Pred dvomi týždňami navrhli ministri financií Mikloš a práce Mihál zrušiť výnimky pri platení odvodov u živnostníkov a zaviesť odvody pri práci na dohodu. Po rokovaní koaličnej rady je táto možnosť definitívne zamietnutá.
BRATISLAVA. Po utorňajšej koaličnej rade je zrejmé, že sa odkladá väčšina zmien v odvodoch, ktoré navrhli ekonomickí ministri. „Pracujeme na systémovej reforme odvodov. Nedá sa to stihnúť do 1. januára 2011,“ povedala premiérka Iveta Radičová. Takáto dohoda nie je prekvapením. Radičová už pred týždňom naznačila, že sa neprikláňa k čiastkovým zmenám v odvodoch.
Čo už dohodli Práca sa nebude zaťažovať odvodmi viac, ako je to dnes. Pripraví sa kompletná reforma odvodov, no k 1. januáru 2011 sa to nestihne. Zrušia sa výnimky pri daniach a odpisoch. Zvýši sa spotrebná daň z tabakových výrobkov, piva a liehu, víno je otázne. DPH je otázna. Na výdavkovej strane sa zoškrtá aspoň 900 miliónov eur.
Premiérka bola po utorňajšom rokovaní koaličnej rady zdržanlivá, novinárom veľa detailov neprezradila. Zdôraznila, že koaliční partneri sa dohodli na tom, že nebudú odvodmi zaťažovať prácu.
„Zvyšovanie odvodov neprichádza do úvahy,“ povedala. Odvody sa podľa Radičovej nebudú platiť z pracovných či brigádnických dohôd. Lepšie zarábajúcich nezastihne zvýšenie odvodových stropov na 5násobok priemernej mzdy.
Po brífingu premiérka pre SME potvrdila, že odvody sa budú platiť z podielov na zisku: „To áno. Taká je dohoda.“ Nie je však zatiaľ jasné, odkedy. K odvodom sa majú stretnúť ešte odborné tímy z koaličných strán.
DPH je stále nejasná Koaliční partneri sa však dohodli na rušení daňových výnimiek. Zruší sa daňové zvýhodnenie pre ľudí, ktorí si sporia na dôchodok v treťom pilieri. Na dani tak štátu zaplatia viac o 76 eur. Ďalšie zmeny premiérka nekonkretizovala, no medzi návrhmi ekonomických ministrov bolo napríklad aj zdaňovanie paušálnych náhrad ústavných činiteľov, okrem poslancov Národnej rady. „Rušíme výnimky pri daňových úľavách a pri odpisoch,“ zhrnula.
Zvýšia sa aj spotrebné dane na cigarety a alkohol, otázna je spotrebná daň na víno. O koľko by mali stúpnuť, nie je známe.
K tomu, či pôjde hore DPH, sa premiérka v utorok vyjadriť nechcela. Radičová však prisľúbila, že celý balík daňových a odvodových zmien, ako aj škrty vo výdavkoch predstavia budúci pondelok. „Už len dve – tri drobnosti a budeme vedieť predstaviť kompletný balík,“ povedala.
Už skôr prenikli informácie, že o zvýšení DPH z terajších 19 na 20 percent alebo 21 percent rozhodne to, na akých zmenách v daniach a odvodoch sa koalícia dohodne. Ekonomickí ministri chceli nimi získať 440 miliónov eur. Po koaličnej rade je zrejmé, že to bude výrazne menej. Od tejto sumy treba napríklad odrátať 100 miliónov eur, ktoré malo v ďalšom roku priniesť zvýšenie odvodových stropov na 5násobok priemernej mzdy.
Otázne je, či sa tento výpadok podarí nahradiť škrtmi na výdavkovej strane. Koaliční partneri sa dohodli, že sa na výdavkoch zoškrtá aspoň 900 miliónov eur z celkovej sumy 1,7 miliardy eur, o ktorú sa má v budúcom roku znížiť deficit verejných financií.
Známe je, že zhruba 400 miliónov eur majú priniesť škrty na bežných a mzdových výdavkoch jednotlivých kapitol. Šetriť sa podľa premiérky bude aj vo verejných obstarávaniach, tendroch a štátnych zákazkách. Škrtať sa má tiež v oblastiach, ktoré nie sú prioritné pre rozvoj regiónov, či vo sfére „neúčelnej spotreby“.
Osobitné rokovania Počas prestávky koaličných rokovaní premiérka samostatne diskutovala s koaličnými partnermi z SaS, ministrom hospodárstva Miškovom, štátnym tajomníkom rezortu Martinom Chrenom. Pridal sa k nim aj minister práce Jozef Mihál. Po diskusii s nimi osamote hovorila so straníckym kolegom a ministrom financií Ivanom Miklošom.
O čom boli tieto separátne rozhovory, sa dá len špekulovať. Mohlo ísť o DPH alebo o iný návrh, ktorým by sa zvýšenie tejto nepriamej dane nahradilo. Je známe, že predseda parlamentu a šéf SaS Richard Sulík je proti jej zvýšeniu. Na utorňajšej koaličnej rade nebol, keďže bol na dovolenke.