Na zmenách, ktoré navrhuje ministerstvo práce v spôsobe valorizácie dôchodkov, penzisti stratia. Analytici tvrdia, že je to nevyhnutné. Seniori zmeny kritizujú.
BRATISLAVA. Ministerstvo práce pod vedením Jozefa Mihála (SaS) navrhuje upraviť spôsob valorizácie dôchodkov. To ich rast spomalí.
Rezort navrhuje, aby valorizácia už nezávisela od inflácie a rastu priemernej mzdy v hospodárstve. Po novom by sa mala počítať z inflácie a priemerného starobného dôchodku vykázaného Sociálnou poisťovňou. To znamená, že sa dôchodky budú zvyšovať tou istou sumou.
Podľa nového pravidla by sa seniorom zvýšili na budúci rok penzie o 2,88 eura. Keby zostalo po starom, bolo by to o 6,4 eura.
„Valorizácia o pevnú sumu zvýši mieru solidarity medzi dôchodcami, čo je z pohľadu verejných financií pozitívny signál,“ povedal Radovan Ďurana, analytik inštitútu INESS.
O úsporách sa nehovorilo
Aký bude rozdiel vo valorizácii
- V prípade starého modelu, kde na valorizáciu vplývajú inflácia a rast priemernej mzdy v hospodárstve, by sa od budúceho roka platy valorizovali o 1,8 percenta. To by bol pri priemernom dôchodku 351,71 eura nárast o 6,40 eura.
- V prípade nového modelu, kde sa valorizácia počíta z inflácie a priemernej mesačnej sumy starobného dôchodku, je nárast vo výške 2,88 eura.
*výpočty sa robili s infláciou za prvý polrok 2010 vo výške 0,85 percenta a s priemernou výškou dôchodku k 30. júnu 2010 vo výške 351,71 eura.
Aké úspory by malo toto opatrenie priniesť, ešte nie je jasné. Ministerstvo práce, ktoré novelu zákona o sociálnom poistení predložilo, dosahy na Sociálnu poisťovňu, dôchodcov a štátny rozpočet minulý týždeň neposkytlo.
K zákonu sa chce rezort vyjadrovať až dnes, po tom, čo návrh prerokuje so sociálnymi partnermi.
Ďurana predpokladá, že ak by zmeny vo valorizácii platili od budúceho roka, pokles výdavkov Sociálnej poisťovne by mohol byť zhruba 50 miliónov eur.
Sociálna poisťovňa dostane tento rok zo štátneho rozpočtu navyše 1,6 miliardy eur. Z toho polovica bude pre výpadok odvodov v dôsledku krízy. Zvyšok pre druhý pilier.
Dôchodcom možno príde na pomoc Robert Fico s dvadsaťtisícovými hodinkami, myslí si Ivan Štulajter.
Analytici: Je to nevyhnutné
Opatrenie, ktoré ministerstvo práce navrhuje, je podľa analytikov správne. Aj keď pripúšťajú, že na dôchodcov to bude mať negatívny dosah. „Nákupná sila seniorov sa oproti pracujúcim bude znižovať,“ povedal prognostik Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. „Nikto z tohto riešenia nebude mať radosť, najmä nie dôchodcovia, ale je to jedno z opatrení, ktoré budeme musieť prijať,“ povedal.
Súhlasí s ním aj Peter Goliaš z inštitútu INEKO. „Pomôže to udržateľnosti prvého piliera, ale nebude to stačiť.“ Goliaš tvrdí, že okrem týchto opatrení sa bude musieť zvyšovať aj dôchodkový vek, a to na 65 rokov.
Proti analytikom stoja zástupcovia dôchodcov, ktorí zmeny odmietajú.
„Akonáhle stratíme kontakt s rastom platov, tak dôchodky pôjdu v porovnaní s nimi rapídne dole,“ povedal Kamil Vajnorský, predseda Jednoty dôchodcov Slovenska.
Zväčšia sa podľa neho rozdiely medzi seniormi a pracujúcimi, pretože sa očakáva, že platy budú rásť. Zníži sa tak životný štandard dôchodcov, tvrdí. Štát by mal podľa Vajnorského radšej znížiť odvod na dôchodkové sporenie.
Ministerstvo práce zároveň navrhuje, aby sa pri výpočte penzií rozdiely medzi nimi, ktoré sú „naprogramované“ v zákone o sociálnom poistení, ďalej neprehlbovali. Majú zostať na úrovni roku 2011.