Minister Mikloš svojmu predchodcovi vyčíta, že v rozpočte podvádzal tým, že mal umelo stláčať deficit. Počiatek tvrdí, že to nie je pravda a argumentuje, že rozpočet mu odobril aj Eurostat.
Pôvodnú agentúrnu správu sme o 20:43 nahradili autorským textom SME
BRATISLAVA. Vláda Roberta Fica nechala po sebe väčšiu sekeru vo verejnom rozpočte, ako pôvodne tvrdila. Tak tento, ako aj na budúci rok. Povedal to dnes minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ).
Obvinil svojho predchodcu Jána Počiatka (Smer), že do deficitu zámerne nezapočítal niektoré položky, hoci niektorí pracovníci ministerstva mu to odporúčali. Napríklad pôžičky štátnym železničným spoločnostiam a nemocniciam, pretože je veľmi pravdepodobné, že ich splácať nebudú. Preto vlaňajší schodok nebol 6,8 percenta HDP, ale až 8 percent.
Spolu ide o úvery za vyše 360 miliónov eur. Dotácie podľa metodiky Eurostatu nevstupujú do deficitu vtedy, ak sú poskytnuté za komerčných podmienok a je predpoklad, že sa do rozpočtu vrátia. „Keďže tieto subjekty sú dlhodobo v strate, išlo jednoznačne o nenávratné pôžičky a bývalá vláda to mala vedieť,“ povedal Mikloš.
Mikloš: Klamali a kradli
Nárast deficitu
Rok 2009:
- Pôvodný deficit: 6,8 percenta
- Opravený deficit: 8 percent
- Čo spôsobilo zvýšenie: Dotácie pre Železnice Slovenskej republiky 70 miliónov eur, Cargo 166 miliónov eur či zdravotnícke zariadenia v objeme 130 miliónov eur.
- Pôvodný odhad: 5,5 percenta
- Nový odhad: 7,8 percenta
- Čo spôsobilo zvýšenie odhadu: Napríklad zlý odhad vývoja hospodárenia samospráv, počítanie s príjmami z predaja emisií či s výnosom z príplatku k cene elektriny na likvidáciu jadrovoenergetických zariadení, ktorý nebol zavedený.
Zdroj: MF SR
Počiatek obvinil Mikloša z nezodpovednosti. Tvrdením, že úvery pre nemocnice a železničné firmy majú ísť do deficitu, môže Mikloš podľa neho spôsobiť morálny hazard v správaní sa týchto subjektov. „Po jeho slovách by som sa nečudoval, keby úvery, ktoré sme poskytli za komerčných podmienok, prestali tieto inštitúcie splácať,“ hovorí Počiatek.
Eurostat podľa neho v predchádzajúcej notifikácii uznal, že zatiaľ nebol dôvod zaradiť úvery nemocniciam a železniciam do deficitu. „Ak však Slovensko samo od seba navrhne, že to do deficitu patrí, Eurostat nás nebude presviedčať o opaku,“ povedal Počiatek.
Mikloš vyčítal Počiatkovi aj zle pripravený rozpočet na tento rok. Namiesto plánovaných 5,5 percenta má byť deficit v tomto roku až 7,8 percenta HDP. „Klamali a kradli,“ odkázal Mikloš Ficovej vláde.
Ministerstvo financií pod bývalým vedením v ňom napríklad predpokladalo vyrovnané hospodárenie miest, obcí a VÚC, hoci bolo jasné, že tento rok bude horší ako minulý. Samosprávam, ktoré si nevytvorili dostatočné úspory, klesli daňové príjmy a ich výdavky stúpnu aj pre jesenné komunálne voľby. Výpadok príjmov obcí zvýši deficit o vyše 400 miliónov eur.
Čítajte tiež: Deficit sa v auguste zväčšil o ďalších 400 miliónov eur
Ficova vláda urobila podľa Mikloša aj „iné triky“. V rozpočte verejných financií sa rátalo s výnosom 1,66 milióna eur, ktorý mal vzniknúť zavedením príplatku k cene elektriny na likvidáciu jadrovoenergetických zariadení. Takýto príplatok však nezaviedla.
Ficova vláda „zabudla“ v rozpočte podľa Mikloša počítať s tým, že tento rok sa budú čerpať peniaze prenesené z roku 2009, čo zvyšuje deficit. Podľa dnešných predpokladov to bude až 394 miliónov eur. S využitím niektorých zdrojov sa pritom počítalo napríklad na posilnenie výdavkov ministerstva dopravy.
V rozpočte sa počítalo aj s príjmami z predaja emisií CO2 v objeme 66 miliónov eur, ktoré už vtedy boli otázne. „Áno, naplánovali sme tieto príjmy, ale aj sa pýtam, prečo ich nepredávajú, keď su pri moci,“ povedal Počiatek. Ficova vláda na predaji emisií stratila od 45 do 75 miliónov eur.
Počiatek: Je to kabaret
Miklošovu kritiku označil exminister za „kabaret, ktorým si má pripraviť lepšiu východiskovú pozíciu na budúci rok“. Čím vyšší bude schodok tento rok, tým vyšší bude rozdiel oproti budúcemu roku, a „vláda sa tak bude môc pochváliť, že rýchlejšie znižuje deficit“.
Všetko zlé v rozpočte chce podľa Počiatka hodiť Mikloš na minulú vládu, a to pozitívne a dobré na súčasnú. „Je zaujímavé, že vlani, keď sa zostavoval rozpočet, nespochybňovali ani výšku výdavkov, ani výšku daňových príjmov,“ povedal Počiatek.
Na budúci rok plánuje Mikloš znížiť rozpočtový deficit na 4,9 percenta HDP.