Odborníci tvrdia, že pre zrušenie daňovej úľavy pri predaji nehnuteľností začnú ľudia viac podvádzať.
BRATISLAVA. V snahe získať na záchranu rozpočtu čo najviac peňazí rušením rôznych daňových a odvodových výnimiek, sa môže vláda prerátať. Odborníci naznačujú, že sa môže rozšíriť čierny trh a predstava vlády získať potrebných 440 miliónov eur sa môže výrazne vzdialiť od reality.
Výnimkou nebude ani zrušenie oslobodenia od dane pri predaji nehnuteľnosti. Po novom tak ľudia budú musieť platiť daň z rozdielu medzi cenou, za ktorú byt, dom či pozemok kúpili, a cenou, za ktorú to predali. „Myslím si, že to bude viesť k zatajovaniu príjmov,“ povedala odborníčka na dane a nehnuteľnosti Dagmar Piršelová.
Generálny sekretár Národnej asociácie realitných kancelárií Martin Lazík pripomína, že kedysi u nás existovali dane z darovania či prevodu nehnuteľností. Ľudia vtedy v zmluvách uvádzali nižšiu cenu, aby sa vyhli vyššej dani. Zvyšok ceny sa platil načierno v hotovosti. „Hrozba dvojakých cien sa znovu objaví,“ upozorňuje Lazík.
Opatrné realitky
Čo sa mení
Daňovníci – nepodnikatelia dnes neplatia daň z predaja nehnuteľnosti, ak ju vlastnili aspoň 5 rokov alebo aj menej, no mali v nej aspoň 2 roky trvalý pobyt. Túto výhodu štát ruší.
Zrušenie výnimky nepostihne nehnuteľnosti, ktoré ľudia nadobudli alebo nadobudnú do konca tohto roka.
Daň sa od nového roka nebude platiť z celej sumy, za ktorú byt či dom predali, ale len z rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou. Nákupnú cenu si ľudia môžu zvýšiť o náklady na rekonštrukciu a úroky z hypotéky.
Mikloš naznačuje, že s takouto možnosťou počíta, no nemusí to narobiť problémy len verejným financiám. „Túto daňovú povinnosť je možné obísť. Ale ak by niekto kupoval byt tak, že bude mať v zmluve nižšiu sumu, než za akú byt kúpil, bude mať problém, lebo keď ho bude predávať, daň zaplatí on,“ povedal pre TASR minister.
Ak by ceny bytov znovu začali rásť, prípadnej daňovej kontrole by predajca v budúcnosti ťažko vysvetľoval, že byt predal výrazne lacnejšie v porovnaní s cenami na trhu. V súčasnosti sa veľká časť nehnuteľností predáva cez realitné agentúry. „Akákoľvek realitka by išla do veľkého rizika, ak by pristúpila na hru klientov s cenami,“ povedala konateľka realitnej agentúry RealiTyp Janka Trubanová.
Zrušenie oslobodenia od dane pri predaji nehnuteľnosti vyľakalo ľudí preto, že si mysleli, že daň 19 percent by platili z celej sumy, za ktorú by byt či dom predali. Nie je to tak. Ak by niekto predal byt za 100-tisíc eur, ktorý pred časom kúpil za 90-tisíc, daň by platil len z rozdielu, teda z 10-tisíc eur. K pôvodnej nákupnej cene si môže prirátať náklady na rekonštrukciu bytu.
A nielen to. „V súvislosti s platenou hypotékou, z ktorej bola nadobudnutá predávaná nehnuteľnosť, sú uznaným výdavkom, preukázateľne vynaloženým na dosiahnutie príjmu, aj úroky,“ povedala riaditeľka odboru priamych daní na ministerstve financií Daniela Klučková. Lazík k tomu dodáva, že „ľudia si budú musieť viac strážiť bločky z rekonštrukcií ako doteraz“.
Znalkyňa: Nestojí to za to
Ak budú nehnuteľnosť predávať manželia, ktorí ju mali v bezpodielovom spoluvlastníctve, zisk zdaní jeden z nich alebo si ho v priznaniach rozdelia na polovicu.
Obavu z veľkých daní nemusia mať ani dedičia. Tiež nebudú platiť daň z celej sumy, ale len z rozdielu medzi hodnotou bytu, ktorú jej priradil licencovaný znalec, a predajnou cenou. Dá sa očakávať tlak na znalcov, aby cenu nehnuteľnosti nadhodnotili. „Myslíte si, že teraz ma ľudia netlačia do nižších alebo vyšších cien podľa toho, ako sa im to hodí? Už som videla viacero posudkov, pod ktoré by som sa nepodpísala,“ povedala súdna znalkyňa z Bratislavy, ktorá si želá zostať v anonymite. „Nestojí mi za to, aby som pre nejaký posudok mala problém.“
Hoci sa zisk z predaja bude zdaňovať, prípadná strata ľuďom dane nezníži. „Ak občan predáva nehnuteľnosť, ktorú nemal v obchodnom majetku alebo ju predáva až po jej vyradení, o stratu z predaja si nemôže znížiť základ dane,“ povedala Klučková.
Odborníčka na dane Silvia Bobocká si myslí, že je to tak správne, pretože ľudia by takúto možnosť začali zneužívať. „Umelo by si zvyšovali výdavky, aby sa dostali do straty, alebo by ešte viac stláčali predajné ceny bytov."