BUDAPEŠŤ. Je to zhruba dvojnásobok nedávno prijatej bankovej dane. Podľa maďarského ekonomického servera Menedzsment Fórum to uvádzajú analytici rakúskej Raiffeisen Bank.
Experti tvrdia, že reštrikcie budú zrejme súčasťou avizovaného jesenného druhého hospodárskeho akčného plánu vlády Viktora Orbána. Je možné, že súčasťou plánu bude aj zníženie platov vo verejnej sfére alebo znižovanie výdavkov sociálnej sféry.
Opatrenia Orbánovej vlády sú v zásade nasmerované priaznivým smerom. Sledujú súčasne dosiahnutie nízkeho deficitu, ako aj oživenie hospodárstva. Tohtoročný cieľ deficitu vo výške 3,8 % je splniteľný, konštatuje analýza Raiffeisen Bank, ktorá hodnotí kladne prvý 29-bodový hospodársky akčný plán maďarskej vlády prezentovaný v júni. Zrušenie malých druhov daní, radikálne zníženie dane z príjmu fyzických osôb či rozšírenie zvýhodnenej podnikovej dane sú pozitívne, aj keď podľa analytikov nie sú ešte mnohé detaily jasné.
Experti však upozorňujú na to, že vláda teraz čelí trom kritickým mesiacom. Budúcoročný cieľ deficitu na úrovni pod 3 % si totiž bude vyžadovať ďalšie reštrikcie. Z procesu znižovania daní zákonite vyplýva, že je potrebné zníženie výdavkov štátu a v druhom hospodárskom akčnom pláne zrejme budú musieť byť opatrenia, ktoré sa dotknú miezd vo verejnej sfére, vyžiadajú si prepúšťanie v štátnej správe a znižovanie výdavkov v sociálnej sfére.
Maďarsku by sa podarilo obísť tieto reštrikcie iba v prípade, ak by sa vláde podarilo presvedčiť medzinárodné organizácie a vyjednať vyššiu hranicu deficitu pre budúci rok. Z tohto pohľadu sa zdá, že Európska únia bude tvrdším orieškom, pretože voči Maďarsku prebieha už šesť rokov proces za prekročenie deficitu. Podľa analytika Ádáma Keszegha by bolo skôr možné presvedčiť strednodobou stratégiou Medzinárodný menový fond (MMF).
Prípadná nová úverová dohoda s MMF by mala iba symbolický odkaz. Bolo by možné ňou demonštrovať, že Maďarsko je na dobrej ceste, píše sa v analýze Raiffeisen Bank.