Čo sa stane s cenou rožkov, na ktoré zvýšime daň z pridanej hodnoty? Samozrejme zdražie. Čo sa stane s cenou benzínu, ak naň zvýšime spotrebnú daň? Pochopiteľne zdražie. A čo sa stane s cenou bankových služieb, keď banky zaťažíme „preventívne za trest“ novou bankovou daňou? No áno, zdražejú.
Z iného súdka. Kto asi skôr uzavrie životnú poistku: samovrah či životný optimista? Jasné, že samovrah, ktorý myslí na svoju rodinu. A ktorý turista sa skôr bude potápať k vraku galeony: ten, ktorý uzavrel cestovné poistenie, alebo nepoistený? Potápať sa síce môžu obaja, ale tipnem si, že s o niečo väčšou pravdepodobnosťou to bude ten poistený. A schválne, ktorá banka bude viac hazardovať s vkladmi svojich klientov: nepoistená alebo tá, z ktorej bankových daní sa vytvorí záchranný poistný fond? Správne, tá druhá.
Tak si to zhrňme. Na Slovensku máme celkom zdravé a relatívne „lacné“ banky, teda aspoň, keď sa posudzujú z perspektívy celej eurozóny. Brusel zavelí, aby sa zaviedla banková daň v celej eurozóne. A razom budeme mať drahé a nebezpečné banky.
Prečo by sa mala zavádzať banková daň, z ktorej výnosu by sa vytvoril špeciálny záchranný fond, fungujúci ako poistenie pre banky v problémoch? Vraj preto, aby banky, ktoré sa podieľali na vzniku krízy, museli postupovať obozretnejšie.
Bolo by to vtipné, keby nešlo o úspory obyvateľov. A keby to nebolo práve riskantné správanie bánk, ktoré sa po uvalení dane budú správať ešte riskantnejšie, čo sa podpísalo na hĺbke práve odoznievajúcej krízy. A keby svetové hospodárstvo už znovu nespomaľovalo. A keby nespomaľovalo práve vďaka amatérskym pokusom jednotlivých vlád sveta poručiť vetru, dažďu a „zrušiť“ hospodárske krízy prostredníctvom väčších zásahov do ekonomiky.
Nie, nepracujem pre banku. Iba nechcem prísť o svoje úspory. A tiež ma dvakrát neláka predstava permanentnej krízy.
Autor: riaditeľka Next Finance