BRATISLAVA. Ak do boja proti povodniam štát nasadí dlhodobo nezamestnaných, dá im prácu a na ich odvodoch získa viac, ako do projektu investuje.
S nápadom na novelu zákona o službách zamestnanosti prišiel minister práce Jozef Mihál z SaS. Ak dnes vláda odobrí skrátený legislatívny proces, obce, župy, Vodohospodárska výstavba a Hydromeliorácie by mohli prvých ľudí zamestnať už od 1. októbra. Novelu vítajú, vidia však aj isté riziká.
Na ruku by dostali 266 eur
„Nezamestnaní musia byť v evidencii najmenej tri mesiace,“ vysvetľuje Andrea Devanová, hovorkyňa ministerstva práce.
Samospráva či štátne podniky ich zamestnajú na čistenie riek, budovanie protipovodňových valov či opravu ciest, zmluvu však dostanú len na šesť mesiacov.
Počas týchto prác budú nezamestnaní poberať minimálnu mzdu takmer 308 eur, v čistom podľa Devanovej asi 266 eur.
Na plat budú spomínané inštitúcie prispievať len piatimi percentami, čo je necelých 21 eur. Desať percent dá štát a zvyšok by išiel z Európskeho sociálneho fondu.
Štát by mal potom na odvodoch získať viac ako trojnásobok svojho vkladu. „Predpokladáme, že bude vytvorených asi päťtisíc pracovných miest,“ hovorí Devanová.
Už na nich čakajú
„Vítam takúto iniciatívu,“ hovorí Adriana Fečková, starostka Malej Lodiny pri Košiciach. Dokázala by vraj zamestnať piatich ľudí.
Myšlienka sa páči aj starostovi obce Muľa vo veľkokrtíšskom okrese Vojtechovi Nagyovi, keďže však dedine chýbajú peniaze z podielových daní, nemôže si podľa neho dovoliť ani päťpercentný príspevok.
Starostka Sobotišťa v okrese Senica Dana Černeková podotýka, že bez úzkej spolupráce s vodohospodármi nebude mať zamestnávanie zmysel. Bez ich inštrukcií a strojov „len vyrežeme nejaký strom na brehu“, tvrdí.
Práve v úzkej spolupráci s obcami vidí zmysel projektu aj hovorkyňa Vodohospodárskej výstavby Barbora Žiačiková. Podnik by nezamestnaných využil nepriamo cez svoje dodávateľské firmy a obce v regiónoch, kde stavia.
Hydromeliorácie by na celom Slovensku vedeli takto využiť do 160 ľudí, hovorí ich riaditeľka Mária Ondrušová. Pracovali by najmä na kanáloch v správe podniku.
Pre prax však bude treba podľa Ondrušovej doriešiť krytie rôznych výdavkov, napríklad na zaškolenie.
Devanová povedala, že s príspevkom na náradie sa počíta.