BRATISLAVA. Lekár v regionálnej štátnej nemocnici dostane za pracovnú pohotovosť niečo cez päť eur na hodinu. Aj to iba cez štátny sviatok. Z tejto sumy platí štátu daň, po novom bude aj odvody.
Minister práce Jozef Mihál (SaS) chce totiž presadiť, aby sa odvody platili z väčšiny príjmov, z ktorých sa dnes platia dane. Patria tam aj náhrady za pracovnú a služobnú pohotovosť.
„Nie je to veľmi šťastné riešenie. Očakávam, že lekári budú požadovať vyššiu hodinovú odmenu,“ naznačuje pravdepodobné dôsledky viceprezident asociácie nemocníc Peter Ottinger.
Zlaté padáky to nepocítia
Odvody sa majú od januára platiť aj z odstupného či odchodného, ak zamestnanec ide prvýkrát do penzie. Rovnako z tej časti cestovnej náhrady, ktorá je nad limitom zákonom stanovenej diéty. Odvodová výnimka sa má zrušiť aj na odmeny vyplácané pri pracovných a životných jubileách.
Dnes zamestnanec s hrubou mzdou tisíc eur, ktorý dostane výpoveď a dvojmesačné odstupné asi dvetisíc eur, zinkasuje v čistom 2425 eur.Po novom by dostal takmer o170 eur menej. Ešte horšie by skončil jeho zamestnávateľ, ktorému by Mihálov návrh zvýšil náklady takmer o 670 eur.
Mihál chce, aby sa z týchto príjmov platili od januára nielen sociálne odvody, ale aj zdravotné. „V tejto súvislosti sa koordinujeme s ministerstvom zdravotníctva,“ povedal Mihál.
Odvodová výnimka sa má zrušiť aj pri poukážkach, ktoré firmy dávajú zamestnancom. „Výnimku by sme chceli zachovať v prípade, že pôjde o poukážky hradené zo sociálneho fondu,“ povedal minister.
Pripustil, že práve odmeny zo sociálneho fondu by mali aj naďalej spadať pod odvodovú výnimku. Takisto príspevky zamestnávateľa za svojho zamestnanca na doplnkové dôchodkové sporenie.
Minister tvrdí, že zamestnancom sa odvody dramaticky nezvýšia. Nejde totiž o príjmy, ktoré sa vyplácajú pravidelne. Oveľa viac to zasiahne firmy. Nová odvodová povinnosť im zvýši náklady. Ukazuje to aj náš príklad s odstupným, z ktorého sa majú po novom platiť odvody.
„Pre mňa je rušenie odvodových výnimiek prvý krok. Očakávam, že v tom druhom vláda zníži odvodové zaťaženie firiem,“ povedal Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov. Podľa neho sa však môže stať, že firmy nebudú zvyšovať mzdy tak, aby dorovnali napríklad čistý príjem zamestnanca.
„V niektorých firmách sa to môže dotknúť vyplácaných odmien,“ povedal Hošták. Niektoré firmy namiesto klasických odmien, z ktorých sa odvody platia, platili zamestnancom odmeny vyplácané pri pracovných a životných jubileách.
Zrušenie odvodovej výnimky pri odstupnom sa však v podstate nedotkne takzvaných zlatých padákov. To by vláda musela zvýšiť maximálne vymeriavacie základy.
A to zrejme neurobí, keďže sa zaviazala znižovať odvodové zaťaženie. Mihál však tvrdí, že zruší zlaté padáky. „Ministri a poslanci začnú od seba,“ povedal minister.
Rušenie výnimiek asi prejde
Koaliční partneri v rušení odvodových výnimiek problém nevidia. „Je to príjem ako každý iný a mali by sa z neho platiť odvody,“ hovorí predseda MostaHíd Béla Bugár. Aj podľa ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ) je Mihálov návrh systémový. O tom, ktoré výnimky by sa mali zrušiť, chce diskutovať.
Opozícia je proti. „Ak pán Mihál chce, aby sa platili odvody aj z odchodného, potom by mal zrušiť hornú hranicu pre vymeriavacie základy. Oveľa ľahšie zaplatí odvody milionár z milióna ako bežný človek z minimálnej či priemernej mzdy,“ povedala exministerka práce Viera Tomanová.
Niektorým podnikateľom stúpnu odvody
BRATISLAVA. Časť podnikateľov bude zrejme platiť vyššie odvody do Sociálnej poisťovne. Minister práce Jozef Mihál uvažuje, že rozšíri sumu, z ktorej podnikatelia odvádzajú príspevky do Sociálnej poisťovne.
V súčasnosti platia sociálne odvody zhruba z polovice daňového základu. Ak teda má niekto základ dane mesačne v priemere tisíc eur, jeho vymeriavací základ je necelých 500 eur.
Po novom by sa daňový základ delil koeficientom 1,35. Z tisíceurového základu dane by tak bol vymeriavací základ, čiže suma, z ktorej by platil odvody, približne 740 eur.
Opatrenie by však obišlo väčšinu podnikateľov. Z približne 250tisíc podnikateľov zaregistrovaných v Sociálnej poisťovni až vyše 80 percent platí najnižšie možné odvody. Tých sa Mihálovo opatrenie nedotkne, čo znamená, že verejné financie by z prípadnej zmeny príliš veľa peňazí nezískali.