Urýchlené zníženie poplatkov za vyňatie kvalitnej ornej pôdy mohlo vytvárať priestor pre developerov. Simon to ide napokon meniť.
BRATISLAVA. Viac ako tri mesiace by mohli developeri zaberať poľnohospodársku pôdu za minimálne peniaze a skoro bez obmedzenia. Vyplynulo to z včerajšej tlačovej konferencie ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona (Most–Híd).
Ministrovi totiž uniklo, že jeho nariadenie nerieši ochranu pôdy. Teda to, aby developeri nezastavovali najkvalitnejšiu poľnohospodársku pôdu za lacný peniaz. Sám pritom včera povedal, že zákony, ktoré by mohli byť účinné od januára, by to riešiť mali.
Mesiace bez ochrany
Zníženú ochranu pôdy zaviedla vláda Roberta Fica, aby ornú pôdu mohli investori zabrať na stavebné účely len za poplatok štátu. Výška poplatku sa odvíja od bonity pôdy. Simon tento poplatok znižuje pravdepodobne od októbra z maximálnych 15 eur za štvorcový meter na 10 centov. Záber najkvalitnejšej pôdy bude možné podľa neho len na základe zmien v stavebnom zákone. Ním chce ísť Simon tvrdo aj po čiernych stavbách.
Ochranu pôdy by mali riešiť zmeny aj v zákone o územnom plánovaní a ochrane poľnohospodárskej pôdy. Ale až od januára. Od októbra do januára by teda podľa Simonovej rétoriky mali investori k pozemkom ľahší prístup. Tak to vidia aj ochranári a tvrdia: „Simon otvára možnosť, aby za relatívne lacný peniaz skúpili ornú pôdu,“ hovorí ekológ Robert Oružinský.
Najviac kvalitnej ornej pôdy je podľa neho na juhu Slovenska. Zvláštna sa mu zdá aj rýchlosť, akou minister nariadenie pripravil – dva týždne pred programovým vyhlásením vlády. „Zjavne sa ponáhľal.“
Včera napokon minister Simon uznal problém a povedal: „Chcem vás ubezpečiť, že nie je naším záujmom, aby sme dali priestor pre developerov.“
Zároveň prekvapil, keď pod tlakom otázok povedal, že ochranu pôdy bude riešiť aj nariadenie vlády. To, ktorým sa poplatky za jej vyňatie znížia. Simon však pôvodne na ochranu v nariadení nemyslel. „Nie je to tam napísané, ale dopracujeme to tam,“ povedal.
Zatiaľ nie je jasné, ako budú ustanovenia o ochrane znieť. „Neviem, ako to chce minister naformulovať, takže netuším, či sa ochrana pôdy naozaj zabezpečí,“ hovorí Oružinský.
Ekológom prekáža aj to, že Simon musel poplatky znižovať tak rýchlo a nemohol počkať na balík zákonov o ochrane poľnohospodárskej pôdy, o územnom plánovaní a na stavebný zákon. „Najskôr sa menia zákony, až potom nariadenia vlády,“ hovorí ochranár.
Simon argumentuje, že nemohol čakať, lebo na úradoch bujnie korupcia a klientelizmus pri vynímaní pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Znížením poplatkov by sa mala odstrániť. Nikto totiž nebude podľa neho špekulovať, že najkvalitnejšiu pôdu, za ktorú sú najvyššie poplatky, bude chcieť preklasifikovať na menej kvalitnú, a teda lacnejšiu.
Pavol Nechala z Transparency International však hovorí, že v stavebníctve je väčšia miera korupcie ako inde pri územnom plánovaní a stavebných rozhodnutiach.
Chvália ho len stavbári
Výhrady k Simonovmu návrhu nariadenia vznieslo aj ministerstvo práce. Napísalo, že odnímanie pôdy a jej zastavovanie stavbami má jednoznačne negatívny vplyv na životné prostredie. Minister práce Jozef Mihál (SaS) však včera povedal, že ruku za nariadenie zdvihne.
„Keďže je to v súlade s programovým vyhlásením vlády, zahlasujem za to,“ odkázal po hovorkyni. KDH hovorí o tom, že zámer je dobrý, ale ešte bude priestor na vláde rokovať, či je to najlepšia cesta na dosiahnutie zlepšenia stavu.