BRATISLAVA. Nie je vám jedno, či si kúpite maslo, ale margarín? Nechcete jesť výrobky, v ktorých je mäso menšinovou zložkou? Už niekoľko dní by ste mali mať lepší prehľad, kde sú takéto potraviny v obchode uložené.
Od 1. septembra totiž musia byť výrobky rastlinného pôvodu alebo iných náhrad umiestnené oddelene od výrobkov z mlieka. Výrobky, ktoré obsahujú menej ako 50 percent mäsa, zase od tých mäsovejších.
V mnohých obchodoch sa však v tomto smere zorientujete ťažko. Vyplynulo to z prieskumu SME v niekoľkých predajniach a potvrdil to aj analytik obchodu Ľubomír Drahovský po návšteve 15 obchodov: „Bez ohľadu na to, či ide o malé, alebo veľké predajne a či majú domáceho, alebo zahraničného vlastníka, nájdu sa v nich veci v rozpore so zákonom o potravinách,“ povedal.
Predeľovanie je problém
Na to, že vám pri hľadaní v chladiacich boxoch pomôže označenie, ktoré výrobky obsahujú rastlinné tuky, sa príliš spoliehať nedá. Nebolo totiž ani v tretine obchodov, ktoré sme cez víkend navštívili.
Výrobky, ktoré obsahujú menej než 50 percent mäsa, sme podľa označenia našli len v jednom obchode. Bez označenia sme na to, či sú výrobky s menším obsahom mäsa oddelené, neprišli vôbec. Ak také výrobky ďalšie obchody vôbec v ponuke nemali, bolo všetko v poriadku.
Keď už jednotlivé kategórie výrobkov obchod neodlíši označením, mal by ich jasne oddeliť priehradkami. Pri snahe natlačiť do boxov čo najviac tovaru a využiť každý centimeter plochy je to často problém. Ak im to vyšlo, vyčlenili predajne niektoré poličky chladiaceho pultu margarínom a rastlinným nátierkam a iné maslu či tvarohu.
Niekde však rastlinné výrobky ostali tesne vedľa tých z mlieka a neoddelilo ich nič. Tak ležalo cez víkend v predajni Lidl v bratislavskej časti Dúbravka maslo hneď vedľa výrobku Zlatá Haná. Ten maslo síce pripomína, ale má až 85-percentný podiel rastlinného tuku.
V potravinách obchodného domu My v centre Bratislavy ležalo maslo Tesco vedľa margarínu Cera s 82-percentným podielom rastlinného tuku. Blízko masla bolo aj rastlinné Maslenko Vital či Rama Creme Bonjour s takmer polovičným podielom rastlinných olejov a tukov.
Lunex sa Lunexu vzdialil
Odlišný postup obchodníkov pri oddeľovaní rastlinných od živočíšnych tukov a mäsových výrobkov s väčším a menším podielom mäsa sťaží orientáciu najmä spotrebiteľom, ktorí sa doteraz nezaoberali zložením výrobkov. Tiež tým, čo zvyknú pri nákupe striedať rôzne obchody. Nie všade totiž nájdu výrobok tam, kde by ho hľadali.
Tak napríklad syr Lunex Apetito Klasik obsahujúci maslo, syr, sušené mlieko a vodu nájdu v niektorých obchodoch na inom mieste ako Lunex Apetito so šunkou, ktorý obsahuje rastlinný tuk, šunku, syr a vodu. Inde si trónia hneď vedľa seba na tej istej poličke. V predajni Samoška boli na odlišných pultoch – jeden medzi výrobkami živočíšneho, druhý medzi produktami rastlinného pôvodu. V supermarkete COOP Jednota v Karlovej Vsi bol dokonca každý z nich v inom boxe na opačnej časti predajne. Na otázku, prečo je to tak, predavačka nevedela odpovedať.
Aj podľa Drahovského sú pracovníci, ktorí tovar dokladajú, často málo informovaní. Nie vždy preto pomôžu spotrebiteľom zorientovať sa v zložení výrobkov. Hoci Drahovský tvrdí, že až štyri pätiny ľudí sa pri kúpe orientujú podľa ceny, nie podľa zloženia, myslí si, že by sa štát mal venovať viac ich výchove, ako tlačiť na obchod, aby v čase stagnujúcich tržieb investovali do zmeny techniky predaja.
Simon oddeľovanie mäsa nezastavil
Snaha pozastaviť účinnosť ustanovenia zákona bola neúspešná. Oddeľovanie mäsových výrobkov
sa bude kontrolovať.
BRATISLAVA. Fakt, že obchody dôslednejšie oddelili maslo od rastlinných tukov ako výrobky s vyšším obsahom mäsa od menej mäsových, nemusí byť náhoda. Mohli sa spoliehať na ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona (Most-Híd).
Ten v júli oznámil, že osloví generálneho prokurátora, aby požiadal Ústavný súd o pozastavenie účinnosti ustanovenia zákona o potravinách, ktoré stanovuje povinnosť oddelene umiestniť výrobky s menej ako 50-percentným podielom mäsa.
Prokurátor mal iný názor
Simon tvrdil, že toto ustanovenie nepriamo zavádza povinnosť pre výrobcov označovať množstvo mäsa v dodávaných potravinách, pričom zákon o potravinách im túto povinnosť neurčuje. Predajca tak podľa neho nemá možnosť označovanie vymáhať.
Hoci sa Simon na Generálnu prokuratúru s podnetom koncom júla obrátil, generálny prokurátor Dobroslav Trnka jeho podnet zamietol ako neopodstatnený. Povinnosť označiť potraviny zoznamom údajov o množstve určitých zložiek alebo kategórií zložiek ukladá podľa Trnku priamo zákon o potravinách. Pripomenul, že takto označiť potraviny je povinný ten, kto ich vyrába, manipuluje s nimi alebo ich umiestňuje na trh.
„Povinnosť predajcu umiestniť potraviny, ktoré obsahujú menej ako 50 percent mäsa oddelene od ostatných výrobkov z mäsa nemá žiadny vplyv na povinnosť výrobcov označiť potraviny zoznamom jednotlivých zložiek s údajmi o ich množstve, a to bez ohľadu na ich sídlo,“ vraví Trnka.
Generálna prokuratúra v tejto povinnosti nezistila rozpor s ústavou či medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná. Preto neboli splnené podmienky na podanie návrhu Ústavnému súdu.
Kontroly sa nezastavia
Minister Simon tvrdil, že ak Ústavný súd do začiatku septembra nepozastaví účinnosť sporného ustanovenia, dá pokyn Štátnej veterinárnej a potravinárskej inšpekcii, aby umiestňovanie výrobkov s rôznym obsahom mäsa nekontrolovala.
Obchodníci sa na to však spoliehať nemôžu. Na otázku, či taký pokyn inšpekcii dal, jeho hovorkyňa Katarína Ďurica odpovedala záporne. Sporné ustanovenia zákona o potravinách chce upraviť novelou.
(den)