BRATISLAVA. Chirurgia alebo neurológia nemusí byť v každej nemocnici. Tvrdil to bývalý minister zdravotníctva Richard Raši (Smer) a súčasný minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) s týmto názorom súhlasí. Aj preto chce, aby sa nemocnice viac špecializovali.
V programovom vyhlásení súčasnej vlády je pritom v oblasti zdravotníctva zhodných vecí s tým, čo chcela presadiť bývalá vláda, viac.
Väčšia špecializácia, menej oddelení
Aké sú priority
Lieky
- Zefektívniť činnosť kategorizačnej komisie na lieky. Minister chce minimalizovať lobistické tlaky.
- Sprísniť podmienky na vznik nových lekární.
- Zaviesť predpisovanie liekov na základe účinnej látky – možné úspory 10 až 15 percent.
- Transformovať ich na akciové spoločnosti. Zostanú však v rukách štátu.
- Zaviesť v nemocniciach centrálny nákup liekov a zdravotných pomôcok.
Uhliarik chce, aby do konca augusta pripravila Všeobecná zdravotná poisťovňa mapu s koncentráciou spoločných vyšetrovacích zložiek, a tiež s počtom lôžok. Mapa by mala ukázať napríklad to, koľko je urologických oddelení blízko seba.
Údaje, ktoré ministrovi mapa poskytne, chce využiť pri možnom preskupovaní či zlučovaní oddelení. Počet lôžok v nemocniciach by sa však podľa neho znižovať nemal.
Nevylučuje však, že sa lôžka inak prerozdelia. „Akútnych lôžok je napríklad prebytok, chronických je však nedostatok,“ povedal Uhliarik. S navrhovaným postupom súhlasí aj Asociácia nemocníc Slovenska. „K špecializácii nemocníc musí dochádzať a aj dochádza. Je to dlhodobý proces,“ povedal prezident asociácie Marián Petko, ktorý je aj riaditeľom nemocnice s poliklinikou Sv. Jakuba v Bardejove.
Platiť sa bude za diagnózu
Uhliarik sa s Rašim zhodnú aj v tom, že treba zaviesť platbu za diagnózu. Všetky nemocnice by tak dostali peniaze podľa kategorizácie za konkrétnu diagnózu.
Tento systém chce Uhliarik zaviesť naisto v tomto volebnom období. Vo Veľkej Británii to pritom trvalo osem rokov. Trúfa si to stihnúť za štyri roky aj preto, že časť zo systému je už pripravená od bývalého ministra.
Uhliarik chce tento systém rozbiehať po jednotlivých oddeleniach. Počíta s tým, že začne tými oddeleniami, ktoré sú ziskové, ako je ortopédia, urológia či gynekológia. Priznáva, že rozdiely v pripravenosti jednotlivých oddelení na spustenie systému sú veľké. „Niektoré sú hotové na 80 percent, iné len na 20 percent,“ povedal.
Raši pochybuje o tom, že by sa tento systém podarilo Uhliarikovi rozbehnúť už do dvoch rokov. „Jeho zavedenie bude vyžadovať viac peňazí v systéme, ako je tam teraz. S tým bude mať minister problém,“ povedal bývalý šéf rezortu.
Exminister zdravotníctva vychádza najmä z toho, že Uhliarikovi neprešlo do programového vyhlásenia vlády ani zvýšenie platieb za poistencov štátu na 5 percent, ktoré bolo v návrhu. Raši pritom odhadol, že na spustenie systému bude potrebné mať v rezorte o 20 percent viac peňazí, ako je tam dnes.