BERLÍN. Uviedol to týždenník Welt am Sonntag.
V spoločnom liste adresovanom kancelárke Angele Merkelovej bankové asociácie uviedli, že je potrebné venovať viac pozornosti strednodobým úverovým cieľom členských štátov, čím sa postavili na stranu vlády Angely Merkelovej, žiadajúcej sprísnenie úniových pravidiel v oblasti rozpočtového deficitu.
"Po úspešných záťažových testoch bánk by sme mali pouvažovať o záťažových testoch aj členských štátov EÚ, na základe ktorých by sa zhodnotila ich úverová politika," uviedli združenia. List podpísali Združenie nemeckých komerčných bánk (BdB), Združenie nemeckých sporiteľní (DSGV) a BVR, ktoré zastupuje družstevné banky.
Desať najväčších nemeckých bánk bude musieť navýšiť kapitál o dodatočných 50 miliárd eur, aby splnili prísnejšie pravidlá o kapitálovej primeranosti. Uviedol to v dnešnom vydaní týždenník Der Spiegel, ktorý sa odvolal na výpočty v nemeckej centrálnej banke.
Podľa Der Spiegel finančníci v Bundesbank odhadujú, že najväčšie úverové ústavy, medzi nimi Deutsche Bank, Commerzbank a krajinské banky ako WestLB, LBBW či BayernLB, budú schopné pokryť veľkú časť nárokov na kapitálovú primeranosť (výsledok minulotýždňovej dohody šéfov centrálnych bánk a regulačných úradov známej ako Bazilej III), no nepokryjú všetko.
Podľa Bundesbank si budú banky schopné do konca roka 2019 zabezpečiť na tento účel vlastnými silami okolo 40 miliárd eur, na zvyšok však budú musieť nájsť nové zdroje. To môže znamenať problémy najmä pre krajinské banky, dodal Der Spiegel. Riešením by mohlo byť spájanie krajinských bánk, ktoré presadzuje minister financií Wolfgang Schäuble.