BRATISLAVA. Nevysvetliteľné bolesti brucha alebo podozrenie na zápal slepého čreva. Tieto zdravotné ťažkosti môžu človeku, ktorý býva v malom meste či obci v odľahlejšej časti Slovenska onedlho skomplikovať život.
Po najväčšej súkromnej zdravotnej poisťovni Dôvera totiž o tom, že nezazmluvní menšie biochemické laboratóriá, ktoré vyšetrujú takéto podozrenia, uvažuje aj dominantná Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP).
Z pripravovaného balíka pätnástich laboratórií, s ktorými od 1. augusta neplánuje uzavrieť zmluvu, sú známe dve – v Námestove a v Šuranoch.
Laboratóriá u nás VšZP spolupracuje so 121 laboratóriami, Dôvera s viac ako stovkou laboratórií. VšZP chce vypovedať zmluvu 15 laboratóriám, Dôvera už vypovedala zmluvu 20 laboratóriám. Laboratórne testy sa robia na akútne stavy: zápal slepého čreva, infarkt, zlyhanie obličiek, čierna stolica.
Lekári týchto pracovísk tvrdia, že nezazmluvnením laboratórií sa zhorší dostupnosť a kvalita zdravotnej starostlivosti.
Ohrozené sú akútne prípady „Ak laboratórium nebude, tak ani jeden lekár nebude môcť riešiť žiadny akútny stav,“ upozorňuje Rastislav Zanovit, predseda združenia lekárov Oravy na riziko, že poisťovňa nezazmluvní biochemické laboratórium v Námestove.
Oravskú polikliniku, v ktorej sa laboratórium nachádza, poisťovňa informovala, že po 31. júli s ním už „nebude pokračovať v zmluvnej spolupráci“.
Zanovit vraví, že nezazmluvnením laboratória nebude môcť lekár pružne posúdiť akútny stav pacienta.
Ak doteraz mal pri podozrení na infarkt či pri čiernej stolici výsledky do dvadsiatich minút, teraz na výsledky podľa neho môže čakať až niekoľko dní. Zažil už prípady, keď na výsledky z iného laboratória čakal „takmer tri dni“.
Najbližšie laboratórium by po zrušení toho v Námestove bolo v dvadsať kilometrov vzdialenej Trstenej. Odborník vidí problém vo zvoze vzoriek.
Môže sa stať, že pacient príde už po odvoze vzoriek, a tak jeho vzorka bude môcť ísť až nasledujúci deň. V takých prípadoch bude musieť lekár poslať pacienta do nemocnice, tvrdí lekár.
So Zanovitom súhlasí aj vedúca biochemického laboratória v Šuranoch Antónia Medeková. Aj s týmto laboratóriom VšZP podľa listu, ktorý od nej dostal riaditeľ mestskej polikliniky Ján Bernát, po prvom auguste nepočíta.
Hoci je najbližšie laboratórium v Nových Zámkoch vzdialené len 15 kilometrov, „máme spádovú oblasť obcí, ktoré sú podstatne vzdialenejšie,“ hovorí Medeková. Podľa nej by nezazmluvnenie laboratória mohlo byť vážnym problémom minimálne pre akútne prípady.
Na podporu laboratória v Námestove pritom už rozbehli lekári aj pacienti petíciu. Zanovit predpokladá, že by sa pod ňu mohlo podpísať až päťtisíc ľudí.
Sú vraj slabé „Biochemické laboratóriá v Námestove a v Šuranoch majú nízke zmluvné objemy. Sú to zariadenia bez akreditácie, nemajú nepretržitú prevádzku a neposkytujú celé spektrum laboratórnych vyšetrení,“ týmito slovami odôvodňuje návrh na nezazmluvnenie laboratórií Alena Michalicová z VšZP.
Hoci potvrdila, že s laboratóriami po prvom auguste nepočítajú, konečný verdikt podľa nej ešte nepadol.
O opačnom postupe naopak uvažuje zdravotná poisťovňa Dôvera. Tá po tom, ako k 1. júlu nezazmluvnila biochemické laboratórium v Námestove, opätovne uvažuje o spolupráci s ním.
„S poskytovateľom v Námestove momentálne rokujeme o ďalšej spolupráci,“ potvrdila Radoslava Miklášová z komunikačného oddelenia poisťovne Dôvera.
Dôvera od začiatku apríla vypovedala zmluvu podľa Miklášovej s asi 20 laboratóriami. Je medzi nimi aj laboratórium v Šuranoch. VšZP v súčasnosti na celom Slovensku spolupracuje so 121 biochemickými laboratóriami.
Dve najväčšie poisťovne nezdieľajú obavy lekárov, že zrušenie laboratórií v niektorých mestách pocítia pacienti.
„Pacienti sa nemusia ničoho obávať, práve naopak,“ upokojuje Miklášová. Vraví, že poisťovňa týmto krokom podľa nej pre nich zabezpečuje, že ich vzorky budú diagnostikovať kvalitnejšie laboratóriá. „Máme ich zazmluvnených dostatok v každom regióne,“ dodáva Miklášová.
Laboratórium môže zachrániť život
V akútnych prípadoch urobí biochemické laboratórium testy v priebehu niekoľkých minút. Vraví to ANTÓNIA MEDEKOVÁ, vedúca biochemického laboratória v Šuranoch.
Čo je a na čo slúži biochemické laboratórium?
„V biochemickom laboratóriu sa vykonávajú analýzy vzoriek krvi, moču, stolice, prípadne likvoru alebo iných biologických materiálov humánneho pôvodu.“
Pri akých diagnózach sa v ňom robí laboratórne vyšetrenie?
„Biochemická analýza biologického materiálu sa používa vždy, keď je potrebné zistiť stav organizmu pacienta a jeho vnútorných orgánov. Vykonáva sa v prípade ochorenia alebo v rámci preventívnej prehliadky. Podá informáciu o celkovom metabolizme, funkčnosti pečene, obličiek a množstva cukrov, tukov a bielkovín vo vzorkách. Výsledky dokresľujú celkový obraz pri stanovovaní diagnózy a na ich základe je možné aj navrhnúť alebo upraviť liečbu a sledovať priebeh ochorenia. Včasné výsledky laboratórneho vyšetrenia môžu zachrániť život pacientovi. Napríklad pri akútnej apendicitíde, infarkte myokardu, zlyhaní obličiek a tiež u diabetikov pri hypoglykemických stavoch.“
Za aký čas vie laboratórium stanoviť výsledky vyšetrenia?
„V našom laboratóriu sme schopní poskytnúť kompletné biochemické a hematologické vyšetrenie maximálne do 90 minút. Závisí to od počtu parametrov.“
Biochemické laboratóriá fungujú aj v menších mestách. Je podľa vás opodstatnené, aby v nich boli, keď tie najbližšie sú vzdialené len niekoľko kilometrov?
„O opodstatnenosti existencie malých laboratórií by mohli najviac povedať lekári a pacienti, ktorí majú k dispozícii výsledky už v deň doručenia vzorky, v prípade požiadania aj v priebehu niekoľkých minút či hodín. Lekár sa má o čo oprieť pri diferenciálnej diagnostike, pri rozhodovaní, či je potrebné posielať pacienta na pohotovosť do nemocnice, alebo stav nie je natoľko vážny a dá sa riešiť ambulantne. Na mape je možno vzdialenosť laboratórií len pár kilometrov, no dostupnosť je aj o doprave.“