BUDAPEŠŤ. V revolúcii roku 1956 sa Maďari vzopreli voči sovietskemu útlaku. Dúfali, že vyvolajú reťazovú reakciu, no nestalo sa tak. Možno terajšie vzoprenie Maďarska voči kapitalistickým despotom zažne iskru, píše v súvislosti s prerušenými rokovaniami vlády Viktora Orbána s Medzinárodným menovým fondom a Európskou úniou dnešné vydanie britského konzervatívneho denníka The Times.
Orbán ako Viktátor
Maďarský premiér Viktor Orbán povedal dôrazné nie na požiadavky MMF a EÚ na rozpočtové reštrikcie, čo vyvolalo pobúrenie od Bruselu po Washington. Menový fond a únia pri odchode od rokovacieho stola hovorili o kolapse meny a fiškálnej nezodpovednosti, poznamenáva autor komentára korešpondent pre východnú Európu Adam LeBor.
Vláda namiesto úsporných opatrení chce dosiahnuť rast hospodárstva znížením dane, vybielením hospodárstva a zjednodušením podnikateľského prostredia.
LeBor podotýka, že stredopravá vláda Fideszu je kritizovaná za prijatie série zákonov, ktoré podľa opozície povedú k strate nezávislosti mnohých inštitúcií. "V Budapešti teraz letí vtip, podľa ktorého demokraciu vystriedala Viktokracia," píše autor a dodáva, že je možné, že voči MMF a EÚ je teraz potrebný práve "Viktátor".
Trestajú banky
Maďarský parlament prijal zákon o zdanení bánk. Európske finančné kruhy sa teraz obávajú, že susedné krajiny Maďarska budú nasledovať maďarský príklad.
"Banková daň je opodstatnená. Za hospodárske vajatanie Maďarska z veľkej časti môžu práve banky. Pôžičky totiž poskytli až v 70 % vo valutách, vo väčšine prípadov vo švajčiarskych frankoch," zdôraznil LeBor, ktorý v závere chváli Maďarsko za to, že sa postavilo voči MMF a EÚ.