BRATISLAVA. Lekárne u nás vznikajú nekontrolovateľne. Ministerstvo zdravotníctva navrhne sprísnenie podmienok na otváranie nových lekární. Toto sú vyhlásenia ministerstva zdravotníctva z piatka minulého týždňa. V čase, keď novinári čítali tieto posolstvá, minister Ivan Uhliarik (KDH) použil porovnanie s Českou republikou. Tam je vraj na 10 miliónov obyvateľov zhruba 2 400 lekární. U nás je to pri polovičnom počte obyvateľov do 2 000.
Do programového vyhlásenia vlády sa však paradoxne Uhliarikova priorita nedostala. A ona to už po víkende priorita asi nie je. Včera sa už Uhliarik k správe svojho ministerstva nehlásil. Odmietol aj vysvetliť, ako sa jednoznačné tvrdenia dostali do tlačovej správy s vysvetlením, že ide o názor Slovenskej lekárnickej komory.
Lekárne už predstavu majú
Čo obsahuje žiadosť o licenciu
- Kontaktné údaje žiadateľa.
- Druh a rozsah zaobchádzania s liekmi a so zdravotníckymi pomôckami.
- Miesto výkonu činnosti vrátane dokladov o nájomnom vzťahu alebo o vlastníctve.
- Deň začatia činnosti.
- Posudok Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv na materiálne, priestorové a personálne vybavenie.
- Kladný posudok orgánu na ochranu zdravia na pracovné priestory.
- Doklad o založení právnickej osoby.
- Záväzné stanovisko obce k začatiu činnosti a k umiestneniu zariadenia.
Zdroj: Zákon o liekoch
Lekárnici o sprísnenie regulácie žiadajú už dlhšie. Sťažilo by to totiž konkurencii vstup na relatívne plný trh najmä v mestách. Igor Minarovič, viceprezident Slovenskej lekárnickej komory, ktorá je za prísnejšiu reguláciu, však argumentuje tým, aby lekárne nevznikali len vo veľkých mestách a obchodných centrách. Na vidieku vraj chýbajú.
Hustota lekární však ani dnes nie je výsledkom len živelného vývoja. Na udelenie licencie podľa platného zákona potrebuje žiadateľ aj stanovisko obce k začatiu činnosti a umiestneniu zariadenia. Samospráva tak môže počet lekární v mestách regulovať.
Člen prezídia Slovenskej lekárnickej komory Peter Stanko to vidí zasa tak, že veľký počet lekární môže znížiť ich kvalitu. „Načo nám je na jednej ulici šesť lekární, ak ich kvalita má byť nízka a pre pacienta riziková,“ tvrdí. Sprísnenie kritérií na otvorenie lekárne by malo podľa Stanka vychádzať z kvalitatívnych kritérií.
"Čo stojí ministrovi za takú hanbu?", pýta sa Konštantín Čikovský.
„Napríklad, či lekáreň pripravuje lieky individuálne pre pacientov, či dokáže v prípade potreby realizovať pohotovostnú službu, či je dostatočne zabezpečené sústavné vzdelávanie lekárnikov.“
Sťažností mnoho nie je
Na kvalitu lekární sa však veľa ľudí nesťažuje. Tvrdí to Vladimíra Gromová, výkonná riaditeľka Združenia za lepšie lekárne: „Myslím, že ľudia sú spokojní.“
Počet lekární je podľa nej primeraný, problémom je len zlé rozmiestnenie. Je za ním podľa nej nízke ohodnotenie lekárnikov, ktorí nemajú motiváciu cestovať do dedín za prácou. „Mali by byť ohodnotení podľa vydanej položky bez ohľadu na cenu lieku,“ navrhuje. Niektoré lekárne, aby prežili, sú podľa nej napojené na ambulancie, ktoré predpisujú drahé lieky.
Získanie licencií nie je ani dnes jednoduché. „Je to komplikovaný proces. Musíte doložiť asi 15 centimetrov vysokú hŕbu povolení,“ hovorí lekárnička Zuzana Baťová. Priestor v sprísnení regulácie vidí v podmienkach pre farmaceutov. „Za šesť rokov, odkedy som si vybavovala licenciu ja, sa podmienky veľmi zmiernili,“ povedala. Odborným zástupcom mohol byť predtým podľa nej farmaceut s atestáciou, dnes stačí, že má tri roky praxe.
Uhliarik pritom v minulosti lekárne prevádzkoval. Podľa Obchodného registra bol konateľom lekární Euro Medius a Farmedix. V oboch prípadoch sa koncom júla 2010 stala novou konateľkou Gabriela Uhliariková. Tá býva na rovnakej ulici, akú má minister uvedenú v svojom životopise na internete.