ATÉNY. Informovala o tom dnes tlačová agentúra DPA.
Armáda prevzala zásobovanie nemocníc, štátnych úradov, elektrární a iných strategicky dôležitých oblastí, ako sú prístavy a letiská. V nasadení je dovedna 250 vojenských cisternových automobilov, oznámil dnes aténsky denník To Vima. Námorné loďstvo zásobuje odľahlé ostrovy.
Núdzový plán schválili ministri v piatok večer na zasadnutí v Aténach. Médiá predpokladajú, že do dnešného večera dostane pohonné látky približne 50 percent čerpacích staníc v Aténach.
Rafinérie nasadili vlastné nákladné autá, aby zásobovali čerpacie stanice. Niektorí majitelia nákladných automobilov začali na základe nariadenia ministerstva pracovať. Transporty strážia policajti, aby mohli nerušene dôjsť na čerpacie stanice. V prístavnom meste Solún hádzali totiž nahnevaní vodiči na cisterny kamene. Nikto sa však nezranil.
V Aténach sa už pred čerpacími stanicami netvoria dlhé čakacie rady. Na ostrovoch Rodos, Paros, Naxos a Chios sa situácia značne zlepšila. Problémy však pretrvávajú na severe Grécka a na polostrove Chalkidiki, ako aj v niektorých regiónoch na ostrove Kréta. Na Chalkidike a v okolí Solúna uviazli najmä turisti zo Srbska a z Bulharska, ktorí prišli tradične na dovolenku vlastným autom alebo karavanom. Stovky dovolenkárov nechali stáť prenajaté vozidlá, pretože im chýbal benzín.
Majitelia nákladných áut protestujú od pondelka proti plánovanému zákonu vlády, podľa ktorého môže licenciu na prepravu dostať každý majiteľ vodičského preukazu na riadenie nákladného vozidla. Doposiaľ bol počet týchto licencií limitovaný na asi 30.000 kusov a stáli až do 300.000 eur.
Grécky premiér Jorgos Papandreu vyhlásil, že zákon aj napriek protestom presadia. "Keď existujú uzavreté povolania, je logické, že náklady na dopravu sú drahšie a tým aj naše produkty," uviedol predseda vlády.