BRATISLAVA. Objednávky dlhodobej spotreby klesli v júni už druhý mesiac po sebe, tentokrát o 1,0 %. Až o 2,3 % pritom klesli objednávky kapitálových statkov, čo naznačuje slabšiu dôveru podnikateľskej sféry, ktorá sa do nových investícií nehrnie, a tak sa zhoršujú aj vyhliadky pre budúcu výrobnú aktivitu.
Vo večerných hodinách navyše FED zverejnil svoju béžovú knihu, v rámci ktorej komentuje vývoj v jednotlivých regiónoch Spojených štátov. Podľa nej ekonomická aktivita v posledných šiestich týždňoch rástla v desiatich z dvanástich regiónov, avšak pomalším tempom, a v dvoch regiónoch dokonca stagnovala. Predošlá béžová kniha zverejnená začiatkom júna pritom ešte ukazovala silné oživenie vo všetkých dvanástich regiónoch.
Na ďalšie zlé správy z americkej ekonomiky reagoval negatívne predovšetkým americký dolár, keďže so zhoršujúcimi sa ekonomickými vyhliadkami sú čoraz pravdepodobnejšie ďalšie stimulačné opatrenia zo strany FEDu v snahe podporiť ekonomickú aktivitu, avšak na úkor dolára.
Najhoršie obstál včera dolár na páre s japonským jenom, vo či ktorému oslabil o 0,6 %. Horšie ekonomické vyhliadky pre Spojené štáty sa podpísali aj na obchodovaní s akciami, v Európe včera klesol paneurópsky index ESTX 50 o 0,12 % a širší americký index S&P 500 o 0,69 %.
Úvod dnešného obchodovania sa nesie v pokojnom duchu a hlavné akciové indexy mierne rastú, keď náladu dokázali upokojiť viaceré silné kvartálne výsledky z podnikovej sféry, medzi nimi aj spoločností ako Telefonica, France Telecom, či AstraZeneca.
Vývoj akcií Telefonica:
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
View the full TEF chart at Wikinvest
Z významnejších makroekonomických ukazovateľov budú dnes zverejnené len nové americké žiadosti o podporu v nezamestnanosti, a tak sa pozornosť vo väčšej miere sústrediť na podnikovú sféru, ktorú dnes čakajú napríklad výsledky spoločností ako ExxonMobil či Motorola.
Autor: analytik spoločnosti X-Trade Brokers