BRATISLAVA.Uplynulý týždeň na finančných trhoch, ktorým rezonovali pozitívne ukazovatele z ekonomík Európskej únie, na čele s najrýchlejším medzikvartálnym rastom britskej ekonomiky za posledné štyri roky o 1,1 % a druhou najsilnejšou dôverou v európskom výrobnom a nevýrobnom sektore od pádu Lehman Brothers, zavŕšili výsledky záťažového testovania európskych bánk.
Tie však trhmi zhýbali len minimálne, keďže kritériá záťažového testovania boli nastavené mimoriadne optimisticky. Pesimistický scenár vôbec nepočíta s platbyneschopnosťou problémových európskych krajín, a tak v rámci neho vôbec neutrpia dlhopisy držané v bankových súvahách do splatnosti, straty banky dosiahnu len z dlhopisov držaných za účelom obchodovania, ktoré sa musia pravidelne preceňovať.
Napokon z deväťdesiat jedna testovaných európskych záťažovým testovaním, ktoré spočívalo v prekonaní šesťpercentného pomeru vlastného kapitálu k celkovým aktívam pri pesimistickom scenári, ním neprešlo len sedem regionálnych bánk. K tomu, aby takýto scenár zvládli im pritom chýba len 3,5 mld. eur.
Pre porovnanie, z devätnásť popredných amerických bánk, ktoré boli testované v uplynulom roku, neprešlo až desať a vláda ich vyzvala doplniť svoj kapitál až o 75 mld. dolárov, pritom americkí regulátori boli kritizovaní za mäkké podmienky.
Záťažové testovanie tak nepovedalo o európskom bankovom sektore nič nové, naopak vyvolalo pochybnosti, či európski regulátori neurčili mäkké podmienky zámerne, aby neodhalili skutočný stav bankových portfólií.
Trhy tak reagovali na ich výsledky minimálne, v piatok vzrástol širší americký index S&P 500, ktorý však bol podporený aj nečakane silným britským HDP, o 0,82 %, paneurópsky index ESTX 50 sa v úvode dnešného obchodovania taktiež pohybuje len v minimálnych ziskoch. Výraznejšej reakcie sa nedočkalo ani euro, ktoré sa na páre s dolárom naďalej pohybuje okolo úrovne 1,29 EUR/USD.
V centre pozornosti dnešného obchodovania budú najmä júnové americké predaje nových domov, ktoré v máji klesli po ukončení daňových úľav pre vybrané skupiny kupujúcich na najnižšiu úroveň v histórii, a to aj napriek rekordne nízkym hypotekárnym sadzbám. Nízky dopyt by sa totiž mohol postarať o ďalší pokles cien domov, čo by mohlo dostať nielen americké banky, ale aj celú ekonomiku, do ďalších problémov.
Autor: analytik spoločnosti X-Trade Brokers