BRATISLAVA. Ako to napokon bude s dôchodcami, ktorí pracujú vo verejnom sektore, teda aj učiteľmi a lekármi, je stále otázne. Zákon o zákaze súbehu penzie a mzdy by nemal byť retroaktívny, teda by sa mal týkať len nových žiadateľov o dôchodok. Nemusí to však tak byť.
Viacerí koaliční partneri sa včera vyjadrili, že sa hľadajú technické riešenia na vyriešenie problému retroaktivity. „Ak máme dôchodcov, ktorí majú nad 700 eur a ešte zaberajú miesto mladým ľuďom, tak sa nejako musíme popasovať s tou retroaktivitou, ale to už je veľmi citlivá záležitosť,“ povedal šéf Mosta – Híd Béla Bugár.
Hovorca premiérky Ivety Radičovej Rado Baťo nechcel spresniť, aké by to riešenie malo byť. „Keď bude na stole, dozviete sa ho,“ povedal. Viac sme sa nedozvedeli ani od ministra práce Jozefa Mihála. Ten dostal za úlohu nájsť riešenie po utorkovej koaličnej rade.
To už bolo tretie riešenie, ktoré koalícia v prípade súbehu dôchodkov a mzdy predostrela. Najskôr sa zákaz mal týkať všetkých zamestnancov verejného sektora, ktorí poberajú dôchodok, potom Mihál začal uvažovať o výnimkách pre niektoré povolania.
Hovorilo sa o výnimkách pre učiteľov a lekárov, ktorých je vo verejnom sektore nedostatok. A nakoniec sa ukázal problém retroaktivity.
Ministrovi Mihálovi vraj dementovanie jeho slov neprekáža: „Pán minister Mihál iba pripustil h ľadanie možností, ako vyriešiť problém s učiteľmi a lekármi v praxi a pani premiérka Radičová tlmočila výsledok tohto hľadania. Čiže pánu ministrovi nemá čo prekážať,“ povedala jeho hovorkyňa Slávka Selešová.
Bugárovi to robí problém Časté zmeny názorov v koalícii sa nepáčia viacerým koaličným partnerom. „Osobne mi to robí problém. Akoby sme nevedeli, ako riešiť problémy, a to je zle,“ povedal Bugár.
Podľa neho by mala najskôr padnúť definitívna dohoda a až potom by sa mali zmeny prezentovať na verejnosti. „Tým pádom nebude nikto musieť zisťovať, ako to myslel básnik.“ Táto vládna koalícia je podľa neho „z tých troch, kde som bol, snáď najkomplikovanejšia“.
Igor Matovič (Obyčajní ľudia zo SaS) je presvedčený, že takéto konanie môže koalíciu položiť. „Ak koalícia bude ukazovať nejednotnosť a dementovať a meniť zásadné veci, nebude mať dlhú trvácnosť. Je to otázka prežitia koalície. Ak sa nenaladia na spoločnú vlnu, tak skončia.“
Naopak predseda SaS Richard Sulík v tom problém nevidí. „Je to bežná výmena názorov.“ Aj hovorca Radičovej Baťo tvrdí, že je všetko v poriadku. „Nikto nemení žiadne názory,“ povedal.
Názor šéfa SDKÚ Mikuláša Dzurindu a KDH Jána Figeľa sa nám nepodarilo včera zistiť, boli na rokovaní v Bruseli.
Vláda zneisťuje ľudí Názor však premiérka menila. Ukazuje sa to aj na príklade spotrebných daní z liehu. Pred pár týždňami na tlačovke po koaličnej rade hovorila, že tvrdý alkohol postihne zvyšovanie spotrebných daní, spolu s tabakom a pivom.
O týždeň neskôr už tvrdila, že to tak nebude, lebo spotrebné dane na lieh sú na maxime. Pritom Európska únia nepozná maximálne limity na spotrebnú daň, iba minimálne. V tomto prípade hovoria všetci oslovení o tom, že to musela byť chyba v interpretácii.
Premiérka dementovala aj slová ministra hospodárstva Juraja Miškova (SaS), ktorý chcel zrušiť Radu pre reguláciu sieťových odvetví. „Nebolo by to zníženie, ale zvýšenie politického vplyvu,“ hovorí o návrhu ministra Baťo.
Politológ Juraj Marušiak si myslí, že súčasná vládna koalícia funguje horšie ako druhá Dzurindova. „Koordinácia tu predstavuje problém,“ povedal. Okrem toho koalícia zneisťuje občanov, ktorým v mnohých prípadoch ide aj o pracovné miesta.