Body sa poskytli na štyri roky.
Komisia vyberala víťazov na základe ich personálneho a materiálnotechnického zabezpečenia. Uchádzači dokladovali počet sanitných vozidiel alebo výšku peňazí. Prezentovali aj projekt na štyri roky a odborné znalosti.
ambulancia rýchlej zdravotnej pomoci : 16 928,90 eura,
ambulancia rýchlej lekárskej pomoci: 27 882,89 eura,
ambulancia rýchlej lekárskej pomoci vrátane mobilnej intenzívnej jednotky: 30 206,47 eura
Falck Záchranná Košice: 90 bodov,
Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava: 53 bodov,
Záchranná služba Košice: 38 bodov.
Licencie na poskytovanie záchrannej služby sa teraz udeľujú na štyri roky. Naposledy ich rozdeľoval bývalý minister zdravotníctva Richard Raši (Smer) od augusta 2008. Nové výberové konanie by malo teda Uhliarika čakať pred skončením funkčného obdobia tejto vlády.
Uvažuje však, že by trvanie licencie zmenil. Oddelilo by sa tak podľa neho prerozdeľovanie od politiky.
Svoju rolu hrá pritom aj to, že sanitky a prístroje sa odpisujú o dva roky dlhšie, ako platí licencia. „Prevádzkovatelia, ktorí nakúpia techniku, investujú do nej, stratia licenciu a ďalšie dva roky odpísané prístroje nemôže nikto kúpiť. Treba zosúladiť podmienky tak, aby nešli proti poskytovateľom služby,“ povedal Uhliarik.
Predĺženie licencií by privítali aj prevádzkovatelia. „Šesť rokov je minimálne obdobie, na ktoré by sa povolenie malo predĺžiť. Poskytovatelia, ktorí vznikli pred štyrmi rokmi a teraz im nepredĺžili licenciu, lebo napríklad neboli politicky prípustní, budú vo firmách ešte dva roky odpisovať zariadenie,“ vraví podpredseda Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby Michal Bahelka. S navrhovaným predĺžením lehoty licencie súhlasí aj firma Falck Záchranná, ktorej riaditeľ šéfuje Asociácii záchrannej zdravotnej služby.
Aké iné zmeny vo výbere rezort pripravuje, minister ešte nekonkretizoval. Je na to podľa neho priskoro. „Dnes ešte nemôžem hovoriť o konkrétnych zmenách, sú to úvahy, akým smerom by sme chceli túto problematiku riešiť,“ povedal.
Bahelka si vie predstaviť, že by v podmienkach na získanie licencie pribudlo napríklad určenie maximálneho veku vozidiel. „V poslednom tendri mohli získať licenciu aj tí, čo mali pätnásť rokov staré sanitky. Stačilo dokladovať, že ich majú alebo že ich získajú,“ povedal.
V návrhu programového vyhlásenia vlády sa však píše aj o zmene výberu licencií. Tie by sa mali prideľovať elektronickou aukciou. To sa nepozdáva spoločnosti Falck, ktorá bola úspešná pri minulom rozdeľovaní. „S výberovými konaniami elektronickou formou máme skúsenosti z iných krajín. Nemyslíme si, že tento spôsob je správny, bolo by to na úkor kvality služieb poskytovateľov,“ povedala hovorkyňa spoločnosti Magdaléna Magdová.
Tender riešia súdy
Rozdeľovanie licencií za bývalej vlády teraz riešia Generálna prokuratúra aj súdy. Niektorým neúspešným prevádzkovateľom sa totiž nepáčil spôsob, akým boli prerozdelené. Hovorili o netransparentnom a protizákonnom rozdeľovaní.
Krajský súd v Bratislave v júni zamietol žalobu ôsmich firiem, ktoré súťažili v prvom kole výberového konania. Nový minister zdravotníctva chce nechať rozhodnúť súd aj v prípade ďalších kôl. To, či dá súd opäť za pravdu ministerstvu, nie je jasné. „Súd v jednom prípade už rozhodol. V prípade ďalších sporov môže súd rozhodnúť aj inak. Určite budeme rešpektovať rozhodnutie súdov,“ povedal Uhliarik.
O udeľovaní licencií, ktoré preverujú súdy, rozhodla komisia. Jej členov vymenovalo ministerstvo zdravotníctva pod Rašiho vedením. Až tretinu z 270 bodov pridelila firme Falck Záchranná z Košíc. Okrem nej si polepšili aj štátna Záchranná služba Košice a Záchranná a dopravná zdravotná služba Bratislava.