BRATISLAVA. Úroda obilia bude o štvrtinu nižšia oproti vlaňajšku, aktualizované odhady priniesol Štatistický úrad. Obilná ani cenová dráma by sa na Slovensku však konať nemala.
Slovensko má totiž aj napriek výrazne nižšej úrode stále miernu nadprodukciu. „Nepredpokladám, že by sme potrebovali obilie dovážať. Aj toto znížené množstvo je postačujúce,“ hovorí Stanislav Nemec zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Zle je na tom potravinárska pšenica a repka. No podľa poľnohospodárov najhoršie obišiel sladovnícky jačmeň. „Jeho kvalita výrazne klesla, sladovníci hľadajú možnosti dohody s pivovarmi,“ vraví Nemec.
„Prehodnocujeme, ako by sme vedeli z toho vykľučkovať,“ povedal Milan Slávik zo sladovne v Hurbanove. Sladovníci však robia všetko preto, aby sa kvalita sladu a následne aj piva neznížila.
Situácia vo svete
To, ako sa zlá úroda na Slovensku podpíše pod zvyšovanie cien, však veľmi závisí aj od globálnej úrody, hovorí agrárny analytik Petr Havel. Susedné Česko neočakáva taký výpadok ako Slovensko. „Českí poľnohospodári osiali viac plôch ako vlani, takže výpadok bude asi na úrovni piatich percent.“
Stále sa však hovorí len o prognózach, pretože žatva ešte nikde nie je na konci. Jasnejšie v tom budú mať krajiny o jeden až dva mesiace. Niektoré štáty, ako napríklad Rusko, už pre istotu prijímajú opatrenia. Moskva totiž zakázala od polovice augusta do konca roka vývoz obilia a múky.
Podľa ruského ministerstva pôdohospodárstva tamojší poľnohospodári nazbierali doteraz o 31 percent menej obilia ako pred rokom. Krajinu sužovalo najväčšie sucho za posledné roky spojené s veľkými požiarmi.
Ruskí analytici dokonca hovoria o potrebe doviezť až šesť miliónov ton obilia, pričom Rusko patrilo inokedy medzi popredných vývozcov.
Ukrajina ako ďalší veľký exportér obilia síce obmedzenia načas odložila, agentúry však informovali, že colníci kontrolujú kvalitu pšenice určenej na vývoz. Obchodníci tvrdia, že takto vývoz fakticky blokujú. Ukrajina očakáva prepad úrody oproti vlaňajšku o 13 percent.
V Európskej únii sa predpokladá výpadok úrody obilia oproti vlaňajšku o päť percent. Havel dodáva, že USA a Austrália majú nadprodukciu. „Dobré sú aj svetové zásoby obilia.“
Trhy sa upokojujú
Ceny obilnín ešte pred dvomi týždňami raketovo leteli nahor. V posledných dňoch podľa analytika Colosseum Borisa Tomčiaka skôr stagnujú. Napríklad cena potravinárskej pšenice na burze v Chicagu pred tromi dňami klesla o štyri percentá a kolíše medzi 239 eurami za tonu až po 257 eur za tonu.
Klesala aj cena repky na burze v Paríži, vracia sa však opäť na úrovne spred 14 dní. V piatok stála 371 eur za tonu. Havel hovorí, že panika spred dvoch týždňov ustáva. Podľa Tomčiaka sa stále špekuluje, koľko dodá obilnín na svetové trhy Rusko.
Nemec dodáva, že momentálne obchodníci vyčkávajú a až neskôr budú nakupovať, keď sa ceny stabilizujú. „Súčasné ceny a nákupy sú veľmi riskantné.“
Ceny ovplyvnia aj susedia
A ako sa to prejaví na našich peňaženkách? Už dlhšie sa špekuluje, že ceny potravín vzrastú približne o päť až 10 percent. Na tom sa zatiaľ nič nemení. Nemec je presvedčený o tom, že dôležité budú aj ceny v okolitých krajinách.
Ak tie výraznejšie nestúpnu, nebudú si to môcť dovoliť ani naši poľnohospodári, potravinári a obchodníci. Ale ak susedné ceny poletia nahor, neubránime sa tomu ani my.
Ak príde zdraženie, určite ho pocítime na cenách rastlinných tukov a olejov, keďže „došlo k výraznejšiemu rastu cien repky“. Zdraženie môžeme očakávať aj pri mäse, mlieku, vajciach a pive. Asi najmenej porastú ceny pečiva.