SME

Moderátori obvinili STV, že diktuje témy

Vyhodení moderátori tvrdia, že vedenie prikazovalo témy aj obsadenie diskusnej relácie.

Pred voľbami moderátori  relácie Večer na tému tlaky vedenia STV nepriznali, teraz sami hovoria, že od riaditeľa televízie Štefana Nižňaského vychádzali podlosti. Televízia odpovedá, že moderátori odmietali kolektívny prístup k tvorbe.Pred voľbami moderátori relácie Večer na tému tlaky vedenia STV nepriznali, teraz sami hovoria, že od riaditeľa televízie Štefana Nižňaského vychádzali podlosti. Televízia odpovedá, že moderátori odmietali kolektívny prístup k tvorbe. (Zdroj: ARCHÍV SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Moderátori Milan Blaha a Jozef Hübel v STV končia. Vedenie sa rozhodlo, že ich už nepotrebuje.

BRATISLAVA. Obsadenie diskusnej relácie Večer na tému na STV sa po letnej pauze zmení. Televízia už nepočíta s jej doterajšími moderátormi Milanom Blahom a Jozefom Hübelom.

Na ich miesto nastupuje moderátorka Správ a komentárov Marta Jančkárová a moderátor relácie Slovensko Dnes Maroš Košík.

„Televízia prijala novú koncepciu obsadzovania moderátorských pozícií v diskusných reláciách. Väčší dôraz kladieme na to, aby išlo o interných zamestnancov STV,“ zdôvodnil výmenu hovorca televízie Peter Susko. Reláciu bude STV naďalej vysielať vo štvrtok večer. „Výber tém bude reflektovať fenomény a potreby doby, otvárať okruhy, ktoré rezonujú alebo si zaslúžia pozornosť,“ povedal Susko.

SkryťVypnúť reklamu

Nižňanského konzultácie

Večer na tému, najmä v podaní moderátora Milana Blahu, bol pred voľbami miestom, kde vrcholoví politici vládnej koalície mali zelenú. Hosťom boli premiér Robert Fico, predseda parlamentu Pavol Paška či podpredseda vlády Dušan Čaplovič, často bez opozície.

„Zloženie hostí vo Večere na tému býva nevyvážené a plne v súlade so správaním STV ako poslušnej slúžky vládnych strán. Relácia ničím neprispieva ku kvalite verejnej debaty, naopak, reprodukuje všetky negatívne mýty zakorenené v slovenskej spoločnosti,“ povedal o relácii mediálny analytik Miroslav Kollár.

Denník SME pred voľbami upozornil, že v relácii Večer na tému sa robia niektoré témy na objednávku a provládne. Blaha to vtedy odmietol, Hübel nechcel komentovať.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes obaja hovoria, že chodili na konzultácie ku generálnemu riaditeľovi Štefanovi Nižňanskému a bol na nich vyvíjaný tlak, aby sa venovali určeným témam či pozývali určených hostí. Sprostredkovateľom mal byť dramaturg Oto Nittmann.

„Tohto človeka smeli jeho najvyšší nadriadení, teda generálny riaditeľ Nižňanský a najmä riaditeľ programu Roman Lipták, využívať na všetky možné podlosti, s ktorými som sa v spolupráci s STV stretol,“ hovorí Blaha o Nittmannovi, ktorý moderátorov o zrušení ich miest informoval e­mailom, čo oboch pobúrilo.

„S pánom Nittmannom som zásadne odmietal akékoľvek rozhovory o obsahu a obsadení relácií,“ hovorí Blaha.
Za charakterom a obsadením svojich relácií si stojí. „Odvysielal som ich vždy na základe profesionality, vlastných vedomostí, dlhoročných novinárskych skúseností a vyhraneného názoru, a teda aj podľa vlastného ľavicového presvedčenia,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Práve v jednom z Blahových vydaní relácie Nižňanský po boku Fica ohlásili štart „verejnej diskusie“ o Ficovej stratégii rozvoja slovenskej spoločnosti. Bola na ňu vytvorená samostatná relácia, ktorú moderoval Blaha.

Hübel v rozhovore pre SME povedal, že v čase približne pol roka pred voľbami sa takmer žiadna z jeho tém na obrazovku nedostala. Vysielali sa len tie, čo za vedenie určoval dramaturg Nitttmann.

STV: Sú urazení

Slovenská televízia tvrdí, že vyjadrenia Hübela a Blahu ju neprekvapili. „Obaja páni ešte ako moderátori programu Večer na tému opakovane dokazovali, že reláciu považujú za svoje vlastníctvo. Akékoľvek pripomienky ku kvalite diskusie, vyváženosti relácie, poprípade diskusiu k témam vnímali ako neprípustný zásah vedenia televízie,“ vyhlásila STV vo svojom stanovisku. Televízia tvrdí, že moderátori odmietali kolektívny prístup k tvorbe relácie, za ktorú zodpovedá STV.

SkryťVypnúť reklamu

„Obaja páni sa neustále dožadovali zvýšenia honorárov, navzájom spochybňovali jeden druhého pred výrobným štábom i hosťami relácie. Nehovoriac o tom, koľkokrát medzi rečou naznačili, že problémy budú riešiť na iných miestach a potom uvidíme. Reakcie oboch pánov svedčia jednoducho o ich urazenosti.“

Hübel: Do relácie mi nanominovali Mečiara

Moderátor JOZEF HÜBEL hovorí o vopred určených témach aj o tom, ako musel pozvať šéfa HZDS Vladimíra Mečiara.

Ako vnímate to, že STV s vami ukončila spoluprácu?

Dosť ma to prekvapilo, pretože za dva roky som tam vytvoril veľké množstvo apolitických a hodnotných odborných diskusných relácií a nie som si vedomý žiadnych výhrad zo strany vedenia k mojej práci.

Zdôvodnenie dramaturga relácie Ota Nittmanna, že STV musí šetriť, preto nahrádza externistov internými redaktormi, sa mi zdá smiešne. Relácia naživo je najlacnejšie, čo môže byť a jedinou položkou bol honorár pre mňa, režiséra a spoludramaturga. Boli to smiešne peniaze, ktoré STV tŕň z päty určite nevytrhnú.

SkryťVypnúť reklamu

A ešte niečo: STV nedovolí, aby ktokoľvek vynikol, nepodporuje moderátorské osobnosti na rozdiel od ČT. Večer na tému je formát, ktorý si priam žiada stotožnenie s jedným moderátorom. STV týmto neprekročilo vlastný tieň priemerovania ľudí, ktorý uplatňuje od socializmu.

Ako vnímate to, že reláciu prijímali tak, že pomáhala predchádzajúcej vládnej koalícii?

Môžem hovoriť o viacerých odporúčaniach zo strany vedenia, v ktorých sa často prejavili stranícke záujmy. Bol som prekvapený, ako tam napríklad najmä pred voľbami tlačili predstaviteľov ĽS HZDS. Predstaviteľa SMER-u som mal takýmto spôsobom len raz, ministra Mareka Maďariča, keď bola téma audiovizuálneho fondu. Tému ako takú som si nevybral, to mi v podstate nariadilo vedenie. Ale v nej mal minister opodstatnenie... To, že kolega Milan Blaha mal často aj vysokých predstaviteľov vlády (aj opozičných), vyplývalo z toho, že ja som sa snažil robiť relácie apoliticky, on ich často politizoval tým, že si vyberal také témy.

SkryťVypnúť reklamu

Ktorým smerom?

No veľmi jasne provládnym. Ja som sa od toho dištancoval.

Neprekážalo vám to. Predsa len ste boli moderátormi jednej relácie?

Prekážalo mi to. Upozornil som na to viackrát ústne aj písomne tak dramaturga relácie, ako aj generálneho riaditeľa. Nedostal som na to nikdy odpoveď.

Hovoríte o odporúčaniach zo strany vedenia. Ako ste ich pociťovali vy?

Napríklad, keď som mal na jar tému o aktuálnej ekonomickej situácii. Pôvodne tam mal byť štátny tajomník ministerstva práce a sociálnych vecí za HZDS. A potom mi dramaturg relácie Oto Nittmann priamo oznámil, že namiesto neho tam bude Vladimír Mečiar. Čo sa mi zdalo pri tej téme, ktorá bola avizovaná, neadekvátne. A aby tam Mečiar ako jediný politik veľmi nesvietil, tak sa tam musela vytvoriť aj nejaká politická oponentúra, tak som k nemu zavolal Ivana Štefanca z SDKÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vám to dramaturg zdôvodnil?

Nijako mi to nezdôvodnil. Povedal, že STV má svoje záujmy.

Stretli ste sa s nejakým ďalším podobným prípadom?

Tých prípadov tam bolo viac. Boli tam aj iné témy, ktoré boli v úvodzovkách v záujme STV. Napríklad debata o verejnoprávnosti, ktorej predchádzalo to, že ma dramaturg Nittmann oslovil, aby som urobil reportáž do relácie Reportéri, kde som mal na ploche 10 - 12 minút urobiť materiál, ktorý by ukázal, že STV je objektívna. Ja som to odmietol, zdalo sa mi to neadekvátne. Navyše mi zakázali pozvať šéfa TV Markíza Václava Miku. Podobne to bolo aj s témou slovenského filmu, ktorý som mal vlani tiež ako „povinnú jazdu". Nebol som však jediný, ktorý odmietol robiť na objednávku podobné reportáže.

Boli aj iné, nepolitické témy, ktoré sa robili na objednávku?

SkryťVypnúť reklamu

Áno. Napríklad tému tatranských lesov, lykožrúta, už spomínaného slovenského filmu s propagáciou festivalu v Trenčianskych Tepliciach, ale aj ďalšie, ako napríklad debata o Eximbanke pod rúškom „podpory exportu"...

Boli aj stanovení hostia, či analytici, ktorých ste smeli, či nesmeli pozývať?

Stretol som sa aj s tým. Keď som mal reláciu k výročiu novembra 1989, kde som chcel pozvať aj Miroslava Kusého a Soňu Szomolányi, generálny riaditeľ mi osobne povedal, že pani Szomolányi nemusí byť, pretože bola v nejakom inom programe, kde mala dostatočný priestor. Nepovažoval som to za adekvátne. Dokonca som ju pôvodne aj oslovil a potom som ju nemohol pozvať.

A ako Kusý?

Tiež sa im nezdal „vhodný" ako hosť k výročiu Novembra 89. Dodnes neviem, prečo... Zato mi tam však chceli odporučiť Jána Tužinského, bývalého riaditeľa SRo, naozaj neviem, z akého dôvodu. Podobne mi chceli k tejto téme dosadiť do vysielania aj Borisa Zalu. Odmietol som to, aj vzhľadom na realitu Novembra 89, s ktorou tieto osoby nemali nič spoločné.

SkryťVypnúť reklamu

A boli analytici, ktorí mali byť v relácii?

U kolegu Blahu mal vyárendované miesto Eduard Chmelár, potom tam bol politológ Roman Michelko (asistent poslanca Smeru, pozn.red), pritom známi politológovia ho nepoznajú. Dodnes neviem, prečo tam bol tak často. Nehovoriac o tom, že príliš častým hosťom bola aj politologička profesorka Marcela Gbúrová, bývalá ľavicová poslankyňa NR SR. (V tom čase poradkyňa Čaploviča, pozn. red.)

Ja som tam takýchto hostí nemal. Mojím najčastejším hosťom zrejme bol predstaviteľ zamestnávateľskej sféry, ktorý tam bol asi tri-štyrikrát, vždy to bolo k zásadným ekonomickým otázkam, ku kríze, či k zásadným zákonom, preto mal svoje opodstatnenie. Snažil som sa robiť relácie apoliticky.

Ako ste vnímali relácie kolegu Milana Blahu?

SkryťVypnúť reklamu

To, že on mal hlavné témy - maďarskú otázku, sociálny štát, či etiku v žurnalistike, tak to je jeho voľba, ja som sa viac venoval ekonomike a spoločenskej, či rómskej otázke, ktorá bola tiež mimochodom takou povinnou jazdou. Nechcem hodnotiť Milana Blahu, pretože to si musí vyhodnotiť divák, každý videl, že sme to robili rozdielne. Ja som sa na rozdiel od neho nesnažil tam dávať vlastné názory.

Pred dvomi mesiacmi sme písali článok, že predstavitelia vládnej moci majú neprimerane veľký priestor v tejto relácií. Vy ste to vtedy nekomentovali. O príkazoch zhora ste povedali, že dramaturg má právo si vybrať hostí do relácie. Teraz to kritizujete. Čo sa od vtedy zmenilo?

Dramaturg relácie by nemal zásadným spôsobom vplývať na zloženie hostí relácie, ak témy relácie už boli schválené. Za posledného pol roka sa však už z tých tém, ktoré som ja pôvodne navrhol do vysielania, takmer nič nedostalo, pretože vždy prišla nejaká tzv. povinná jazda, kde mi dramaturg oznámil, o čom by som mal robiť debatu. Bolo to podľa mňa neadekvátne zasahovanie do charakteru verejnoprávnej televízie.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy ste začali vnímať, že tie zásahy z hora do relácií sú častejšie?

Začalo to v septembri-októbri minulého roka a trvalo to prakticky do volieb do júna tohto roka. Rád by som ešte zdôraznil, že napriek tzv. povinným jazdám teda témam určených vedením STV, resp. dramaturgiou relácie, som sa vždy snažil mať takých hostí, ktorí boli uznávanými odborníkmi vo svojej oblasti a neboli politicky aktívni. Mám preto celkom čistý štít, lebo najlepším vysvedčením boli pre mňa početné pozitívne ohlasy divákov.

Mirka Kernová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (13. 5. 2025)
USD 1.111
AUD 1.738
CZK 24.980
JPY 164.460
CAD 1.553
GBP 0.843
HUF 406.130
PLN 4.240
CHF 0.937
SEK 10.885

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 191
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 497
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 855
  4. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 796
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 283
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 777
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 748
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 503
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 815
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 751
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 408
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 9 568
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 678
  6. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 8 575
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 850
  8. Ján Chomík: Liek na nespavosť 6 973
  1. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  2. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  3. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  4. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  5. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  7. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  8. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister školstva Tomáš Drucker.

Slovensko v tejto oblasti spustilo viacero reforiem, upozornil minister školstva.


TASR 2
Nemecký kancelár Friedrich Merz na spoločnej tlačovej konferencii s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.

Proti zrušeniu sú aj Merzovi koaliční partneri.


TASR 1
Ilustračné foto.

Vyššie ceny zatiaľ plnia štátnu kasu.


40
Ilustračné foto

Slovenských spracovateľov mlieka a producentov mliečnych výrobkov trápi aj transakčná daň.


SITA 4
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 815
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 751
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 408
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 9 568
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 678
  6. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 8 575
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 850
  8. Ján Chomík: Liek na nespavosť 6 973
  1. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  2. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  3. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  4. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  5. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  7. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  8. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
SkryťZatvoriť reklamu