Klamlivá reklama či blafovanie personálu o akciách môžu obchodníka vyjsť draho. Slovenská obchodná inšpekcia mu môže za klamanie spotrebiteľa napariť pokutu až 66-tisíc eur.
BRATISLAVA. Akcia či výhodná cena uvedená na reklamnom letáku môže byť niekedy dobrým lákadlom na dlhú cestu do obchodného domu. Podobnú investíciu do nákupu by ste si pritom mali dobre zvážiť.
Na inšpekciu
sa obracia málo ľudí Aj keď Slovenská obchodná inšpekcia má nad obchodníkmi najvyššiu právomoc, ľudia sa na ňu obracajú málokedy. V roku 2009 evidovala len 80 podnetov, ktoré boli zamerané na nesúlad ceny pri tovaroch s cenou v cenovej evidencii či akciové ceny. Za prvý polrok 2010 to bolo len 40 podnetov. Predajcom môže inšpekcia udeliť pokutu do 66-tisíc eur, pri opakovaných porušeniach zákona až do 166-tisíc eur. Či ide o chýbajúce cenovky, klamlivú reklamu v letáku alebo na predajnej ploche, alebo nedodanie akciového tovaru, mali by ste sa obrátiť na inšpekciu. Ak sa chcete sťažovať na nejasnosti v reklamnom letáku, k podnetu priložte aj jeho kópiu. Pri písaní podnetu by ste nemali zabudnúť na dátum nákupu ani na prevádzku, treba presne opísať priebeh nákupu. Podnet adresujte na príslušný inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie. Sídli vo vašom krajskom meste.
Začiatkom roka vykonala Slovenská obchodná inšpekcia veľkú kontrolnú akciu zameranú na zimné výpredaje. Až 676 druhov výrobkov, na ktoré lákali predajcovia v letákoch, nebolo na pulte v čase začatia akcie. Zákon porušilo 126 zo 462 kontrolovaných obchodov.
Podobné praktiky predajcov riešila už niekoľkokrát spotrebiteľská služba www.staznosti.sme.sk. Napríklad čitateľ Štefan sa snažil v predajni nábytku Asko získať zľavy, ktoré predajca garantoval v letáku. „Dostali sme len odpoveď, že to bolo myslené inak," píše Štefan o svojich skúsenostiach s obsluhou. Predajca sa ospravedlnil za „nepresnú komunikáciu, ktorá prebehla v médiách", a tým to považoval za vybavené.
Blafovanie v letákoch môže vyjsť obchod draho Čo robiť, keď v obchode zistíte, že akciový tovar nemajú alebo má inú cenu? Môžete sa ho dožadovať za cenu v letáku, ale jednoduché to nebude.
Predajca často argumentuje tým, že v letáku je tlačová chyba. Keď poviete, že to je jeho leták, on povie, že za ňu nie je zodpovedný a že ste si mali prečítať upozornenie drobným písmom: predajca za tlačové chyby nezodpovedá. To však neobstojí.
„Pokiaľ sa vyskytnú nesprávne ceny na reklamnom letáku s cenou v cenovej evidencii, ide o klamlivú reklamu podľa zákona o reklame," vraví hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie Danuša Krkošová. Dodáva, že zodpovednosti za klamlivú reklamu ho nezbavuje ani upozornenie v letáku, že za tlačové chyby nezodpovedá.
Ak sa vám nepodarí presvedčiť personál, aby vám predal tovar za ceny z letáku, máte už len jednu možnosť. Odložiť si leták a napísať podnet obchodnej inšpekcii. Tá môže udeliť pokuty až do výšky 66-tisíc eur.
Inšpektori majú páky Tvrdenie, že „tovar sme už vypredali", tiež patrí medzi populárne výhovorky obchodníkov. Kým tvrdenie o tlačovej chybe je jednoznačne zavádzajúce, vypredanie zásob si už bez pomoci inšpektorov nepreveríte.
Obchodná inšpekcia má právomoc kontrolovať evidenciu zásobovania. Môže preto presne zistiť, či obchod daný tovar niekedy mal a naozaj sa vypredal už v deň začatia akcie, alebo vás personál len zavádzal.
Legislatíva pamätá aj na špekulantov, ktorí lákajú ľudí na výhodné ceny tovaru, z ktorého majú len pár kusov. „Inšpektori zisťujú, či daný tovar bol u predajcu aspoň v prvý deň akcie v množstve, ktoré je rozumné predvídať vzhľadom na výrobok, rozsah reklamy a ponúknutú cenu," opisuje priebeh kontroly právnička Simona Stahovcová z advokátskej kancelárie Rowan Legal.
Platiť by mala cena na štítku „Zlé účtovanie som objavil pri východe, zastavil som sa pri infopulte a snažil sa vec reklamovať. Pri pulte bol mladík, ktorý mi bez akéhokoľvek náznaku ochoty povedal, že mám napísať vedeniu, že on predsa nemôže skontrolovať všetkých pracovníkov a všetky ceny," opisuje svoj zážitok z nákupu v hypermarkete Tesco Ján.
Rozdielna cena na štítku v regáli a pri pokladnici je ďalší problém. Podľa právnikov sa nedá jednoznačne povedať, že ide o klamanie spotrebiteľa. Cenovky na regáloch totiž mohol ktokoľvek poprehadzovať.
Niektoré hypermarkety pridali na cenovky aj odpis čiarového kódu. Ten je však takým malým písmom, že sa stáva nečitateľným. Stahovcová preto odporúča obrátiť sa na vedúceho zamestnanca. Keď neuspejete, môžete podať podnet inšpekcii.
„Zákazník, ktorý zistí rozdiel po zaplatení nákupu, môže v infocentre podať sťažnosť a po preukázaní jej odôvodnenosti zákazníkovi vyrovnajú rozdiel priamo na mieste," vraví Stahovcová. Obchod podľa nej radšej vyrieši problém na mieste, ako by riskoval vysokú pokutu od inšpekcie.
„Zistený rozdiel v cene zákazníkom vyplatíme," tvrdí hovorkyňa Tesca Oľga Hrnčiarová.
Kliknite - obrázok zväčšíte
Limit musí byť vopred jasný
Predajca musí na obmedzenie množstva nákupu za zľavu upozorniť v predstihu. Pokladník vám nemôže odmietnuť nablokovať opakovaný nákup. BRATISLAVA. Pri výhodných akciách využívajú obchody obmedzenie množstva tovaru, ktorý si môže kúpiť jeden zákazník. Nie je to v rozpore s ničím. Slovenská obchodná inšpekcia má iba jednu podmienku - zákazník musí byť vopred upozornený, nie až pri pokladnici.
„Informácia musí byť pri danom tovare viditeľne sprístupnená pre všetkých spotrebiteľov, aby bolo každému zrejmé, koľko si môže najviac nakúpiť," povedala hovorkyňa inšpekcie Danuša Krkošová.
Obchodníci sa takýmto spôsobom snažia zabezpečiť dostatok akciového tovaru pre viacerých kupujúcich a zabrániť špekulantom. Iní obchodníci totiž zvykli nakupovať takýto tovar, aby ho ďalej predávali.
Simona Stahovcová z advokátskej kancelárie Rowan Legal v tejto súvislosti dopĺňa: „Pokladník nie je oprávnený odmietnuť predať tovar, pokiaľ vykoná ten istý spotrebiteľ viacero nákupov." Situáciu však treba posudzovať individuálne, podľa konkrétnej informácie, ktorú obchodník komunikuje spotrebiteľovi.
Ak sa pri tovare upozornenie nenachádza, zákazník si môže kúpiť tovaru, koľko chce. Ak mu to predajca neumožní, podľa Krkošovej porušuje ustanovenia zákona o ochrane spotrebiteľa.
S limitmi sa môžete stretnúť napríklad v Tescu. Obchodná sieť na každé obmedzenie upozorní na výveske či cenovke. V katalógu - uvádza na ňom zrozumiteľný piktogram.
Adam Valček, Juraj Grečnár
Niektoré akcie si radšej prepočítajte
Predajcovia občas porušujú zákon, keď núkajú akciové balíčky ako výhodné. Pri prepočte na kusy zistíte, že ich preplácate. BRATISLAVA. Nie je predajca ako predajca. To isté platí o akciách, s ktorými sa v predajniach stretávate. Obchodné reťazce často ponúkajú akcie a množstvové zľavy založené na tom, že pri kúpe viacerých kusov dostanete jeden zadarmo.
Napríklad pri kúpe dva plus jedna je výpočet jednoduchosti jednoduchý. Čo však v prípade, keď predajca vyhotoví vlastný "akciový balíček" z viacerých kusov tovaru, ktoré predáva aj samostatne?
V takom prípade ich cena nesmie presiahnuť cenu, ktorú by ste za ne zaplatili samostatne. Ak by túto sumu presiahla, obchodník by porušil zákon. „Takéto konanie je v rozpore so zákonom a išlo by o klamanie spotrebiteľa, respektíve o nekalú obchodnú praktiku," vyratúva Simona Stahovcová z advokátskej kancelárie Rowan Legal. Keď na takýto postup prídete, mali by ste bezodkladne informovať Slovenskú obchodnú inšpekciu.
Máte tiež právo overiť si štandardné percentuálne zľavy pri jednotlivých výrobkoch. „Ak si spotrebiteľ nevie overiť výšku zľavy alebo starú cenu, môže požiadať predávajúceho o tieto informácie," hovorí Danuša Krkošová zo Slovenskej obchodnej inšpekcie. Keď vám predávajúci nevyhovie a máte pochybnosti o pravdivosti ponúkanej zľavy, môžete sa obrátiť na inšpektorov. Tí si môžu ponuku preveriť na základe cenovej evidencie predajcu.
Kontrolná akcia inšpekcie zo začiatku roka zameraná na zimné výpredaje odhalila 50 obchodníkov, ktorí nesprávne uvádzali údaje o akciovej cene vypočítanej z ceny platnej pred začiatkom akcie. Problém sa týkal takmer štyroch stoviek výrobkov.
Adam Valček
Aj výpredajový či akciový tovar sa dá reklamovať
Vysoká zľava či výpredaj prinášajú tovar, ktorý sa dá reklamovať podľa štandardných podmienok. Záručná lehota je dva roky.
Čoho sa vyvarovať? Nepodľahnite stresu pri nákupe a radšej si tovar vyskúšajte. Nezabudnite si odložiť doklad o kúpe a záručný list. Ten vám nie je predajca povinný sám od seba vystaviť pri výpredajovom tovare, preto si ho vyžiadajte. Keď nakupujete akciový či výpredajový tovar, zistite si, prečo bola jeho cena znížená. Ak ide o elektroniku, dozrite na to, aby bol dôvod zlacnenia zapísaný na doklade o kúpe. Na chýbajúcu súčiastku či poškodený povrch sa potom nevzťahuje záruka. Informujte sa, kde je možné uplatiť si reklamáciu. Keď podáte reklamáciu, obchodník by ju mal vybaviť na počkanie, v zložitých prípadoch do 30 dní. Najväčším problémom je nerešpektovanie tejto lehoty, preto je dobré obrátiť sa na obchodnú inšpekciu. Tá môže kontrolovať len formálne náležitosti reklamácie, napríklad dodržiavanie zákonných lehôt. Nesmie však vstupovať do reklamačného konania.
BRATISLAVA. Keď kupujete tovar riadne označený ako výpredajový, platí naň štandardná dvojročná záručná lehota. Výnimku má len výrobok, ktorý bol zaradený do výpredaja napríklad pre chýbajúce súčiastky či poškodený povrch. „Záruka sa vtedy nevzťahuje na chybu, na ktorú bol spotrebiteľ pri kúpe tovaru upozornený, alebo pre ktorú bola cena znížená," upozorňuje Slovenská obchodná inšpekcia. Táto chyba musí byť vyznačená predajcom v doklade o kúpe. Ak si teda kupujete kuchynský robot, ktorý ma prasknutú jednu z plastových nádob, s ich neskoršou reklamáciou neuspejete.
Pri predaji a najmä pri výpredajoch je podľa inšpekcie veľkým neduhom klamanie spotrebiteľa. „Napríklad uvádzanie nepravdivých, neúplných, nepresných údajov o výrobku," píše sa v stanovisku inšpekcie. Takýchto praktík sa môžete vyvarovať jedine tak, že budete pri nákupoch aktívny. Čím vyššia zľava, tým viac by ste mali zbystriť svoje zmysly.
Záručný list nie je pri výpredaji samozrejmosťou. Predajca je povinný vydať vám ho len vtedy, keď oň požiadate. Niektorí predajcovia, najmä elektroniky, zvyknú záručné listy potvrdzovať neskôr. Pri kúpe dostanete blok a termín, dokedy je potrebné záručný list priniesť potvrdiť, ak je tovar plne funkčný.
Tento postup platí len vtedy, ak s ním súhlasíte. Záručný list vám musí predajca potvrdiť hneď pri predaji, ak s takýmto postupom súhlasiť nebudete.
Ak to charakter výrobku dovoľuje, mali by ste si ho vyskúšať priamo v predajni. Väčšina obchodov, už aj veľké reťazce, ponúkajú skúšobné pulty. Tam môžete vyskúšať televízor, ale i žiarovky. Právo na odskúšanie sa vzťahuje aj na výpredaj. Seriózny podnikateľ by nemal mať problém sám tovar zákazníkom predviesť.
Nedostatky inšpekcia eviduje aj pri vybavovaní reklamácií. Niektorí podnikatelia vôbec nereagujú na žiadosti, nedodržujú lehoty na ich vybavenie a v konečnom dôsledku označia reklamáciu za neopodstatnenú, pričom sa s ňou vôbec nezaoberali. Dlhodobo si prvú pozíciu udržiava obuv a textil.
Adam Valček
Autor: Adam Valček | Juraj Grečnár