BRATISLAVA. Kupujete si topánky u nás, v Amerike alebo v Číne? Máte problém zorientovať sa v odlišnom označovaní veľkosti obuvi pre rôzne trhy? V budúcnosti si možno budete vyberať podľa jednotného číslovania.
Aj keď sa vo svete zavedie najskôr o tri či štyri roky, podľa Petra Hlaváčka z Technologickej fakulty Zlínskej univerzity Tomáša Baťu sa veľký posun v presadení nového štandardu očakáva už koncom budúceho roka.
Počíta aj s odchýlkami
Zjednocovanie veľkosti obuvi
Prvé snahy o zjednotenie anglického, francúzskeho a metrického označovania sa datujú do šesťdesiatych rokov 20. storočia, ale vtedy neviedli k žiadnemu výsledku.
S ďalšou iniciatívou prišli pred tromi rokmi Nemecko s Juhoafrickou republikou, pridali sa k nim aj iné krajiny.
Začali presadzovať systém Mondopoint, ktorý určuje dĺžku chodidla v milimetroch. Existuje od roku 1991, v praxi ho využívali najmä Nemci, Juhoafričania a NATO.
V lete tohto roku sa k nim pripojila Čína, keď podporila systém Mondopoint.
Ak sa jednotné číslovanie presadí, na škatuliach s topánkami by malo byť uvedené, pre akú dĺžku chodidla je obuv vhodná. Vychádza zo systému Mondopoint, ktorý veľkosť chodidla vyjadruje v milimetroch.
Topánky európskej veľkosti 41, označovanej aj ako francúzska, by tak mali v systéme Mondopoint veľkosť 255/260. Reálna veľkosť chodidla je totiž 254 až 260 milimetrov. Veľkosť 255/260 by bola uvedená aj na topánkach s britským číslovaním 7 až 7 a pol. V Číne a Japonsku sa takmer nič nezmení, už dnes sú tam tieto topánky označované číslami 25,5/26 alebo 255/260, čo zodpovedá ich metrickej veľkosti.
Systém označovania obuvi Mondopoint pritom nie je novinkou, existuje už takmer dve desaťročia. Odvtedy sa podľa Wikipédie uchytil len v armáde, v Nemecku a v Juhoafrickej republike.
Hlaváček vraví, že tento systém je blízky metrickej veľkosti topánky, ale počíta aj s biomechanickými odchýlkami obuvi. „Nemeria presný odtlačok nohy, ale jej obrys a pri meraní sa kopíruje zaborenie stielky,“ povedal na veľtrhu obuvi KABO v Brne.
Odsúdené na neúspech?
Spotrebitelia si však obuv nevyberajú len podľa veľkosti, preto je otázne, či by im jednotné číslovanie pomohlo. „Každá noha má iný tvar a nie každý strih topánky je vhodný na každú nohu,“ vraví šéf slovenskej siete predajní s obuvou Baťa Radovan Klimáček. Aj preto si podľa neho niektorí ľudia kupujú topánky len od jedného výrobcu.
„Nikdy sa nedosiahne jednotná veľkosť pri rovnakom veľkostnom čísle. Myslieť si, že zákazník si nájde správnu veľkosť a tá bude rovnaká pri všetkých topánkach, ktoré kúpi, nie je reálne,“ hovorí Klimáček. Podľa neho táto iniciatíva nemá zmysel aj preto, že sa už objavila a vždy bola odsúdená na neúspech. Podobný názor má aj šéf skúšobne obuvi Vipotest Jozef Krošlák. Vraví, že nádej na zjednotenie číslovania obuvi na celom svete je minimálna. „Bude sa pokračovať v označovaní tak ako doteraz.“
K zachovaniu súčasného, európskeho označovania obuvi sa prikláňajú aj takmer tri pätiny z takmer 800 účastníkov, ktorí sa do včerajšieho poludnia zapojili do ankety na portáli ekonomika.sme.sk. Asi 190 účastníkov ankety by však súhlasilo so zavedením jednotného číslovania obuvi vo svete.