Zákaz poberať dôchodok popri práci sa má týkať len zamestnancov, ktorí do penzie nastúpia od roku 2011.
Pôvodnú agentúrnu správu sme o 22:44 nahradili autorským textom SME
BRATISLAVA. Učitelia, štátni lekári a úradníci by sa mali do dôchodku poponáhľať, ak chcú popri penzii aj zarábať. Dôchodcom, ktorí v súčasnosti pracujú vo verejnom sektore, vláda zrejme ponechá možnosť poberať aj plat.
Zákaz súbehu dôchodku a mzdy sa má týkať len tých, ktorí na penziu nastúpia na budúci rok. Ide už o štvrtú verziu koalície, ktorá ťažko hľadá spôsob ako ušetriť v rozpočte a zároveň neoslabiť príliš školstvo.
„Nikto nebude nikomu zastavovať dôchodky. Rozhodnutie bude na zamestnancovi,“ povedala premiérka Iveta Radičová po utorkovom rokovaní koaličnej rady.
Zákon nebude retroaktívny
Nové pravidlá majú platiť od 1. januára. „Zákon nebude retroaktívny,“ zdôraznila.
Znamená to, že súčasní dôchodcovia zrejme budú môcť zarábať a Sociálna poisťovňa im neprestane vyplácať penziu. Noví si už budú vyberať medzi prácou a dôchodkom. Koalícia takto vyrieši problém s učiteľmi, medzi ktorými je takmer sedemtisíc penzistov.
„Nové opatrenie by sa nemalo týkať dôchodcov, ktorí sú už vo vyučovacom procese,“ potvrdila hovorkyňa ministerstva školstva Miriam Žiaková. To už by nemala byť veľká skupina ľudí, ktorú by školy nedokázali nahradiť.
Koaličná rada tak zmenila predstavu ministra práce Jozefa Mihála (SaS), ktorý chcel nedostatok zamestnancov v niektorých profesiách riešiť výnimkami. „Výnimky nebudú,“ vyhlásila Radičová.
Zákaz pracovať popri dôchodku sa má týkať úradníkov, lekárov, zdravotníkov, učiteľov či sudcov. Opatrenie je súčasťou úsporného balíčka, ktorým chce vláda na budúci rok znížiť deficit verejných financií o 1,7 miliardy eur.
Akú úsporu prinesie a koľko ľudí sa dotkne, ministerstvo práce nevie. „Sú len odhady,“ povedala hovorkyňa Slávka Sélešová. Ministerstvo zdravotníctva nevie, koľko štátnych lekárov je v penzii.
Lekári protestujú
Šéf Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula odhaduje, že ich bude do desaťtisíc. „Ide o najkvalifikovanejších. Starších odborníkov, ktorých nemá kto nahradiť.“
Myslí si, že vláda chce šetriť a ani to nemá zrátané. „Navyše je to diskriminácia skupiny obyvateľov, keďže lekári v súkromnom sektore budú môcť poberať plat a dôchodok naďalej,“ upozornil.
Priemerná mzda lekára aj s nadčasmi je podľa Dragulu vyše 1500 eur v hrubom. Penziou si mnohí prilepšujú.
Ešte kritickejšia situácia je medzi zdravotnými sestrami. „Odídu robiť do Rakúska a padne systém,“ varuje.
Zasadne tripartita
Mihál to komentovať nechce s vysvetlením, že počká na pondelkové zasadnutie tripartity.
Tiež je otázne, či vláda novelu zákona stihne pripraviť tak, aby začala platiť v plánovanom termíne 1. januára 2011.
Koalícia návrh upravovala už niekoľkokrát.
Najskôr sa zmena mala týkať všetkých verejných zamestnancov, potom Mihál uvažoval o výnimkách. Premiérka tiež naznačila, že penzisti by mali prejsť na prácu na dohodu.
Novelu ešte môžu zmeniť aj vláda a parlament.