The Sun Chronicle prišiel s radikálnou novinkou. Čitatelia musia platiť za to, že chcú pridať pod niektorý z článkov svoj názor.
BRATISLAVA. Malý internetový spravodajský web The Sun Chronicle v americkom štáte Massachusetts nepýta od svojich čitateľov poplatok za čítanie správ, ale za to, že chcú pridať komentár pod niektorý z článkov. Poplatok je síce len jednoráazový, ale platbu vo výške 99 centov musia čitatelia uskutočniť len prostredníctvom platobnej karty. Z nej si systém stiahne pravé meno, pod ktorým musia ľudia diskutovať.
K tejto zmene došlo v snahe "eliminovať priestupky, ktoré zahŕňali nehanebné znevažovanie našich primeraných pravidiel, slepé obviňovanie a neopodstatnené tvrdenia", vysvetlil vydavateľ denníku Oreste D'Arconte, ktorý už v apríli dočasne zrušil možnosť diskutovať pod článkami.
Nové podmienky, ktoré platia od polovice júna, majú čitateľov zbaviť anonymity a prinútiť ich k tomu, aby za svoje názory niesli aj zodpovednosť.
Kto bude platiť?
Portál EditorAndPublisher.com označil krok za ideálny spôsob ako ustrážiť komentáre k článkom na webe.
Naproti tomu Michaela Lica, redaktorka webu Everything PR si myslí, že takýto krok ide proti všetkému, čo pomáha budovať komunitu čitateľov. "Kto by chcel platiť len preto, aby mohol napísať komentár? Hoci ide o jednorázový a nie vysoký poplatok, je to smiešne a urážlivé. Zarábanie na ľuďoch, ktorí prispievajú na vaše stránky a poskytujú tak bezplatný obsah je neúctivé a arogantné. Musí existovať iný spôsob, ako rýchlo zarobiť prachy, než využívať čitateľov, ktorí chcú vyjadriť svoj názor," napísala.
Vydavateľ D'Arconte sa však priznal, že jeho médium na poplatkoch nezarába, pretože väčšina z 99-centového poplatku sa využíva na zaplatenie verifikácie kreditnej karty. Zmysel poplatku je podľa neho len v tom, že umožňuje overiť identitu diskutérov a pomáha tak vytvoriť skôr konštruktívne diskusie bez urážok. "Tón komentárov ľudí, ktorí sa zaregistrovali, sa výrazne zlepšil," uviedol vydavateľ pre EditorAndPublisher.com.
Čítajte tiež: Webu The Times klesol počet čitateľov po spoplatnení o dve tretiny
Obmedzenie slobody prejavu
Roy Greenslade na webe britského denníka The Guardian pripomína, že v USA môže byť zákaz anonymného diskutovania považovaný za porušenie slobody prejavu. "Anonymný prejav je neoddeliteľnou súčasťou slobody prejavu," píše.