BRATISLAVA. Vláda chce chrániť druhý dôchodkový pilier ústavným zákonom. Ten má potvrdiť aj odvodovú sadzbu do druhého piliera vo výške deviatich percent.
Na to, aby návrh ústavného zákona v parlamente prešiel, však treba aspoň 90 hlasov. Koalícia ich má 79, ďalšie musí hľadať v opozícii.
„Ako môže niekto postaviť programové vyhlásenie so záväzkom, že schváli deväť ústavných zákonov, keď majú 79 poslancov, z toho štyri veľmi zaujímavé indivíduá, ktoré sa správajú tak, ako sa správajú,“ pýta sa expremiér Robert Fico (Smer).
Obyčajní ľudia z SaS, na ktorých expremiér poukázal, však tvrdia, že návrh podporia. „Ja osobne s tým žiadny problém nemám,“ povedal Jozef Viskupič. „Za každý rozumný návrh budeme hlasovať. A toto je rozumný návrh. Budem zaň hlasovať,“ tvrdí aj Igor Matovič.
Smer má viacero výhrad
S podporou opozičných poslancov to nebude jednoduché. Poslanec za Smer Peter Kažimír napríklad pripomína, že dnešná koalícia pred voľbami v rámci kritiky ukazovala aj na to, že prvý pilier nie je dlhodobo udržateľný.
„Fixovanie druhého piliera ústavným zákonom bez toho, že sa koalícia zásadne vyjadrí k fungovaniu prvého piliera, je veľmi nezodpovedné,“ tvrdí Kažimír.
Minister práce Jozef Mihál (SaS) povedal, že chce zaplátať diery v zákone o sociálnom poistení aj lepším výberom poistného či odstránením možných špekulácií pri čerpaní nemocenskej.
Poslankyni za Smer Jane Vaľovej sa nepáči, že ústavný zákon má potvrdiť deväťpercentný odvod do druhého piliera. Terajšie nastavenie odvodových sadzieb po deväť percent do prvého aj druhého piliera je podľa nej „nadštandardné“. Preto by zákon nepodporila. Tvrdí tiež, že mladí ľudia by mali mať slobodu výberu, či chcú do druhého piliera vstúpiť, alebo nie.
Exminister financií Ján Počiatek (Smer) podotkol, že občan, ktorý posiela odvody aj do druhého piliera, je stále investor, a nie sporiteľ. „Principiálne by mi prekážalo, keby sa oslabovala pozícia investora, teda toho občana,“ dodal Počiatek.
Terajšia vláda už naznačila, že chce zmeniť garančný mechanizmus, ktorý zaviedla Ficova vláda. Výnosy fondov sa podľa neho porovnávajú na šesťmesačnej báze.
Ak by padli, dôchodková spoločnosť (DSS) ich dorovná najprv z garančného účtu. Ak to nebude stačiť, aj zo svojho majetku. DSS vypredali akcie, aby sa vyhli tomuto riziku. Bolo to v čase, keď akcie boli na minimách. Mihál chce garančný mechanizmus zmeniť.
SNS chce ústavnú garanciu aj prvého piliera
Poslanec SNS Rafael Rafaj by podporil návrh ústavného zákona, ktorý by garantoval aj ochranu prvého piliera. Nepovažuje za šťastné, aby sa v zákone garantovala aj odvodová sadzba do druhého piliera.
„Aj občania v prvom pilieri musia mať predstavu kalkulovania ich dôchodku. Preto treba nájsť optimálny pomer medzi zásluhovosťou a solidaritou, obe by mali zostať zachované,“ tvrdí Rafaj.
Pritom vláda chce v prvom pilieri zvyšovať solidaritu, má to aj v programovom vyhlásení. Poslanec za KDH Július Brocka pripomína, že ľudia majú už aj dnes ústavou garantované dôchodky z prvého piliera.
„Pokiaľ ide o garanciu ich valorizácie, dnes nikto nevie povedať, aká bude napríklad o 20 rokov inflácia. Vláda sa nechystá navrhnúť takéto garancie ani v prípade druhého piliera,“ dodal Brocka.