Agentúrnu správu sme o 18:54 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. V slovenskom hospodárstve sa v posledných mesiacoch prejavuje konjunkturálne oživenie, doteraz však bez nárastu zamestnanosti. Konštatujú to nemeckí investori na Slovensku, združení v Slovensko–nemeckej obchodnej a priemyselnej komore.
Návrhy zmien Zákonníka práce Zavedenie časového konta. Zrušenie vyšších kolektívnych zmlúv na všetky podniky. Menšia rigidnosť pri výpovedi. Dosiahnutie penzijného veku by mal byť dôvod na výpoveď. Zákaz pracovať u konkurenta. Pracovné súdy by uznávali náhradu mzdy aj menej ako 12 mesačných platov. Zdroj: SNOPK
Nemeckí podnikatelia sú presvedčení, že väčšia miera pružnosti pracovného práva by podniky povzbudila k prijímaniu vyššieho počtu personálu.
Pre súčasnú vládu, ktorá sa v programovom vyhlásení vlády zaviazala zmeniť Zákonník práce a ďalšie zákony, pripravili šesť zmien. Tie by podľa nich mali pozitívny vplyv na pracovný trh. Hlavnou súčasťou plánu je spružnenie pracovného času pomocou časového konta.
„Na ňom by sa vzájomne započítavali nadčasy a plánovaný pracovný čas zamestnanca,“ píše komora. Zamestnávatelia by tak podľa nej museli odmeňovať iba skutočne odpracovaný čas.
To by malo priniesť zníženie nákladov práce a väčší finančný priestor na investície. „Zamestnanci by profitovali z nadobudnutej istoty zamestnanosti,“ tvrdí komora.
Nepáči sa im tiež reštriktívna úprava výpovedí. „Najmä nárok na odstupné pri súčasnom vypršaní výpovednej lehoty sa v praxi ukázal ako veľmi nákladný,“ argumentujú podnikatelia.
So zamestnávateľmi chce o zmenách v Zákonníku práce diskutovať aj Konfederácia odborových zväzov. „Nemôžeme dopustiť, aby boli zamestnanci pod rúškom flexibility nútení do vyšších nadčasov,“ povedal jej prezident Miroslav Gazdík.