Agentúrnu správu sme o 18:57 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. „Informácie, ktoré mám, sú vážne, a preto som sa rozhodol nechať ich preveriť inšpekciou,“ povedal minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Hovoril o sporných zásahoch polície, ku ktorým došlo začiatkom tohto roka počas štrajkov dopravcov proti elektronickému mýtu.
„Autodopravcovia, ktorí štrajkovali proti nespravodlivému mýtu, boli slušní ľudia a polícia ich musí chrániť a nie pod rôznymi zámienkami skôr šikanovať,“ dodal Lipšic.
Aj podporovatelia
Inšpekcia pritom preverí nielen zásahy voči dopravcom, ale aj voči podporovateľom štrajku. Pôjde zrejme najmä o zásahy policajtov počas spanilých jázd osobnými autami. Vtedy sa totiž podľa štrajkujúcich, ale aj ich podporovateľov viacerým stalo, že ich policajti vytlačili na autobusové pruhy a potom to riešili ako priestupok.
„Takisto akcia v Triblavine, kde boli autodopravcovia zadržiavaní počas 17 hodín, to sú veci, ktoré vo mne vzbudzujú otázniky,“ povedal Lipšic o zásahu. Policajti zadržiavali dopravcov bez prístupu k nápojom či jedlu.
Lucia Janovič, občianska aktivistka zo združenia Občania za aktívnu demokraciu, povedala, že spolu ide asi o tisícku prípadov, keď polícia nezasahovala správne.
Súdy otočili
Podľa ministra až inšpekcia rozhodne, či policajti postupovali správne. „V prípade, že sa potvrdí nezákonné konanie, môžu sa rozhodnutia preskúmať, a v takých prípadoch je možné ich aj zrušiť.
Ak by sa rozhodnutia v priestupkoch zrušili, tak sa peniaze za pokuty môžu vrátiť,“ uzavrel Lipšic. Výška pokuty bola často 40 eur, po neuhradení 60 eur. Veľa ľudí však už pokuty uhradilo, povedala Janovič.
Dopravcovia ohľadom štrajkov podali množstvo podnetov aj na súdy. Tie sa podľa Rudolfa Páleša z Únie autodopravcov Slovenska po voľbách začínajú problému venovať a žiadajú doplniť množstvo informácií.