BRATISLAVA. Letisko Milana Rastislava Štefánika vymenilo desať dní pred voľbami lukratívne pozemky pred novým odletovým terminálom s firmou blízkou podnikateľovi Vladimírovi Poórovi. Ten je považovaný za mecenáša Smeru.
Letisko získalo pozemky blízko letiskovej dráhy. Podľa zmluvy, ktorú má SME k dispozícii, malo letisko ešte doplatiť 90-tisíc eur. „Zámena pozemkov rešpektuje dlhodobé rozvojové plány,“ povedala hovorkyňa letiska Dana Madunická.
Letisko už v roku 2005 počítalo s vybudovaním prednádražia, kde majú stáť parkovací dom a administratívne budovy.
Pozemky získané pri letiskovej dráhe sú určené na rozvoj letiska a vybudovanie napojenia na železničnú trať v rámci projektu TEN-T. Podľa návrhu programového vyhlásenia vlády chce prepojiť železnicu a letisko aj nová vláda.
Pozemky získali Poórovci
Lukratívne pozemky priamo pred letiskom získala firma Airport Parking bez súťaže. Jej výber odôvodňuje letisko dobrou spoluprácou od roku 2005.
Podľa oslovených realitných maklérov mohlo letisko na obchode zarobiť viac, ak by lukratívne pozemky predalo. Podľa odhadov Daniely Danihel Rážovej z Asociácie realitných maklérov mohlo letisko za pozemky inkasovať až štyri milióny eur.
Je to o vyše milión eur viac, ako je znalecká hodnota pozemkov, ktoré získalo letisko. Tie sú zatiaľ nepoužiteľné. Zväčša ide o parcely s rozlohou pár desiatok štvorcových metrov, ktoré navyše hraničia s majetkovo nevyrovnanými parcelami či s drobnými pozemkami individuálnych majiteľov.
Podľa advokáta Juraja Bizoňa je pritom zámenná zmluva veľmi dobre napísaná. „Vypovedať by ju bolo veľmi ťažké,“ povedal.
Jedným z konateľov v Airport Parking je Ladislav Bizík (kliknite pre jeho profil na Facebooku). Toho sme síce zastihli na letisku, ale na otázky neodpovedal. V neskoršom telefonáte sa už rozhovoril.
„S Vladimírom Poórom sa poznám vyše 21 rokov,“ hovorí Bizík, ktorý pôsobí s jeho príbuzným Jurajom Poórom aj v manažmente slovenských aerolínií VIP Wings.
Podrobné informácie o zámene pozemkov Bizík poskytnúť nevedel. Neodpovedal ani na otázku, prečo firma Airport Parking napokon odpustila letisku doplatenie 90-tisíc eur. Podľa poslanca a dopravného experta SDKÚ Ondreja Mateja pripomína vzdanie sa nároku na doplatok zo strany Airport Parking dobrovoľné priznanie sa k nevýhodnosti obchodu.
Ministerstvo dopravy chce zmluvy analyzovať. „Aj na základe analýz budeme vyvodzovať zodpovednosť," povedal jeho hovorca Martin Krajčovič.
Podľa zámennej zmluvy musí Airport Parking postaviť na pozemkoch parkovací dom a administratívnu budovu. Ak sa do dvoch rokov s letiskom nedohodnú na „obojstranne akceptovateľných podmienkach prípadného užívania administratívnej budovy“, firma môže pozemky využiť, ako chce.
„Akceptovateľné podmienky“ majú zohľadňovať ekonomickú efektívnosť a ziskovosť celého projektu. Tá je však závislá najmä od letiska a toho, koľko cestujúcich ním prejde.
„Letisko o podmienkach prenájmu týchto priestorov ešte nerokovalo,“ povedala Madunická.
Zrejme si vzali úver od J&T
Medzi spoločníkov Airport Parkingu patrí aj cyperská firma Epigea Management Limited. Tá v roku 2008 získala 700-miliónovú pohľadávku cyperskej spoločnosti Lemikon Limited voči lotériovej spoločnosti Tipos.
Ďalší spoločníci majú vklady založené v prospech J&T banky, v minulosti mala vklad založený aj Epigea. Služby J&T banky pritom využíva aj Airport Parking.
Bizoň tvrdí, že v prípade založenia obchodných podielov môže ísť o zastretie ekonomického vlastníka spoločnosti.
Bizík nás s otázkou o možnom úvere od J&T banky odkázal na Juraja Poóra, s ktorým sa nám nepodarilo spojiť. „Záložné právo je štandardný nástroj ručenia pri poskytnutí financovania,“ reagoval Maroš Sýkora z J&T.
Poórovi sa za Fica darilo
Zákazky Poórovým firmám v rezorte dopravy dosahovali desiatky miliónov eur.
BRATISLAVA. Podnikateľovi Vladimírovi Poórovi, považovanému za mecenáša Smeru, sa počas vlády Roberta Fica darilo získavať zákazky v rezorte dopravy. Jeho firma ŽOS Trnava cez štátnu akciovku Železničná spoločnosť Slovensko dostala na modernizáciu vozňov 67 miliónov eur.
V tendri bola jediným uchádzačom. Ako už informoval denník SME, k týmto zákazkám pre Poórove opravovne treba prirátať ďalších asi 30 miliónov eur.
To je hodnota zákaziek, ktorú Železničná spoločnosť Slovensko nezverejnila. Išlo totiž o takzvané neprioritné služby a tie zverejňovať nemusí. Nezverejnené výsledky súťaží si však vyžiadala a zverejnila Aliancia fair play.
Bývalý čašník Poór má kontakty aj v Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Spoločne s Rastislavom Noskovičom, členom predstavenstva NDS, pôsobil vo firme ABC Kredit. Noskovič sedel napríklad v komisii, ktorá rozhodovala súťaž o elektronické mýto.
Poór vlastnil podiely v podniku Nafta Gbely. Z tých čias sa pozná s exministrom dopravy Ľubomírom Vážnym (Smer), ktorý vtedy sedel v predstavenstve firmy. Pre podozrenie z tunelovania Nafty Póora prešetrovala polícia.
Letiskové impérium rastie
Parkovisko, catering, baliareň. Nielen o to sa na bratislavskom letisku starajú firmy blízke podnikateľovi Poórovi.
BRATISLAVA. Na bratislavskom letisku majú firmy blízke Vladimírovi Poórovi hneď niekoľko „biznisov“. Napríklad firma Airport Parking má od letiska v prenájme parkovisko. Koľko na tom zarába a koľko následne odvádza letisku, sme sa včera nedozvedeli. Firma je pri tom prepojená cez konateľa Ladislava Bizíka na viaceré firmy, kde sedí Juraj Poór. Ten je príbuzný podnikateľa Vladimíra Poóra.
„Zmluvy ani detaily s obchodnými partnermi Letisko Bratislava nezverejňuje,“ povedala hovorkyňa letiska Dana Madunická. Ide podľa nej o obchodné tajomstvo.
„Zmluva so spoločnosťou Airport Parking bola podpísaná v roku 2005 na základe obojstranne výhodnej dohody. Letisko sa pri výbere nájomcu rozhodovalo ako podnikateľský subjekt a postupovalo v zmysle interných predpisov,“ dodala Madunická.
Airport Parking sa zároveň stará o prevádzku baliarne či o úschovu batožiny na letisku.
O catering pre niektorých dopravcov sa zas zrejme stará firma Aircatering. Jej konateľom je Ladislav Bizík, ktorý je aj vo firme Airport Parking. Firma Aircatering má na starosti napríklad bar v novom letiskovom termináli, ktorý expremiér Robert Fico tesne pred voľbami slávnostne otváral.
Tieto činnosti spomínaných firiem by sa onedlho mohli rozrásť ešte o ďalšiu, a to o servis pre letecké spoločnosti. České aerolínie totiž predávajú svoju dcérsku firmu Slovak Air Services, ktorá poskytuje odbavovacie služby nielen českým, ale aj iným aerolíniám na bratislavskom letisku.
Bizík o takejto kúpe uvažuje. „Je to jeden z variantov, o ktorých rozmýšľam. To sú dlhodobejšie koncepčné riešenia,“ povedal Bizík.