BRATISLAVA. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) navrhuje zvýšiť minimálnu mzdu od 1. januára budúceho roka zo súčasných 307,7 eura na 317 eur. O tomto návrhu má budúci týždeň v pondelok rokovať Hospodárska a sociálna rada SR.
"Navrhovaná suma mesačnej minimálnej mzdy predstavuje spodnú hranicu výšky mesačnej minimálnej mzdy, vyplývajúcu z ustanovení zákona," uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí.
Ako sa konštatuje v materiáli, ministerstvo v predloženom návrhu v súlade so zákonom o minimálnej mzde zohľadnilo ekonomickú a sociálnu situáciu na Slovensku, najmä vývoj spotrebiteľských cien, zamestnanosti, rast priemerných mesačných miezd v hospodárstve Slovenskej republiky a vývoj súm životného minima za predchádzajúce dva kalendárne roky.
Zamestnávatelia a odborári sa nedohodli
"Aj s ohľadom na súčasnú hospodársku situáciu, ktorá neumožňuje vyšší ako minimálny nárast sumy minimálnej mzdy vyplývajúci zo zákona, ministerstvo navrhuje sociálnym partnerom, aby sa dohodli na mesačnej minimálnej mzde v sume 317 eur, " konštatuje rezort.
Navrhované zvýšenie minimálnej mzdy o 3 % podľa ministerstva práce zodpovedá aj očakávanému rastu hrubého domáceho produktu v bežných cenách o 3,2 percenta za rok 2010 oproti roku 2009. Zamestnávatelia a odborári sa totiž na výške budúcoročnej minimálnej mzdy nedohodli.
Rezort práce a sociálnych vecí preto na základe zákona o minimálnej mzde navrhol rast najnižších miezd o percento, ktoré zodpovedá zvýšeniu priemernej mzdy na Slovensku v roku 2009.
Rozhodla Ficova vláda
Minimálna mzda sa od začiatku tohto roka zvýšila o 4,1 % na 307,7 eura. Vláda Roberta Fica vlani rozhodla aj o tom, že o ďalšie 4 % sa najnižšie zárobky v prípade nezhody sociálnych partnerov upravia smerom nahor od začiatku roka 2011, a to nad rámec rastu priemernej mzdy za rok 2009. Bývalý kabinet pri stanovení minimálnej mzdy na rok 2010 rozhodol bez súhlasu zamestnávateľov a odborárov.
"Rokovali sme s nimi do poslednej možnej chvíle, pretože sme hľadali konsenzus, a napriek nesmiernemu úsiliu sa tento konsenzus nepodarilo nájsť," povedala v polovici októbra minulého roku po rokovaní vlády ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová.
Keďže sa odborári so zamestnávateľmi na raste najnižších miezd nedohodli, musela o tom podľa Tomanovej rozhodnúť vláda. "Nie je to taký dopad, ktorý by mohol spôsobiť akýkoľvek problém," povedala Tomanová na zvýšenie minimálnej mzdy o 4,1 %.
Vláda podľa vtedajšej ministerky práce Tomanovej zvažovala všetky ukazovatele, ako je produktivita práce, podiel čistej minimálnej mzdy k čistej priemernej mzde, ako aj stanoviská sociálnych partnerov. "Práve preto sme nepristúpili na zvýšenie o 8,1 percenta, ale sme ho rozložili do dvoch rokov," povedala. Zákon o minimálnej mzde vláde prikazoval rozhodnúť o sume najnižších miezd na rok 2010 najneskôr do 20. októbra 2009. "Ministerstvo práce predložilo materiál na rokovanie vlády včas a vláda zvažovala zvýšenie minimálnej mzdy do posledného momentu," reagovala Tomanová.
Zamestnávatelia: Minimálna mzda by sa nemala vôbec zvyšovať
BRATISLAVA. Návrh rezortu práce zvýšiť od budúceho roka minimálnu mzdu zo súčasných 307,7 eura na 317 eur podľa zamestnávateľov poškodí slovenskému priemyslu. Vzhľadom na dopady krízy na slovenskú ekonomiku by sa meniť vôbec nemala. Odborári s tým však nesúhlasia.
Valorizácia minimálnej mzdy o 3 % vyplýva z vlaňajšieho rastu priemernej mzdy v slovenskej ekonomike, podľa zamestnávateľov však nezohľadňuje dopady hospodárskej krízy. "Vzhľadom na hospodársku krízu a minuloročný výrazný prepad produktivity práce budeme navrhovať a požadovať, aby minimálna mzda ostala ponechaná na úrovni roku 2010," potvrdil pre TASR tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták.
Podľa neho súčasná výška minimálnej mzdy už valorizovaná bola, a to minulý rok. "Vrcholila hospodárska kríza a táto valorizácia spôsobila problémy mnohým firmám, hlavne v textilnom a odevnom priemysle. Nevidíme dôvod, aby sme takto brali zamestnancom miesta a vytvárali ďalšie zástupy nezamestnaných ďalšou nezodpovednou valorizáciou minimálnej mzdy," podčiarkol Hošták.
"Vláda v programovom vyhlásení deklaruje, že sflexibilní trh práce. Jednou z prekážok je práve minimálna mzda. Práve preto by sme ju nemali zvyšovať, ale zrušiť," doplnil prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Tomáš Malatinský.
Ministerstvo pristúpilo k návrhu na 3 % zvýšenie minimálnej mzdy z dôvodu, že sociálni partneri sa doteraz na miere zvýšenia minimálnej mzdy vzájomne nedohodli a nepredložili svoj návrh v zákonnej lehote do 15. júla 2010. Svoje stanovisko ministerstvu predložila len Konfederácia odborových zväzov (KOZ). Zástupcovia zamestnávateľov tak zatiaľ neurobili.
"Nedohodli sme sa, lebo zamestnávatelia prišli s tým, že minimálnu mzdu zvyšovať vôbec nechcú. No my sme vychádzali z priemerného rastu miezd. Taký je aj valorizačný mechanizmus, ktorý určuje zákon o minimálnej mzde," reagoval pre TASR viceprezident KOZ Vladimír Mojš.
TASR