BRATISLAVA. Minister práce Jozef Mihál (SaS) včera vylúčil, že by sa odvody do druhého piliera mali dočasne znížiť.
„Nenavrhneme to, ani sme to nechceli navrhovať,“ tak reagoval na otázku, či navrhne dočasné zníženie príspevkovej sadzby do druhého piliera. Jej výška je pre sporiteľov v druhom pilieri deväť percent, deväť percent odvádzajú aj do prvého piliera.
Ešte minulý týždeň Mihál pripustil, že by sa odvody do druhého piliera mohli dočasne znížiť. „Nevylučujem, že sa na prechodné obdobie upravia,“ povedal.
Včera už hovoril o nedorozumení s tým, že odpovedal iba na otázku, či si vie v krajnom prípade zníženie sadzby predstaviť. „To neznamená, že som zníženie odvodov presadzoval či presadzujem,“ dodal Mihál.
Most–Híd nie, KDH aj áno
Bývalá vláda k zmene pomeru odvodových sadzieb medzi dvoma piliermi nepristúpila. Napriek tomu, že si rezort práce nechal túto otázku právne posúdiť a expremiér Robert Fico (Smer) tvrdil, že nám to odporúča Svetová banka. Vtedajšia opozícia to kritizovala.
Ministerstvo financií chce pripraviť návrh ústavného zákona na ochranu druhého piliera. V návrhu programového vyhlásenia stálo, že sa má týkať aj súčasného percenta odvodov.
„Čo sa týka druhého dôchodkového piliera, je minister financií za návrat k pôvodnému stavu a zrušenie deformácií, ktoré zaviedla predošlá vláda. Ideálne by podľa neho bolo aj systém stabilizovať ústavným zákonom,“ tlmočil odpoveď ministra Ivana Mikloša (SDKÚ) Mikuláš Gera z tlačového odboru rezortu.
Most–Híd by podľa štátneho tajomníka rezortu dopravy Ivana Švejnu dočasné zníženie odvodov do druhého piliera v žiadnom prípade nepodporil.
KDH by však možno takýto krok podporilo. „V zásade nie som proti dočasnému zníženiu odvodov do druhého piliera. Takáto zásadná zmena by však nemala byť otázkou troch mesiacov, mala by sa riešiť až po dôkladných analýzach,“ vravel poslanec za KDH Anton Marcinčin.
Niekoľko zmien je jasných
Na druhý pilier však čaká niekoľko zmien. Mihál chce presadiť, aby sa rastové, vyvážené a konzervatívne fondy od seba zásadne odlíšili.
Dnes sa medzi sebou líšia iba tým, aký je podiel peňažnej a dlhopisovej zložky v ich majetku. Aj to nie zásadne. Minimálne rozdiely v zložení fondov sa odrážajú aj v zhodnotení dôchodkových fondov, ktoré je podobné a konzervatívne.
Správcovia dôchodkových úspor pred rokom z majetku rizikovejších fondov až na výnimky vypredali všetky akciové investície.
Chceli sa tým vyhnúť riziku, že by museli sporiteľom dorovnávať výnosy z vlastného majetku. Ficova vláda to presadila spolu s tým, že sa výnosy každého fondu budú porovnávať v 6mesačnom intervale, čo je pre akcie príliš krátko.
Mihál včera povedal, že si vie predstaviť, že by súčasný garančný mechanizmus v prípade konzervatívnych fondov platil naďalej.
„Na konkrétnych zmenách pracujú naši experti,“ reagoval na naše ďalšie otázky týkajúce sa penzijných fondov. Sporitelia však budú mať možnosť rozložiť si úspory medzi jednotlivé penzijné fondy.
Pre mladých ľudí bude druhý pilier po novom opäť povinný. Budú mať však dvanásť mesiacov na to, aby sa rozhodli, či chcú si sporiť v kapitalizačnom pilieri. Dnes majú šesť mesiacov na rozhodnutie, či chcú byť v druhom pilieri.
Sporitelia, ktorí sú už v druhom pilieri, ďalšiu šancu na prehodnotenie účasti zrejme nedostanú. „Nechceme znova otvárať druhý pilier,“ povedal Mihál.