BRATISLAVA. Analytici ministerstva financií pracujú s alternatívou, že základná sadzba dane z pridanej hodnoty by mohla stúpnuť o jeden či dva percentuálne body. V diskusnej relácii TV JOJ Plus to povedal šéf rezortu financií Ivan Mikloš. Nevylúčil, ale ani nepotvrdil, že to napokon aj oficiálne navrhne.
„To, či a v akej miere bude navrhovaná zmena DPH, je dnes premetom analýz a prepočtov,“ povedal Mikloš.
Stovky miliónov eur
Minister pripravuje na budúci rok ozdravený ekonomický balík, ktorý by mal znížiť deficit verejných financií o 2,5 percenta HDP, čo je takmer 1,7 miliardy eur. Má sa tým zabrániť úplnému rozvratu verejných financií.
Rozpočtový deficit by sa totiž podľa odhadov mal tento rok pohybovať od 7,5 do 8 percent HDP, čo je vyše päť miliárd eur.
Ak by sa zvýšenie DPH napokon stalo súčasťou balíka, jej základná sadzba by stúpla z 19 na 20 či 21 percent. V prvom prípade by štátny rozpočet získal asi 300 miliónov eur a v druhom dokopy vyše 500 miliónov eur.
Ekonóm ČSOB Marek Gábriš povedal, že ak by vláda zvýšila DPH, tak by „škrtanie a prepúšťanie v štátnej správe bolo menej bolestivé“. Vláda by navyše mala poistku, že sa jej podarí znížiť deficit, lebo DPH je veľmi výnosná daň. „Bola by to najjednoduchšia cesta, ale chceme ňou ísť len vtedy, ak to bude nevyhnutné a len v tej miere, v akej to bude nevyhnutné,“ povedal Mikloš.
Ekonomickí experti koaličných strán sa zhodujú, že by to bolo dobré opatrenie. Otázne je však, či by sa v koalícii na to našla politická zhoda. Mikloš má negatívnu skúsenosť s tým, že nedávno navrhol jedno nepopulárne opatrenie zaradiť do programového vyhlásenia vlády, no neprešlo mu. Proti bolo KDH aj premiérka Radičová, ktorá však neskôr nevylúčila, že k tomu predsa len dôjde. „Urobil som chybu, keď som zjednotenie DPH napísal do programového vyhlásenia bez toho, aby som to konzultoval,“ povedal Mikloš.
Nebude to ľahké
To je jeden z dôvodov, prečo je stále zdržanlivý a nehovorí, ktoré opatrenia zaradí do záchranného balíka. „Hrozí riziko, že ak niekto niečo navrhne a druhá strana povie, že nie, začne prebiehať súboj na verejnosti, a potom je veľmi ťažké pre niektorú zo strán ustúpiť, lebo už hrozí strata tváre a prehra v prostredí verejného diškurzu,“ povedal Mikloš.
Preto podľa neho „diskutovať na verejnosti o opatreniach treba, až keď to bude vyjasnené v rámci koalície“. Minister však pripustil, že budúcoročné škrty nebudú ľahké a pocítia ich aj obyčajní ľudia.