BRUSEL. Pokiaľ by sa záťažové testy Európskej únie sústredili aj na vlastné účtovníctvo bánk a nielen na obchodné portfóliá, neuspelo by v nich 24 finančných ústavov. Píše to utorňajšie vydanie deníka Financial Times s odvolaním sa na štúdiu finančnej skupiny Citigroup.
V oficiálnych záťažových testoch neuspelo sedem bánk z celkového počtu 91, ktoré sa na previerkach zúčastnili.
Prísnejšia metodika
Metodika Citigroup a národných regulátorov sa líši v tom, akú časť dlhopisov v bankách hodnotili. Väčšina finančných inštitúcií drží dlhopisy asi na 90 percent v účtovných knihách až do ich splatnosti, záťažové testy sa však zamerali iba na obchodné portfólia finančných ústavov, teda na dlhopisy, s ktorými banky obchodujú.
Podľa podmienok nastavených Citigroup, ktoré zahŕňajú širšie portfólio dlhopisov a sú dôveryhodnejšie aj podľa niektorých ekonómov, by padla napríklad írska Allied Irish Banks, talianska Monte dei Paschi a oveľa viac gréckych, španielskych a nemeckých bánk, než ukázali oficiálne záťažové testy.
V skúškach, ktoré uskutočnili národní regulátori, bankám chýbal základný kapitál vo výške 3,5 miliardy eur. Pokiaľ by platila metodika Citigroup, bolo by to už 15,2 miliardy eur.
Najhoršie by pritom skončila grécka National Bank of Greece, ktorej by chýbalo spolu 2,2 miliardy eur základného kapitálu, aj keď oficiálnymi záťažovými testmi prešla.
KBC bola vraj na hrane
Okolo metodiky testov koluje veľa dohadov. Aj analytici Morgan Stanley zistili, že keby sa testovací šesťpercentný limit kapitálovej primeranosti sprísnil na sedem percent, prepadlo by v teste 24 bánk, okrem iného KBC, matka ČSOB.
„Kritériá vytvorené Výborom pre európsky bankový dohľad znamenali rovnaké herné podmienky pre všetkých 91 bánk. Keď pozmeníte kritériá, dostanete samozrejme iné výsledky,“ komentovala v Bruseli podľa aktualne.cz hovorkyňa KBC Viviane Huybrechtová fakt, že v prísnejšom teste by ich banka podľa Morgan Stanley prepadla.