BRATISLAVA. Vyplýva to z prieskum medzi finančnými pracovníkmi, ktorý realizovala Asociácia profesionálnych účtovníkov ACCA.
Väčšina respondentov sa vyjadrila, že ekonomika sa zlepšuje, alebo tomu tak čoskoro bude. Uviedlo to 53 % opýtaných, čo v porovnaní s 48 % v prvom štvrťroku tohto roka znamená 5-% nárast.
Ako hlavný problém ekonomiky v strednej Európe finanční profesionáli uvádzajú pretrvávajúci nízky dopyt. Obávajú sa aj vlny insolvencií. Pozitívna správa naopak je, že sa zlepšuje dostupnosť financií a deflačné tlaky udržujú nízke náklady.
Globálne síce v prieskume ACCA viac respondentov prejavuje optimizmus ohľadne ekonomického zotavenia, ale väčšina z 2200 opýtaných má pochybnosti o rýchlom zlepšení.
Prieskumy ACCA ukázali, že miera obchodných príležitostí spoločností kulminovala v treťom štvrťroku 2009 a odvtedy neustále klesá. Čas na kapitalizáciu týchto príležitostí sa teda rapídne zmenšuje.
"Skoro tretina všetkých respondentov hovorí o problémoch s rastom prevádzkových nákladov. Patria sem predovšetkým stredné a malé firmy a neziskové organizácie. Najviac je tento problém pociťovaný v Afrike, južnej Ázii a v pacifickej oblasti," uviedla na margo výsledkov prieskumu riaditeľka ACCA pre Česko, Slovensko a Maďarsko Kateřina Benešová.
Zaujímavý je tiež rozdiel v prístupe k riešeniu recesie v rozvinutých a rozvíjajúcich sa ekonomikách. Finanční profesionáli v rozvinutých štátoch preferujú stratégiu redukcie nákladov. Rozvíjajúce sa ekonomiky sa skôr spoliehajú na rozvoj obchodných príležitostí.
ACCA je globálna organizácia združujúca profesionálnych účtovníkov. Spoločnosť pôsobí vo viac než 170 krajinách a prostredníctvom siete 80 kancelárií poskytuje celosvetovo služby a podporu 140.000 členom a 404.000 študentom v ich kariére a celoživotnom vzdelávaní.