WASHINGTON. Medzinárodný menový fond (MMF) stále pokladá čínsky jüan za podhodnotený, a to napriek sľubom pekinského vedenia z júna, že umožní národnej mene väčšiu kurzovú pružnosť. Jüan od zrušenia pevného napojenia na dolár zvýšil hodnotu voči nemu o 0,75 %.
V správe MMF o čínskej ekonomike, ktorú uverejnil vo štvrtok (29.7.), sa však uvádza, že jüan zostáva výrazne podhodnotený. Súčasne sa v nej konštatuje, že medzi členmi organizácie sa prejavujú výrazné rozdiely na to, či pekinské vedenie robí dosť, aby sa stal výmenný kurz jüanu pružnejším.
Spojené štáty a Európa, ktoré majú v obchode s Čínou veľký schodok, žiadajú zvýšenie kurzu čínskej meny, čo by pomohlo, aby sa odstránila táto nerovnovážnosť.
Čínski predstavitelia v máji, keď bola diskusia medzi Washington a Pekingom na tému kurzu jüanu intenzívna, tvrdili, že Spojené štáty majú veľký obchodný schodok s Čínou aj preto, že jej nechcú z politických dôvodov predávať najmodernejšie technologické zariadenia, o ktoré má krajina veľký záujem.
MMF v správe konštatoval, že Čína sa stala od minulého roku lokomotívou svetovej konjunktúry, ktorá povedie k prekonaniu súčasnej globálnej recesie a odhaduje, že na budúci rok bude prírastok jej hrubého domáceho produktu znovu dvojciferný.
Informovala o tom agentúra DPA.