BRATISLAVA. Vyplýva to zo zistení spoločnosti Deloitte v Indexe globálnej konkurencieschopnosti výrobných odvetví v roku 2010. Na základe zistení spoločnosť predpokladá, že v najbližších piatich rokoch sa zníži konkurencieschopnosť dominantných výrobných superveľmocí z konca 20. storočia USA, Japonsko a Nemecko. Podobným problémom budú čeliť okrem Nemecka aj ďalšie európske krajiny, najmä Česko, Holandsko, Švajčiarsko, Veľká Británia, Írsko, Taliansko a Belgicko.
"Prekračujeme zaužívaný ekonomický pohľad na výrobcov, ktorí zháňajú lacnú pracovnú silu po celom svete," konštatoval globálny generálny riaditeľ spoločnosti Deloitte James H. Quigley. Namiesto tohot postupne rastie dôležitosť potenciálu v talentovaných zamestnancoch. "Riaditelia výrobných podnikov a vlády na celom svete jednotne vnímajú takýchto ľudí ako jednu z najväčších hodnôt, ktorá má najväčší potenciál zabezpečiť spoločnosti konkurencieschopnosť," zdôraznil.
Podľa manažéra z Deloitte Slovensko Jána Urigu v slovenských podmienkach síce ešte stále uprednostňujeme technologickú a odbornú garanciu, začína sa však viac hovoriť aj o ľudskom kapitáli.
"Na Slovensku je v odvetví výrobného priemyslu doménou hľadať príležitosti, identifikovať riziká, zaangažovať relatívne veľké počty ľudí do projektov, ktoré slovenský manažment zakladá do svojich plánov. Prevláda snaha po strategickom personálnom manažmente, realitou je operatívna a taktická úroveň v rozvoji ľudského kapitálu. Dôkazom týchto tvrdení je investícia spoločnosti do rozvoja ľudí, nie do miezd," uzavrel Uriga.