BRATISLAVA. Uťahovanie opaskov, ktoré prinesie záchranný rozpočtový balík na zníženie obrovského rozpočtového deficitu, by nemalo obísť poslancov ani ďalších ústavných činiteľov. Pre ľudí by to bolo ústretové gesto, ktoré by im pomohlo viac pochopiť nevyhnutnosť bolestivých opatrení v rozpočte. Myslia si to viacerí odborníci z radov ekonómov, politológov, podnikateľov aj niektorí ústavní činitelia.
Čosi už naznačil minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ), ktorý nedávno povedal, že v protikrízovom balíku navrhne zdaniť paušálne náhrady, ktoré sú od dane oslobodené. „Je to dobrý signál, vláda by mala šetriť najmä na vlastnej spotrebe a mzdách,“ povedal riaditeľ inštitútu Ineko Peter Goliaš. Hovorca rezortu financií Mikuláš Gera povedal, že zvažujú aj iné návrhy šetrenia v štátnej správe. Nepovedal však aké.
Dôležité gesto
Paušálne náhrady majú poslanci, členovia vlády, prezident či sudcovia Ústavného súdu. Napríklad poslanci majú základný plat zhruba 2000 eur. K nemu dostávajú ďalších 80 percent paušálnych náhrad, teda vyše 1600 eur na rôzne náklady súvisiace s výkonom mandátu. Náhrady poslancov pochádzajúcich z Bratislavy sú 70 percent.
Politológ Miroslav Kusý hovorí, že vláda by mala ísť ešte ďalej a navrhnúť zníženie paušálnych náhrad poslancom, zrušiť dotovanie poslaneckých kancelárií či krátiť peniaze, ktoré dostávajú na asistentov. „Bolo by to symbolické, veľa by sa tým neušetrilo, ale práve takéto gesto je v kríze veľmi dôležité.“ Poukazuje pritom na rozhodnutie českej vlády spred pár rokov, keď drahé limuzíny nahradila českými škodovkami.
Na budúci rok chce minister Mikloš znížiť deficit rozpočtu, ktorý by mal tento rok dosiahnuť od sedem do osem percent HDP, až o 2,5 percenta, čo je 1,7 miliardy eur. Dve tretiny majú ísť cez zníženie výdavkov a tretina cez zvýšenie príjmov. Už programové vyhlásenie čosi naznačilo.
Reforma odvodov zrejme zvýši odvody niektorým podnikateľom, ktorí platia oveľa menej ako zamestnanci. Dane sa budú zvyšovať najmä rušením viacerých výnimiek, ako to naznačuje vládny program. Z ministerstva financií prenikli informácie, že v balíku by malo byť napríklad zrušenie odpočtu dane v treťom pilieri či daňovej úľavy na nepracujúcu manželku.
O tom, že v šetrení majú ísť politici príkladom, hovoria aj podnikateľské kruhy. „Ak sa na záchranu rozpočtu budú skladať zamestnanci či živnostníci, nevidím dôvod, prečo by sa nemali aj poslanci a vyšší štátni úradníci, ak majú výhody, o akých obyčajný človek ani nesníva,“ povedal výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.
Osobné príplatky
Z poslancov je v tomto smere aktívny najmä Igor Matovič (SaS). „Ak bude chcieť niekto našu podporu pri šetrení na ľuďoch, v prvom rade budeme chcieť vidieť, že šetrí vláda aj poslanci,“ povedal. Zdanenie paušálnych náhrad podporuje. No to je podľa neho málo. Treba napríklad zaviesť, aby poslaneckí asistenti pracovali ako zamestnanci, nie ako živnostníci.
„Priamo v parlamente sa nabáda na porušovanie zákona, lebo asistent je jednoznačne závislá činnosť.“ Drahé reprezentatívne limuzíny treba podľa Matoviča nechať len premiérovi, šéfovi parlamentu a prezidentovi. Ostatní by sa mali uspokojiť s lacnejšími autami.
Bývalý štátny tajomník ministerstva financií František Palko upozorňuje, že pre veľký výpadok daní sa treba sústrediť na opatrenia, kde sa dá naozaj ušetriť. Povedal, že ešte za jeho pôsobenia v rezorte presadzoval zníženie osobných príplatkov štátnych úradníkov, no Ficova vláda pred voľbami podľa neho nebola ochotná „ísť do tohto typu šetrenia“.
Osobné príplatky môžu byť až sto percent tarifného platu. Ich obmedzenie na 10 či 20 percent môže rozpočtu ušetriť „stovky miliónov eur“. Palko by zrušil aj odmeny v štátnej správe. „V roku 2008 predstavovali položku v prepočte vyše miliardy korún,“ povedal Palko.