BRATISLAVA. Živnostníkov zastihli v posledných dňoch dve nepríjemné správy. Ministri Ivan Mikloš a Jozef Mihál im v rámci balíčka úspor chcú siahnuť na paušálne výdavky.
Namiesto dnešných 25, 40 alebo 60 percent, ak sú to remeselníci, si budú môcť uplatniť 30 percent. To by do rozpočtu prinieslo 11,5 milióna eur z celkového balíčka 440 miliónov eur.
Zmeny môžu byť jemnejšie
O zvýšení daní a odvodov, ktoré navrhli ministri financií a práce Ivan Mikloš a Jozef Mihál, bude ešte v koalícii prebiehať diskusia. Niektoré strany sú proti. Zmeny pripúšťa aj premiérka Iveta Radičová. S koaličnými partnermi chce diskutovať najmä o výške paušálnych výdavkov pre živnostníkov, platení odvodov z dividend a pracovných dohôd.
Živnostníci však môžu platiť vyššie odvody aj preto, že sa má zvýšiť vymeriavací základ na platenie sociálnych a zdravotných odvodov. Kým dnes sa na sociálne poistenie určuje ako polovica pomernej časti základu dane a pri zdravotnom poistení sa pomerná časť základu dane delí číslom 2,14, od budúceho roka sa vydelí číslom 1,352 pre oba druhy odvodov.
Postihne to aj živnostníkov, ktorí si dnes platia minimálne odvody. Tých je dnes vyše 80 percent. Navyše, výdavky na zdravotné a sociálne poistenie už od budúceho roka nebudú znižovať vymeriavací základ pri výpočte budúcich odvodov.
Samostatne zárobkovo činným osobám sa tým výrazne zvýšia výdavky na povinné odvody, približne o jedenapolnásobok. Zároveň zaplatia aj viac štátu na dani z príjmu.
Tieto zmeny sa nepriaznivo dotknú desiatok tisíc podnikateľov, ktorým ročné náklady na odvody v mnohých prípadoch stúpnu aj o vyše tisíc eur.
„Postihne to najviac poctivých podnikateľov, ktorí vykazujú riadny základ dane," povedal prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka.
Hrozí viac čiernej práce
Sirotka tvrdí, že ak živnostník normálne podniká, jeho skutočné výdavky sú vždy väčšie ako 25 alebo 40 percent. „Navrhované opatrenia sú síce nepríjemné, ale určite to nepovedie k likvidácii živnostníkov," povedal Sirotka.
Podnikateľská aliancia Slovenska bude podľa jej výkonného riaditeľa Róberta Kičinu zmeny podporovať len vtedy, ak sa budú kompenzovať cez nižšie sadzby odvodov pre zamestnancov a živnostníkov.
„Nie som si istý, že v kríze, ktorá ešte neodznela, treba zaťažovať podnikateľský stav," povedal ekonomický expert Mosta Híd Ivan Švejna.
Súhlasí s tým aj Viola Kromerová zo Slovenskej živnostenskej komory. Remeselníkov už aj dnes ubúda, navyše je tu podľa nej riziko, že pribudne čierna práca. Živnostníci nebudú ešte vo väčšej miere ako dnes priznávať príjmy.
Platenie odvodov z dividend nevylučujú
Medzi otázky, o ktorých sa má diskutovať, premiérka zaradila aj to, čo s dividendami.
BRATISLAVA. Do balíčka daňových a odvodových opatrení sa nedostalo platenie odvodov či zdaňovanie dividend zo zisku.
Premiérku Ivetu Radičovú, ktorá o tom chce diskutovať, môžu podporiť aj kresťanskí demokrati. Ich poslanec Anton Marcinčin argumentuje aj tým, že dividendy sa vo svete bežne zdaňujú. Napríklad aj v Česku, Maďarsku či v Poľsku.
Tomu, že bude padať veľa argumentov za a proti, nasvedčuje aj postoj SaS. Podľa jej šéfa Richarda Sulíka by sa zdaňovať určite nemali, pretože by išlo o dvojité zdanenie. Kým je sociálny systém zásluhový, nemali by sa podľa neho platiť z dividend ani odvody.
Dividendy sa v minulost zdaňovali. Zrušila to ešte Dzurindova vláda v rámci daňovej reformy. Teraz je otázka ich zdaňovania opäť na stole preto, že vláda chce zrušiť viaceré daňové a odvodové výnimky a potrebuje peniaze.
Diskusiu na túto tému pripúšťa i minister financií Ivan Mikloš.
Marianna Onuferová