BRATISLAVA. Plány vlády na odpredaj podielov v štátnych firmách majú reálnejšie kontúry. V programovom vyhlásení vlády sa skloňujú napríklad teplárne. Ich úplné odštátnenie včera pripustil minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS). „Je to na dlhšiu diskusiu,“ dodal.
Teplárne podľa Miškova nie sú na zozname strategických podnikov. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) zakázala privatizovať strategické podniky.
Vstup strategického investora by sa mal týkať napríklad Košickej teplárenskej. Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) ju použil ako príklad spoločnosti, v ktorej za minulej vlády došlo k tunelovaniu a krádežiam.
Medzi strategické podniky nepatrí ani zvyšný štátny podiel v SAD. V tomto prípade má ísť podľa Miškova o prípadný odpredaj zhruba 34-percentných podielov.
Čítajte tiež: Kompletné znenie programového vyhlásenia vlády
Chce to riešiť postupne
V programovom vyhlásení sa píše aj o vstupe zahraničného investora do bratislavského letiska či železničného prepravcu Cargo. Ten uzavrel minulý rok so stratou 127 miliónov eur.
Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) nešpecifikoval, aký podiel v Cargu bude ochotný prenechať zahraničným investorom. Isté však je, že najprv chce zlepšiť ekonomické výsledky firmy.
„Prvým krokom musí byť konsolidácia. Cargo nemôže ísť dole kopcom z hľadiska ekonomických výsledkov. Konsolidácia znamená aj ekonomickú a finančnú stabilitu aj prípravu na odpoveď, s akým partnerom, v akom podiele,“ povedal o vstupe investora.
Mal by byť medzinárodný tender
Zámer stabilizovať pomery v spoločnosti Cargo podľa Figeľa zároveň „predpokladá nájsť perspektívu pre vzťah so silným partnerom“. „Je aj otázkou vzájomného záujmu, v akom podiele bude strategický partner ochotný sa angažovať,“ dodal minister dopravy.
Tento postup by mu zrejme schválil minister práce Jozef Mihál (SaS). „Aj predávať treba rozumne. Všetko má svoj čas a nejakú stratégiu. Napríklad dnes predávať bratislavské letisko by bol asi nerozumný krok. Podnik treba dostať do inej finančnej kondície, aby bol zaujímavý pre investorov,“ povedal Mihál.
Analytik inštitútu INEKO Peter Goliaš však hovorí, že štát si s ozdravovaním podniku nevie poradiť. „V mnohých prípadoch ich štát musí dotovať,“ vysvetľuje Goliaš. Vláde odporúča, aby tender na budúceho investora bol najmä transparentný a medzinárodný.