BRATISLAVA.
"Predpokladám, že na rozhodnutie ľudí, ktorí nákupom nehnuteľnosti primárne riešia vlastné bývanie, to bude mať len minimálny vplyv. Naopak, veľmi to ovplyvní tých, ktorí nehnuteľnosť kupujú ako investíciu alebo formu uloženia peňazí," konštatoval pre TASR analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Barta.
Podľa analytika však hrozí, že mnohí sa plateniu dane budú usilovať vyhnúť. "Stačí si spomenúť, že až do času, keď bola zrušená daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti, sa táto povinnosť obchádzala. Najčastejšie tak, že sa v kúpnej zmluve uvádzala nižšia ako reálne zaplatená cena nehnuteľnosti, čím sa znížil daňový základ," pripomenul.
Mikloš: Áno, bude sa to dať
Plateniu dane sa bude dať vyhnúť aj podľa šéfa rezortu financií Ivana Mikloša. Predávajúci aj kupujúci však podľa neho budú mať motiváciu, aby platenie dane neobchádzali. "Aj túto daňovú povinnosť je možné obísť. Ale na druhej strane, ak by niekto kupoval byt tak, že bude mať na zmluve nižšiu sumu, za akú byt reálne kúpil, bude mať do budúcna problém. Lebo keď bude predávať ten byt o nejaký čas, tak daň zaplatí on," upozornil pre TASR minister.
V súčasnosti sú príjmy takéhoto predaja oslobodené, ak ju daňovník nadobudol dedením alebo v nej mal aspoň dva roky pred predajom trvalý pobyt, resp. ju mal vo vlastníctve minimálne päť rokov.
Zrušenie oslobodenia príjmov z predaja nehnuteľnosti sa podľa pripravovanej novely zákona o daní z príjmov bude vzťahovať na nehnuteľnosti nadobudnuté po 31. decembri 2010.