BRATISLAVA. Výrobcovia, dovozcovia a servisy registračných pokladníc sa búria proti rozhodnutiu ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ).
Ten chce o dva roky odložiť účinnosť zákona z roku 2008, podľa ktorého majú mať od januára obchodníci v registračných pokladniciach zaplombovanú fiškálnu pamäť. Tá by mala zabrániť daňovým únikom a priniesť peniaze do podvyživenej štátnej kasy.
- Ak raz štát uzákonil určité pravidlá hry, nemal by ich za pochodu zmeniť, píše Ivan Štulajter.
Koľko by štát na fiškálnych pokladniciach získal? „Je to ťažko presne zrátať, ale bavíme sa v v stovkách miliónov eur,“ povedal bývalý minister financií Ján Počiatek (Smer). Počas jeho funkčného obdobia parlament zákon prijal. Ministerstvo financií včera číslo o daňových únikoch nespresnilo.
Výrobcovia tvrdia, že na tom prerobí štát, ale aj oni. „Dva roky sme vyvíjali softvér a hardvér,“ hovorí Miloslav Karaffa z firmy Elcom.
O problémoch pri odklade hovoria aj servisné organizácie. „Zabezpečili sme vyškolenie servisných technikov, prijali nových zamestnancov, nakúpili od štátu ochranné plomby,“ vymenúva v otvorenom liste premiérke Luboš Bodiš z firmy LB Servis SK. Zamestnancov teraz vraj budú musieť prepustiť.
Mikloš ich neprijal
Dotknutí podnikatelia hovoria o znižovaní predvídateľnosti podnikateľského prostredia. „Vnímam to ako zmenu zlého pravidla počas hry. Na jednej strane toto rozhodnutie znehodnocuje investície dodávateľov, no na druhej šetrí výdavky obchodníkov,“ hovorí Robert Kičina z Podnikateľskej aliancie.
Ministerstvo financií si nepripúšťa ani jeden z argumentov dodávateľov. Tí tvrdia, že zavedením fiškálnych pokladníc zarobí štát na znížení daňových únikov.
„Ministerstvo financií je presvedčené, že výrobcovia pokladníc spolu s dovozcami a servismi obhajujú vlastné záujmy na úkor obchodníkov, a tým v podstate aj na úkor všetkých spotrebiteľov,“ odkázal podnikateľom minister Mikloš.
O oddialenie povinnosti mať fiškálnu pokladnicu bojovali obchodníci už dlhšie. „Prečo by sme my mali investovať do pokladníc v čase krízy. Máme vyhodiť peniaze, aby mali výrobcovia zisk,“ povedal Pavol Konštiak, prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu.
Primitívny argument
Pôvodne Mikloš použil iný argument na odklad povinnosti. Nedostatok času na inštaláciu. „Keď sa pozrieme na to, koľko je certifikovaných pokladníc, ukazuje sa, že by bol veľký problém, aby sa to vôbec dalo stihnúť.“ Toto výrobcovia a servismani spochybňujú. Vraj do septembra by stihli upgradmi pokladníc pokryť viac ako 60 percent trhu.
Certifikovaných výrobcov či dovozcov je pätnásť, druhov pokladníc a tlačiarní osemdesiatšesť. Mikloš ešte tvrdí, že potrebu fiškálnych pokladníc ako takých nespochybňuje. Paradoxne však tvrdí, že tí obchodníci, ktorí už stihli svoje pokladnice vybaviť fiškálnou pamäťou, budú vraj v očiach štátu slušnejší a dôveryhodnejší.
V rozhovore pre agentúru Sita však v júli povedal, že zavedenie nových technických podmienok považuje za zlé a škodlivé rozhodnutie. „Myslím si, že je to zase skôr kšeft pre nejaké firmy, ako by to malo naozaj výrazne zmeniť situáciu a zabrániť napríklad únikom.“
Exminister Počiatek to odmieta. „Je to primitívny argument.“
Pritom však práve za Miklošovej éry v roku 2005 podpísalo ministerstvo pod jeho vedením zmluvu s Elcomom na napísanie analýzy dosahov využívania registračných pokladníc.
Analýzu podkladov pre legislatívnu normu o elektronických registračných pokladniciach dodal Elcom ministerstvu v júli 2006. Zmluvu ani analýzu ministerstvo nezverejnilo.