BRATISLAVA. Kvóty, ktoré obmedzujú farmárov v Európskej únii a platia aj pre našich poľnohospodárov, by sa mali zrušiť. Chce to presadiť ministerstvo pôdohospodárstva pod vedením Zsolta Simona (Most Híd).
Čo sľubila vláda zníži regionálne rozdiely, rozšíri priamy predaj na všetky farmárske výrobky, podporí tvorbu vyššej pridanej hodnoty, zamedzí zvýhodnenie zahraničných investorov, zruší plošné dotácie, zruší poplatok za vyňatie pôdy z pôdneho fondu, zefektívni evidenciu vlastníckych vzťahov.
„Bude našou snahou vo vzťahu k Európskej únii, aby všetky kvóty a obmedzenia farmárov boli postupne odstraňované,“ povedal šéf rezortu.
Zrušenie je vraj nereálne Simon to sľubuje aj v programovom vyhlásení vlády, kde sa píše: „Vláda zruší zbytočne prísne predpisy a kvóty obmedzujúce farmárov a potravinárov, tak európske, ako aj idúce nad rámec legislatívy únie.“
Analytik Vladimír Baláž z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied si však myslí, že to nemusí byť také jednoduché.
„Je veľmi málo pravdepodobné, že by to vláda mohla zrušiť,“ povedal. Dôležitejší hlas budú mať podľa neho štáty so silnou farmárskou loby, ako sú Francúzsko či Taliansko. „Slovensko môže vyjadriť svoj názor, ale skôr sa rozhodne niekde inde,“ vraví Baláž.
Problémy s kvótami nie sú Minister sa chce osobitne zamerať na mliečne kvóty, ktoré však už Brusel zrušil. K ich úplnému zániku by malo dôjsť v roku 2015.
Skoršiu zmenu v tejto oblasti nepredpokladá ani vedúci oddelenia mliečnych kvót v Pôdohospodárskej platobnej agentúre Jozef Ješko. Tá pritom sleduje ich dodržiavanie. „Je to reálne až po roku 2015,“ povedal.
Na Slovensku však veľké problémy s kvótami na mlieko nie sú. Sankcie za ich prekročenie nám ešte nehrozili. Nikdy sa totiž nestalo, že by sme ich naplnili.
„Nestalo sa, že by nám hrozilo prekročenie kvót. Produkcia zostáva asi 10 percent pod kvótou,“ povedal Stanislav Nemec, hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.