BRATISLAVA. Napätie okolo šetrenia v rozbitom rozpočte stúpa. Podnikatelia obviňujú vládu, že je pri riešení problémov nedôsledná, a varujú, že to môže zle pôsobiť na ekonomiku a zamestnanosť.
Opozícia zas opakuje, že súčasná vláda nemá zázračný recept na riešenie problémov rozpočtu, ako to naznačovala ešte pred niekoľkými týždňami, vtedy ešte z opozičných parlamentných lavíc.
Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) aj včera v parlamente povedal, že vie, akými opatreniami chce rozpočtovú krízu zvrátiť, no zatiaľ ich neprezradí.
„Podnikateľská aliancia Slovenska negatívne vníma najmä skutočnosť, že vláda nerieši neudržateľnosť prvého piliera a bráni sa prijatiu nepopulárnych, no potrebných zmien v sociálnom a daňovom systéme,“ povedal výkonný riaditeľ aliancie Róbert Kičina.
Podnikatelia oceňujú, že vláda chce znížiť deficit do roku 2013 pod tri percentá. No chýba im, že v programovom vyhlásení vlády, o ktorom včera začal rokovať parlament, nie je prakticky žiadna zmienka, ako chce vláda rozpočet upratať.
Premiérka Iveta Radičová včera v parlamente zopakovala slová ministra financií, že „väčšina opatrení na zníženie deficitu verejných financií sa prijme od roku 2011“, no to bolo z jej strany všetko.
Podnikatelia kritizujú vládu
„Nedôsledný prístup pri riešení naliehavých problémov vo verejných financiách môže mať negatívny vplyv na podnikateľské prostredie, vytváranie nových pracovných miest a kvalitu života obyvateľov,“ povedal Kičina.
Podnikateľská aliancia preto vyzvala vládu, aby „prijala účinné úsporné opatrenia, porovnateľné so Španielskom alebo s Českom, už v roku 2010“.
Česká vláda, na rozdiel od slovenskej, začala zachraňovať rozbitý rozpočet už v tomto roku, keď plánuje v nasledujúcich mesiacoch ušetriť v prepočte zhruba miliardu eur.
Mikloš aj včera vo finančnom výbore zopakoval, že u nás je situácia ťažšia: treba zaplatiť napríklad 200 miliónov eur železniciam za výkony vo verejnom záujme, na sociálne dávky treba doplatiť ďalších vyše 70 miliónov eur. „Nech počkajú. Je to nezmysel,“ reagoval včera na slová podnikateľov.
Veľa napätia okolo rozpočtu bolo včera na rokovaní finančného výboru. Tam Mikloš obhajoval programové vyhlásenie vlády. Vláda podľa neho chce zásadne zmeniť smerovanie v hospodárskej politike a verejných financiách, a že opatrenia na záchranu rozpočtu si budú „vyžadovať mimoriadne úsilie, pracujeme na nich“.
Ministerský pingpong
Exminister financií Ján Počiatek na to Miklošovi povedal, že sú menej ambicióznejší ako minulá vláda, ktorá chcela deficit rozpočtu stlačiť pod tri percentá HDP už v roku 2012, teda o rok skôr ako súčasná.
Niekoľkokrát žiadal Mikloša, aby mu povedal, kde konkrétne chce šetriť. „Viem, čo chceme robiť, ale nechcem to povedať. Keď príde čas, prezradím to poslancom aj verejnosti,“ odpovedal Mikloš.
Počiatek sa dožadoval, aby konkrétne opatrenia na ozdravenie verejných financií boli „v programe vlády, pretože sa bavíme aj o tom, aké budú výšky daňových sadzieb a odvodov a aké zmeny sa plánujú“.
Deficit rozpočtu by sa dal podľa neho znížiť aj lepším výberom DPH, kde je podľa neho rezerva „od 300 do 500 miliónov eur“.
Pri škrtaní výdavkov však Počiatek nepovedal, kde konkrétne by šetril, keby bol stále ministrom. Podľa našich informácií sa už za jeho pôsobenia pripravoval krízový scenár opatrení, ako skresať vysoký deficit rozpočtu.
Počítalo sa tam s viacerými možnosťami, ktoré nedávno unikli z rezortu. Napríklad so zrušením daňovej úľavy v treťom pilieri, úľavy na manželku, so zjednotením a zvýšením DPH.
Ficova vláda na tento rok naplánovala verejný deficit 5,5 percenta HDP, odhady odborníkov vrátane Medzinárodného menového fondu však hovoria až o ôsmich percentách.
Poslanci nevedeli, čo schválili
Pôžička Slovenska Grécku včera vo finančnom výbore nebola o argumentoch, ale o emóciách.
BRATISLAVA. Nebol to len rozpočet, ktorý vo finančnom výbore parlamentu spôsobil ostrú diskusiu medzi opozíciou a ministrom financií Ivanom Miklošom (SDKÚ).
Atmosféra ešte viac zhustla, keď prišla na rad diskusia o obrannom vale eurozóny a o pôžičke Grécku. Minulá vláda dohodla, že Slovensko by po splnení určitých podmienok malo Aténam požičať zhruba 820 miliónov eur.
Mikloš obvinil Počiatka, že nebol na rokovaniach ministrov financií dostatočne dôrazný a nevybavil pre Slovensko výhodnejšie podmienky. Ten to odmietol s tým, že súčasná vláda bola proti obrannému valu, ale pod tlakom únie ho schválila.
Poslanci Smeru žiadali Mikloša, aby priniesol informácie, či Grécko šetrí. Oficiálna správa o tom by mala byť známa až 6. augusta. Poslanci Smeru chceli preto hlasovanie o pôžičke Grécku odložiť. Šéf výboru Jozef Kollár (SaS) im nevyhovel.
Vláda poslancom predložila materiál, ktorým navrhuje neschváliť pôžičku Grécku. Poslanci výboru napokon vládny návrh neschválili. Viacerí pritom ani nevedeli, čo výbor napokon odhlasoval.
Mikloš povedal, že dôsledkom neschválenia pôžičky Grécku môže byť nanajvýš to, že Brusel bude na nás prísnejší pri hodnotení nášho rozpočtu.