Pôvodná agentúrna správa bola nahradená autorským textom SME
BRATISLAVA. Exministerka práce Viera Tomanová (Smer) bude musieť vysvetľovať okolnosti podpísania príkaznej zmluvy na národný projekt Centrum sociálneho dialógu. Do roku 2013 mala zarobiť 60-tisíc eur pri hodinovej mzde 37,5 eura. Vyfakturovať stihla 1500 eur. Tak si prilepšila k ministerskému platu v máji a júni tohto roka.
V júli a auguste, keď zmluva tiež platila, nechcela nič. Zmluvy jej podpisoval šéf Centra pre vzdelávanie Ivan Bernátek. Centrum je podriadené minsterstvu práce.
Kolegovia ju neobhajovali
„Mala by sa za to hanbiť. Je to taký tajný padák, keď by som si ja ako riaditeľ firmy dohodol sám so sebou nejaké čerpania, ktoré budú pokračovať niekoľko rokov po tom, keď už nebudem riaditeľom. Je to neprípustné v súkromnej sfére a absolútne neprípustné vo verejnej,“ povedal Anton Marcinčin (KDH), člen parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií.
„Pomýlila som sa,“ tak by podľa neho malo znieť Tomanovej vysvetlenie. „Mala by sa ospravedlniť,“ povedal.
Republiková únia zamestnávateľov sa od Kršíkovej a Tomanovej dištancuje. „Neetickým konaním nepriamo poškodili dobré meno únie,“ povedal jej tajomník Martin Hošták. Vraví, že predstavitelia únie nesúhlasili s náplňou činnosti centra ani odmeňovaním, ale so svojimi návrhmi neuspeli.
Kolegovia zo Smeru Tomanovej nechceli hovoriť v jej neprospech, ale ju ani neobhajovali. „Ja si počkám na jej vyjadrenie. A, samozrejme, je na členoch výboru, či prišlo k porušeniu ústavného zákona, či je, alebo bola v konflikte,“ povedala Renáta Zmajkovičová, predsedníčka výboru.
Ľubomír Petrák nemá na konanie Tomanovej názor. „Z toho, čo bolo v médiách, sa nedá objektívne rozhodovať, a jediné objektívne budú dokumenty, ktoré predloží výboru,“ povedal.
Ak výbor, v ktorom má koalícia väčšinu, bude po jej vysvetlení presvedčený, že konala v rozpore s ústavným zákonom, môže jej dať pokutu až do výšky ročného platu. „A ja predpokladám, že to bude potvrdené, keďže rôzne analýzy tomu nasvedčujú,“ hovorí poslanec Kamil Krnáč (SaS), ktorý podal podnet na výbor.
Peniaze musí vrátiť
Okrem pokuty by podľa Marcinčina mala Tomanová vrátiť zarobené peniaze. Predvčerom najskôr povedala, že už idú na účet, z ktorého ich dostala. Neskôr zatelefonovala, že si to predsa len rozmyslela, a že peniaze poukáže dvom organizáciam starajúcim sa o deti a starých ľudí. O ktoré ide, povie, až keď peniaze poukáže.
„Dobročinnosť pani Tomanovej je jej osobná vec, napriek tomu budeme žiadať peniaze, ktoré nezákonne získala,“ povedal Mihál.
Výboru pre nezlučiteľnosť sa Tomanová vyjadrí v lehote. Teda do mesiaca od doručenia podnetu. „Zastávam názor, že som neporušila zákon. Peniaze som riadne zarobila. Minister nech nevyrába kauzy, ale nech sa zamyslí nad svojou 2,5-násobne vyššou odmenou, ktorú dostával on od exministra financií,“ povedala Tomanová.
Slávka Selešová, hovorkyňa Mihála, nechápe, „ako môže Tomanová porovnávať svoje nezákonné príjmy s príjmami Mihála, ktorý bol v tom čase súkromným podnikateľom. Okrem toho sa on na ministerstvo netlačil, ale rezort financií si jeho služby vyžiadalo“.
Spolu s Tomanovou na projekte zarábala aj jej štátna tajomníčka Emília Kršíková. Tá výboru nemusí nič vysvetľovať, lebo nie je poslankyňou, ale len asistentkou Tomanovej.