BRATISLAVA. Bývalá štátna tajomníčka ministerstva práce za Smer Emília Kršíková tento rok podpísala spoluprácu na troch národných projektoch zastrešených Centrom vzdelávania vedeným Ivanom Bernátkom. Toho premiér Fico v roku 2008 zosadil z postu šéfa Sociálne poisťovne.
Okrem národného projektu Centra sociálneho dialógu a Národnej sústavy povolaní to bol ešte projekt Pripravenosť Slovenskej republiky na vytvorenie národného systému flexiistoty. Za tento projekt mala za tri a pol mesiaca zinkasovať 7380 eur. Robila na ňom od novembra do apríla.
Kršíková si včera najskôr nevedela spomenúť, či za projekt prišli na účet peniaze. „Viete, ako to je, keď vám na účet chodia viaceré položky.“
Neskôr zatelefonovala, že už si spomenula a že si neúčtovala nič. „Preverovala som si a za flexiistotu som dostala zaplatené nula eur,“ povedala. Na otázku, prečo si nič neúčtovala, povedala: „Nebolo tam veľa práce a aj som opomenula si to účtovať, lebo som bola veľmi zaneprázdnená svojou funkciou štátnej tajomníčky.“
Kršíková si takisto nevedela spomenúť, či vôbec odovzdávala nejaké podklady k tomuto projektu. „To si musím pozrieť, určite som niečo odovzdávala, ale konkrétne to neviem, to už bolo dlhšie.“
Tvrdí, že tak ako je expertka na sociálny dialóg, je aj expertkou na národnú sústavu povolaní a flexibilitu a istotu na pracovnom trhu. „To teda som, to si môžem dovoliť povedať,“ povedala.
Kršíková ešte mala podpísanú zmluvu na viac ako 77tisíc eur na program Centrum sociálneho dialógu. vyplatených dostala 3225 eur a na projekte Národná sústava povolaní mala zarobiť 40 500 eur. „Tam som určite niečo účtovala, ale neviem, koľko.“
Kršíková včera pre SME povedala, že podá na súčasné vedenie ministerstva trestné oznámenie.
Tomanová odstúpila
Okolo projektu Centrum sociálneho dialógu sa v posledných dňoch rozvíril vietor, viacero vecí je stále nejasných. Ministerstvo práce chce od tohto projektu odstúpiť. Tvrdí, že exministerka Viera Tomanová a exštátna tajomníčka Kršíková zarábali na ňom neoprávnene. Tomanová včera vypovedala zmluvu. Kršíková nie. Ministerstvo to však urobí za ňu.
Podľa slov ministra práce Jozefa Mihála mali na sociálnom dialógu zarábať aj iní ľudia. „Prišlo mi zle, keď som videl, koľko ľudí a akým spôsobom je pripojených na eurofondy ako fyzické osoby,“ povedal v utorok.
Odmietol však týchto ľudí menovať. Urobila tak Kršíková. Podľa nej na projekte participovali napríklad prezident odborárov Miroslav Gazdík a jeho zástupca Vladimír Mojš. Za zamestnávateľov tam mali byť Marián Jusko, Ján Sabol a Martin Hošták.
Manažérka projektu Hana Blažíková včera potvrdila, že ako členovia riadiaceho výboru zarábali Gazdík a jeho traja viceprezidenti. Za Republikovú úniu zamestnávateľov (RÚZ) bol vo výbore šéf únie Marián Jusko, za Asociáciu zamestnávateľov (AZZZ) Otto Nevický a Branislav Masár. Za ZMOS Milan Muška.
Sabol podľa nej nemal podpísanú zmluvu. Pri projekte bol len na začiatku v prípravnej fáze, potom RÚZ nominovala Juska.
RÚZ bola proti
Viceprezident RÚZ Sabol včera povedal, že únia bola proti tomu, aby členovia riadiaceho výboru dostali za funkciu peniaze. Prečo teda Jusko podpísal zmluvu, sme sa však nedozvedeli. Jusko nedvíhal telefón a Hošták ako hovorca RÚZ povedal, že ju podpísal len podmienečne.
Koľko dostal Jusko vyplatené, povedať nechcel. „Nie sme verejní činitelia, nebudeme to zverejňovať,“ povedal. Hošták sa na projekte zúčastňoval ako expert. Všetci členovia výboru mali jednotnú sadzbu 37,5 eura na hodinu.
Pritom riadiaci výbor dostával peniaze iba v tomto projekte. V iných národných projektoch sú podľa Blažíčkovej platení iba experti. Odborár Gazdík v tom nevidí problém. „Robili sme to po pracovnom čase.“ Ktorí experti na projekte robili, ministerstvo zatiaľ nezverejnilo, požiadali sme ho o zoznam podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám.