SME

Jim Clancy: Od správ som závislý ako od heroínu

Keď si o piatej večer zapnete americkú televíziu CNN, pravdepodobne tam uvidíte jeho tvár a budete počuť jeho hlas. JIM CLANCY vám povie, aká je správa dňa.

Po začiatkoch v lokálnych amerických televíziách a rádiách prešiel do celoštátnej televízie CNN v roku 1981, krátko po jej vzniku. Verný jej zostal doteraz. Bol vyslaným reportérom televízie v mnohých kútoch sveta. Prinášal správy z pádu Berlínskeho múru,Po začiatkoch v lokálnych amerických televíziách a rádiách prešiel do celoštátnej televízie CNN v roku 1981, krátko po jej vzniku. Verný jej zostal doteraz. Bol vyslaným reportérom televízie v mnohých kútoch sveta. Prinášal správy z pádu Berlínskeho múru, (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Keď si o piatej večer zapnete americkú televíziu CNN, pravdepodobne tam uvidíte jeho tvár a budete počuť jeho hlas. JIM CLANCY vám povie, aká je správa dňa. Jeho program The Brief v tom čase môže s vami sledovať dvesto miliónov domácností po celej planéte. V spravodajskej televízii CNN pracuje od jej vzniku - skoro tridsať rokov.

Váš posledný príspevok na Twitteri je o Lady Gaga oblečenej v hovädzom mäse. Je to téma hodná CNN?

No, vlastne to nebol môj príspevok, lebo posledné dva týždne som nebol v práci. Napísal ho môj tím. To, že známa speváčka má na sebe mäso, je dôležitá správa. Niet pochýb o tom, že to bola téma, o ktorej sa v ten deň hovorilo najviac. Stačí, ak sa pozriete na internet. Ale inak mám radšej seriózne témy s ozajstným obsahom. Správy o celebritách nie sú moje najobľúbenejšie. Tiež si však nemyslím, že správy by mali byť len ťažké a seriózne. Svoj program The Brief (V skratke) považujem za prehľad najdôležitejších udalostí dňa.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa rozhodujete, čo je správa dňa?

Hľadám tie, ktoré majú najväčší vplyv na ľudí. Napríklad si poviem, či ovplyvní dvanásť miliónov ľudí tak, ako záplavy v Pakistane? Niekedy je počasie udalosťou dňa. Ako keď sa požiare šírili Ruskom a vláda zažívala ťažké časy, podobne ako George Bush po hurikáne Katrina.

A prečo by sme mali správy pozerať práve na CNN?

Veríme, že robíme dobré analýzy, posúvame správy do nejakej perspektívy a kontextu lepšie ako ostatní. Nie je to len o tom, počuť či vidieť správu, ale rozumieť jej.

Pre CNN pracujete skoro tridsať rokov, na Slovensku je ťažko predstaviteľné, aby novinár vydržal tak dlho nielen v jednom médiu, ale celkovo v tomto fachu.

Verte mi, v Spojených štátoch je to tiež niečo nepredstaviteľné. (Smiech.) Novinári väčšinou nevydržia pracovať tridsať rokov v jednom médiu, ale počas svojej kariéry v CNN som vlastne robil tri rôzne veci. Začínal som dlhšími dokumentmi, potom som sa stal prvým národným, neskôr medzinárodným korešpondentom, a žil som v zahraničí, napríklad v Bejrúte, Londýne či vo Frankfurte a v Ríme a pokrýval som udalosti z celého sveta. A keď som sa vrátil do Atlanty so ženou a tromi deťmi, začal som moderovať v televízii, čo je úplne iný typ práce. A pritom, keď som začínal v CNN, prisahal som, že nikdy nebudem moderátor. Hovoril som si, že pracovať v štúdiu je pod moju úroveň.

SkryťVypnúť reklamu

clancy2_res.jpg

Ostatné televízie vás nechceli získať?

Ponuky som dostal, ale vždy som si vybral CNN, pretože mi dáva slobodu pri výbere tém. Obzvlášť preto, že ma bavia medzinárodné správy, pre ktoré je v Spojených štátoch dnes malý apetít.

Ani do politiky vás nelákalo ísť? Na Slovensku tam novinári bežne končia.

Absolútne nie. Vždy som chcel robiť novinára, rozprávať príbehy, ktoré niečo znamenajú. Ľudia sa ma pýtajú, ktorú reportáž mám najradšej a ja ich vždy prekvapím, keď im poviem o svojej relácii Inside Africa (Vo vnútri Afriky). Strávil som roky v Somálsku, Nigérii či v Keni a vrátil som sa s pocitom, že médiá zaujíma Afrika len vtedy, keď tam zomierajú desaťtisíce ľudí na hlad a státisíce počas genocídy. Normálne udalosti mainstreamové médiá ignorujú. Aj preto ma baví robiť v CNN.

SkryťVypnúť reklamu

Keby ste dostali ponuku robiť hovorcu prezidentovi Barackovi Obamovi, tiež by ste povedali nie?

Takisto. Nikdy som nemal chuť byť zapletený do politiky. Vyhovuje mi robiť konštruktívneho kritika, trvať na tom, aby politici dodržiavali sľuby a myslím si, že je to celkom nóbl práca.

Keď ste začínali v CNN, boli ste mladý. Nevyčítajú vám dnes, že starnete a už by ste to mali vzdať?

Nie. Ale viem, ako funguje priemysel, v ktorom pracujem. Ak pracujete v televízii a dosiahnete šesťdesiat rokov, musíte chápať, že televízia je o mladých a tých, čo vyzerajú lepšie. Môže prísť deň, keď mi povedia, pozri, je čas odísť.

Nie je to ešte väčší problém pre ženy?

Všeobecne vek je pre ženy veľký problém, o tom nepochybujem. Môžete byť sivovlasý muž - ste skúsený. Keď ste sivovlasá žena - ste za horizontom. Nikto nehovorí, že je to fér.

SkryťVypnúť reklamu

Keď ste začínali, neboli mobily ani internet...

Spomínam si na svoj prvý počítač. Stál 5795 dolárov. Vážil asi sto kilogramov, mal 40 megabajtov, nie gigabajtov, ale megabajtov harddisku, a šesťmegabajtovú pamäť. Ale, bol som najväčší frajer v uliciach Frankfurtu. Potom prišli mobilné telefóny. Môj prvý vážil 136 kilogramov a nosili mi ho v dodávke. Pracoval som pre rozhlasovú stanicu v Kalifornii, a keď som jazdil po San Franciscu, bol som kráľ, lebo som mal takúto techniku.

Ste závislý od vášho Blackberry či iPhonu?

Mám Blackberry a iPod, ktorý používam na volanie cez wifi. Som iný ako ostatní starší novinári, pretože som používal internet ešte v časoch, keď to bola len čierna obrazovka. Poslať súbor vtedy trvalo večnosť. Môžem povedať, že som tak trochu maniak do techniky. (Smiech.)

SkryťVypnúť reklamu

Kupujete si ešte papierové noviny?

Nie. Mám ich však v práci. Keď čítam tlačené noviny, užívam si to. Mám rád dotyk s papierom, keď mi zostane tlačiarenská čerň na prstoch, vôňa novín je senzačná. Kúpiť si International Herald Tribune a sadnúť si do kaviarne so svojím ranným Caffe Latté je jedna z mojich najobľúbenejších chvíľ v živote.

clancy3_res.jpg

Zmenil Facebook či Twitter žurnalistiku?

Žurnalistika sa vďaka technológiám veľmi zmenila. Pri prvom výstupe cez satelit som mal za sebou veľký 16-kolesový kamión plný príslušenstva. Dnes mi stačí satelitný telefón, laptop a malá taška s kamerou a zdrojom energie a som pripravený ísť kdekoľvek na svete. Môžem si to zeditovať a poslať z hotelovej izby. Technológia nesmierne zlepšila spravodajstvo. Sociálne médiá, to je niečo iné. Je to nový spôsob, ako komunikovať s divákmi, dovoľujú nám lepšie si vypočuť ich pohľad.

SkryťVypnúť reklamu

Nebojíte sa, že internet ohrozí televízie? Na Slovensku je dosť mladých ľudí, čo nemajú televízor.

Ani náhodou. Televízia už na internete je. Verím, že ešte počas môjho života bude väčšina 24-hodinových spravodajských televízií na webe.

Nie je to nebezpečné pre príjmy z reklamy? Je rozdiel pozerať televíziu z televízora a na internete.

Pre mňa je to to isté. Sadnem si pred svoju HD televíziu, stlačím gombík a vyberiem si, aký film chcem pozerať.

Potom však nepozeráte reklamu...

Je to istené. V mojom vysnívanom svete, ak chcete niečo pozerať, najprv si musíte pozrieť reklamu. Tradične to vidíte takto: najskôr príde reklama, potom Jim Clancy, chvíľu rozpráva, a potom príde ďalšia reklama. Môže to byť aj tak, že pozeráte niečo na internete a dole sa vám objaví banner.

SkryťVypnúť reklamu

Takže veríte v budúcnosť televízie?

Pohybujúci sa obraz nezmizne. Ľudia chcú vidieť videá, pozrite sa na taký YouTube.

Na vaše správy sa pozerá celý svet. Nikdy sa vám nestalo, že ste sa nemohli prestať smiať?

To nie. Každý má však za sebou nejaký trapas. Pokiaľ to robíte roky, pri komunikácii s divákmi ste už uvoľnený. Pred kamerou nie som iný ako teraz, keď tu stojím pred vami. To je moja teória. Ak si pozriete môj Brief na CNN, uvidíte, že tam hovorím rovnako ako teraz.

Nikdy ste sa necítili pod tlakom?

Takých vecí, čo nevyšli, bolo veľa. Sme v živej televízii, veci sa nevydaria. Nedávno som v šou chcel odovzdať slovo reportérovi do Bagdadu, a keď som hovoril, že prepájam do Iraku, počul som v slúchadlách producenta, ako hovorí: stratili sme kontakt, pokračuj. Tak som povedal, že mi je ľúto, máme istý komunikačný problém. Chcel som dať slovo ďalšiemu reportérovi, keď mi producent hlási, že aj toho sme stratili. Stane sa, že sa veci nevydaria, a je to frustrujúce.

SkryťVypnúť reklamu

Boli ste pri páde Berlínskeho múru či v občianskej vojne v Libanone, môžete porovnať rôzne časti sveta?

Keď ste mladý novinár, všímate si rozdiely, rôzne náboženstvá, zvyky, kultúru. Ale keď sa stanete starým novinárom ako ja, vidíte celé ľudstvo pohromade. Je jedno, či ste v Bratislave, Bruseli či v New Yorku, keď sa rozprávate s ľuďmi, všetci chcú to isté. Vzývať svoje náboženstvo, slobodne povedať, čo si myslia, zvoliť si vlastných predstaviteľov či lepší život pre deti a dobrú prácu. Po tom túžia ľudia v malej dedine v Afrike, alebo aj vo veľkom americkom meste.

Dlho ste žili v Bejrúte, nemali ste problém, že ste z americkej CNN?

Človek by si myslel, že budeme mať viac problémov, ako sme v skutočnosti mali. Jedna z mojich spomienok z Bejrútu je na jedného starého muža, ktorý žil v šiitskej zóne plnej plagátov ajatolláha Chomejního, kde unášali rukojemníkov. Tento starec vyšiel von, keď Izraelčania práve bombardovali a my sme hľadali úkryt. Pozval nás k sebe a dal mi vodu, aj keď on sám nemal čo piť. Zistíte, že všetky tie rozdelenia a hrozby sú len v politikoch, ktorí manipulujú situáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Báli ste sa niekedy?

Iste. Strach vás drží pri živote na mnohých miestach. Obmedzujete tak riziko. Vtedy sme nemali armádne vozidlá, dokonca ani armádne vesty. Dnes sú podľa mňa novinári priveľmi chránení a potom sú izolovaní od ľudí. Je mi hrozne, keď ma z poistných dôvodov nútia nosiť nepriestrelnú vestu. Ako sa mám cítiť, keď kráčam v dave žien a detí a ja mám vestu?

Kto bol váš najťažší partner v rozhovore?

Bolo ich veľmi veľa. Politici, ktorí odmietali hovoriť pravdu. Politici, ktorí skúšali zavádzať, zle interpretovať fakty. Je veľa rozmerov. Ako novinár musíte byť stále na špičkách. Napríklad v roku 1982 v Libanone. Izraelský minister obrany Ariel Šaron s vojakmi vtrhol do jedného mesta a obsadil ho. Na tlačovej konferencii sa Šaron hrdil úspechom vojenskej operácie. Počas nej však prišlo o život veľa civilistov, ich počet nikto presne nevedel. Tak som sa ho spýtal: Pokiaľ by to neboli nevinní libanonskí civilisti, ale nevinní izraelskí civilisti, tiež by ste to podnikli? Zaútočil na mňa spôsobom, kde ste boli, keď izraelskí civilisti boli napadnutí, no ja som opakoval: Otázka je jasná, áno alebo nie? Bol taký naštvaný, že zrušil tlačovú konferenciu, vstal a odišiel preč. Bez odpovede.

SkryťVypnúť reklamu

Neboli počas prezidentskej kampane mainstreamové médiá na Obamu primäkké, aby neohrozili šancu mať prvého Afroameričana v Bielom dome?

O tom niet pochýb. Médiá, ktoré sú väčšinou liberálne, ho videli ako historickú príležitosť. Keď zbadali, že má šancu, povedali si, že to je naša chvíľa, aby sme sa rovnako podieľali na histórii. A trochu ho propagovali. Tiež to bolo o tom, proti komu kandidoval.

Sledujete správy aj počas dovolenky?

Musím si čítať e-maily a sledovať správy. Niečo sa môže stať, kým som na dovolenke, a keď sa vrátim, musím vedieť, čo sa stalo. Priznávam, že som od správ závislý. Vstávam o štvrtej ráno, aby som si prečítal noviny na notebooku. Bez neho skoro nikde nechodím. V roku 2006 som bol s rodinou na safari v Afrike. Nebol tam žiaden internet, dokonca ani elektrina, trvalo to desať dní. Keď som sa vrátil, mal som toľko e-mailov, že som ich nemohol ani prejsť. V Libanone sa začala vojna a ja som to hneď po návrate musel pokrývať. Bolo to naozaj ťažké. Cítil som sa ako človek závislý od heroínu bez dávky heroínu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (23. 4. 2025)
USD 1.148
AUD 1.795
CZK 25.081
JPY 161.050
CAD 1.589
GBP 0.859
HUF 409.380
PLN 4.280
CHF 0.932
SEK 10.915

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 064
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 570
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 236
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 442
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 610
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 581
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 275
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 40 007
  2. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 8 258
  3. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 7 909
  4. Martin Fronk: Hrady pre milionárov: Ako biznis oživí ruiny, ktoré štát ignoruje 7 164
  5. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 5 548
  6. Dominik Sumbal: Doba cashu je späť!! 5 168
  7. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku 5 036
  8. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ? 4 988
  1. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
  2. Tupou Ceruzou: Pápež František
  3. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  4. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  5. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  6. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  7. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  8. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Čína kritizuje americké clá.


TASR
Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba.

Doteraz sa posudzoval priemyselný park, upozornil Taraba.


TASR

Niektorí hriešnici sú známi aj celoslovensky.


Autá značky Tesla.

V centre pozornosti investorov sú jeho aktivity v Trumpovej administratíve.


SITA
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 40 007
  2. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 8 258
  3. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 7 909
  4. Martin Fronk: Hrady pre milionárov: Ako biznis oživí ruiny, ktoré štát ignoruje 7 164
  5. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 5 548
  6. Dominik Sumbal: Doba cashu je späť!! 5 168
  7. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku 5 036
  8. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ? 4 988
  1. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
  2. Tupou Ceruzou: Pápež František
  3. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  4. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  5. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  6. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  7. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  8. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
SkryťZatvoriť reklamu